Pierwszy Samochód ~15k-25k - pierwsze podejście

12 Lut 2017, 20:47

Cześć wszystkim,

po długich rozważaniach zdecydowałem się na zakup pierwszego własnego autka. Obecnie mieszkam w dużym mieście, więc główna eksploatacja odbywałaby się w jego obrębie, planuję sporadycznie (2-3 razy w miesiącu) trasy do domu rodzinnego ~400km w obie strony. Założony przeze mnie mocno orientacyjny budżet wynosi 15k PLN. Zasadniczo jednak, nie jest on sztywny, bo jakoś dotychczas nie zagłębiałem się w rynek wtórny w Polsce i nie za bardzo wiem, do czego warto by dołożyć, a za co nie ma co przepłacać.
Moje wymagania co do autka:
  • Dynamiczny silnik (>100KM będzie satysfacjonujące)
  • Spalanie w rozsądnych granicach <8l/100km
  • Paliwo -> byłem nastawiony na Diesla, bo takimi najczęściej zdarza mi się jeździć, ale nie chcę go katować staniem w korkach i "miejską" jazdą, więc benzynka też da radę (LPG ze znakiem zapytania, bo jak będzie to super, ale sam raczej gazował nie będę)
  • Części eksploatacyjne o łatwej dostępności i cenie która nie przyprawia o zawał
  • Maksymalny rozmiar autka to w moim odczuciu ~Fiat Stilo, minimalnie nie chciałbym schodzić poniżej poziomu Fiata Punto - raczej 5D, ale 3D z rozsądną ilością miejsca na nogi z tyłu da radę
  • Zależy mi na w miarę "świeżym" wyglądzie

    Zrobiłem wstępny research - wygląda on następująco:
  • Focus MK2 -> Silniki 1.6 benzynowe mulą (miałem nieprzyjemność prowadzić, dodatkowo był to automat)
  • Fordy ogólnie jeśli chodzi o Diesle -> Przestrzegano mnie przed silnikami TDCI i kosztami wymiany pompowtryskiwaczy - nie wiem jak jest na prawdę
  • Fiat Bravo 1.4TJet - mój faworyt, wersja 150KM ciężka do trafienia, 120KM wygląda przyzwoicie, czytałem o problemach ze skrzynią
  • Fiat Bravo 1.9 MultiJet - polecano mi go (znajomy mechanik), jako pancerny silnik, niestety martwi mnie jazda po mieście
  • Fiesta MK7 - słabe silniki, choć buda ładna
  • Seat Leon II - podoba mi się buda, nie wiem który silnik brać pod uwagę jeśli chodzi o VAG'a
  • Honda Civic VIII 1.8 vtec - nie wiem, czy zamknę się w rozsądnych pieniądzach (tutaj moje duże pytanie, czy warto dokładać z poziomu np. Bravo do Civica w podobnym roczniku, nie wiem też o ile wyższe będą koszty eksploatacji)
  • Volvo V50/C40 - duża przebitka w stosunku do Bravo - części też pewnie nie tanie, poza tym, czytałem, że niżej D5/T5 nie ma co patrzeć, a martwią mnie koszty OC
Dodatkowo, jeśli ktoś jest w temacie, prosiłbym o komentarz na temat potencjalnej wysokości opłat za ubezpieczenie takiego auta (z silnikiem do 2l - oczywiście większe też wchodzą w grę, ale nie wiem jak duży będzie to miało wpływ na OC)- jestem kierowcą od Q4 2010, ale jak dotąd nie miałem własnego środka transportu - nie wiem jak to rzutuje na potencjalną wysokość składki.

Mam nadzieję, że ktoś przebrnie przez ten post, z góry bardzo serdecznie dziękuje za wszelką okazaną pomoc :wink:
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

12 Lut 2017, 22:00

Focus MK2 -> Silniki 1.6 benzynowe mulą (miałem nieprzyjemność prowadzić, dodatkowo był to automat)

Bo focus nie jest małym autem i 1.6 jest po prostu do niego za małe. Dodatkowo automat spotęgował wrażenie ospałości.
Fordy ogólnie jeśli chodzi o Diesle -> Przestrzegano mnie przed silnikami TDCI i kosztami wymiany pompowtryskiwaczy - nie wiem jak jest na prawdę

Akurat w silnikach dostępnych w focusie mk2 pompowtryskiwaczy nie znajdziesz. Silniki są oparte o common rail i zbudowane we wspólpracy z psa
Fiat Bravo 1.4TJet - mój faworyt, wersja 150KM ciężka do trafienia, 120KM wygląda przyzwoicie, czytałem o problemach ze skrzynią

I jest to bardzo fajna opcja
Fiat Bravo 1.9 MultiJet - polecano mi go (znajomy mechanik), jako pancerny silnik, niestety martwi mnie jazda po mieście

Silnik bardzo dobry, ale jak każdemu dieslowi jazda w mieście nie będzie mu służyła - i z "pancerności" niewiele zotanie
Fiesta MK7 - słabe silniki, choć buda ładna

Autko małe i to silniki "słabe". Twój wybór, ale odpuściłbym segment B i skupił się jednak na kompaktach
Seat Leon II - podoba mi się buda, nie wiem który silnik brać pod uwagę jeśli chodzi o VAG'a

Zostają "zwykłe" 1.4 i 1.6
Honda Civic VIII 1.8 vtec

Typ jest ok, ale wyrzucisz się z całej kasy :naughty:
Volvo V50/C40

S40. Auto jest technicznym bliźniakiem focusa, ta sama płyta podłogowa, te same zawieszenia, te same silniki, inna, ładniejsza i lepiej wyposażona buda.
Małe benzyniaki są konstrukcją forda, małe diesle forda/psa a D5, 2.4 i T5 są konstrukcją volvo - pewną, sprawdzoną i nie do zdarcia (oczywiście jeśli dbasz o auto tak jak trzeba).

Podsumowując:
- żadne z wymienionych aut (oprócz fiesty) nie spali w mieście 8/100.
- focus z każdym benzyniakiem będzie ok (jeśli wystarczą Ci osiągi)
- volvo jw.
- pojemność to nie wszystko jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia, użyj porównywarki, sprawdź sam (dla przykładu moje OC na volvo s60 2.5T/210KM jest stówkę wyższe - czyli jakieś 7% - niż gdybym jeździł vectrą c 1.8/122km)
- bravo ma dobry stosunek jakość/cena
- chąda świetnie trzyma cenę i kupując ją w ogarniętym stanie przygotuj się na wydatek 25+

Sprawdź:
astrę h
i30/ceed'a
307 z końcówki produkcji (w 308 są słabe benzyniaki)
corolla/auris

Osobiście wybierałbym pomiędzy
15-20k -focus/ceed/i30
20-25k- s40/bravo
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

12 Lut 2017, 23:39

Dzięki za odpowiedź :)
Grzebię po otomoto i wpadło mi w oko takie coś:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Warte tych pieniędzy ?
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

13 Lut 2017, 20:07

Mam nadzieję, że żartujesz :mrgreen:
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

13 Lut 2017, 20:37

Nie no, jasna sprawa :) generalnie chyba jestem zdecydowany na Bravo 1.4 Tjet - na co zwrócić uwagę przy ewentualnych oględzinach ? Koniecznie szukać z salonu krajowego ? Warto dopłacić do 150KM czy da się go przeflashować?

EDIT: Generalnie jest mała tragedia z dostępnością tego modelu w sensownych pieniądzach w mojej okolicy. Zacząłem szukać alternatyw - czy warto brać pod uwagę przy moich założeniach coś w stylu Hondy Accord/Saab'a 9-3/Toyoty Avensis II/Subaru Legacy ?
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

09 Kwi 2017, 17:53

Podbijam temat - nadal niczego mi się niczego kupić - generalnie nie chcę kupować z komisu, a "znajomi" handlarze nie mają niczego w moich założeniach.
Trafiłem w mojej okolicy na taką ofertę:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Czy jest coś, na co zwrócić uwagę podczas oględzin ?
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

09 Kwi 2017, 18:59

Przód mnie zastanawia, bo tył to na bank był stuknięty.

A ten opis... Niezawodny silnik, najlepszy pod LPG, jedyny taki XD Jezu, kto się na to nabiera.

I te korbki z tyłu. :D
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

09 Kwi 2017, 20:08

Właśnie korbki też tak średnio, ale generalnie nie mam póki co kogo wozić z tyłu więc wiesz :D
Co do napraw - po czym to widać? Powinienem się martwić tym, że był robiony ?
Co do LPG nie planuję :)
Alternatywa jest taka:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Rzucisz proszę okiem na fotki?
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

09 Kwi 2017, 20:15

Tylna klapa jest krzywo, a że sprowadzony... Za dużo się naoglądałem filmów z tymi perełkami na lawetach.

Alfa malowana.

Nie szukaj po handlarzach, bo tylko się negatywnie nastawisz.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

09 Kwi 2017, 20:15

1. Kilka odcieni lakieru
2. Brak zaznaczonej opcji bezwypadkowy
3. Śmieszna cena
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

09 Kwi 2017, 20:27

Właśnie problem w tym, że śledzę OLX'a i OtoMoto od połowy lutego i NIE MA generalnie nic, co spełnia moje jak sądzę niewyśrubowane wymagania:
(>100KM, >=2007, nie kombiak, benzyna)
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

09 Kwi 2017, 21:48

Szukasz auta w cenie max 25k, wrzucasz propozycje Mini, Alfy, jakiegoś Clio, oczekujesz minimum 2007 roku i się dziwisz, że to rozbitki. Alfa już w ogóle była składana z dwóch samochodów. Cały tył w innym odcieniu...

Nie może być 2004r., ale zadbany?
iLuminary
Początkujący
 
Posty: 73
Auto: Signum 1.8 122hp
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

09 Kwi 2017, 23:11

To jest moje pierwsze autko - wyższe propozycje to był jakiś pierwszy nieułożony pomysł - mam teraz dość jasny cel - chcę kupić auto nie starsze niż 10 lat, z benzynowym silnikiem >100KM w rozmiarze "średnim" czyli raczej kompakt, choć niewielki sedan też będzie ok. Clio trafiłem na OLXie czy Otomoto po założeniu powyższych filtrów w niedalekiej odległości od domu rodzinnego, gdzie mam szansę na zakupy zabrać jakiegoś "znajomego" machera. Obecnie mieszkam w Krk i nie za bardzo mam tutaj kogoś zaufanego, choć wybór jest większy. Generalnie zakładam, ze autem pojeżdżę max 2-3 lata, więc 2004 rocznik od biedy by był, chciałbym potem taką używkę sprzedać w miarę bez większych problemów...
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam

09 Kwi 2017, 23:34

Tutaj masz pod nosem i od polecanego sprzedawcy [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] wadą jest podstawowa wersja
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14073
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

10 Kwi 2017, 06:46

O, super, to już coś. Czy jest jakaś lista polecanych komisów, czy to też jest loteria?
strykul
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 30 09 2010
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Nie mam