Pierwszy śnieg - kilka dobrych rad dla kierowców

05 Gru 2017, 11:36

No bo widzisz, mówimy o przyczepności na sniegu a powinnismy gadać o twardości gumy letniej na mrozie. Wtedy moze cos by do ludzi dotarło. Ludzie zerkną za okno, sucho, zero śniegu = mozna latac na letnich, prawda?
Pojechałem kiedyś do Hiszpanii za młodziaka. Pojechałem latem a wracałem pod koniec listopada. Zachciało mi się zwiedzania po drodze i zjechałem z autstrad i poleciałem lokalnymi. Ale miałem frajdę. Panie, Alpy + prawie grudzień + letnie opony. Chciałem przebić się przez północne włochy, kawałek Austrii i Czechy po skosie. Chciałem zaoszczędzić 100km a zrobiłem dodatkowe 450 bo byłem głupi i uparty. Było tak że z ok. Lienz musiałem wracać prawie że na sam dół do Belluno a potem kierunke Trento by wbić sie na autostradę do Bolzano w kierunku Inssbruck/Monachium.
Cała północ w górach nie do jazdy na letnich oponach.
Od tamtej pory a minęło 18lat nie ruszam zimą z domu bez zimówek, łańcuchów, łopaty a jak w góry lecę to i 50kg piachu z solą w worku.
Baaa, na rezerwie też nigdy zimą w ot by takie aply nigdy więcej nie wyjadę.
Kreska nad rezerwą w nocy zimą może baaaardzo szybko się skończyć.
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

06 Gru 2017, 11:58

To by musiał być jakiś wielki, j*bitny baner z napisem, dlaczego powinno się zmieniać opony nawet, jeżeli nie ma śniegu. Jak tylko robi się chłodniej, od razu mknę do warsztatu i zmieniam, nie bawię się w "czekam na pierwszy śnieg" albo "jeszcze nie ma -10 to jest dobrze, bo mam dobre letnie opony to mogę jeszcze jeździć"...
autonim
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 17
Miejscowość: śląsk
Prawo jazdy: 18 06 2005
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: BMW M3
Silnik: 3.2-24v – 343 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

06 Gru 2017, 12:36

Ale wiesz o tym że to wszystko jak grochem o ścianę? :mrgreen:
W naszym społeczeństwie większość ludzi rozumuje dopiero po szkodzie. Niestety.
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

06 Gru 2017, 19:52

autonim napisał(a):To by musiał być jakiś wielki, j*bitny baner z napisem, dlaczego powinno się zmieniać opony nawet, jeżeli nie ma śniegu.
Chyba przyczepiony do przedniej szyby samochodu bo inaczej i tak większość by nie zobaczyła. Dopóki nie ma takiego wymogu to raczej nic się nie zmieni. Opony zmienią ci co przewidują, myślą trzeźwo mają wyobraźnię. Niestety tacy kierowcy to mniejszość, a szkoda.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

06 Gru 2017, 20:28

Ostatnia niedziela, śnieg sypał od rana, koło godziny 22.00 dzwonek do drzwi, babka z dzieckiem prosi żebym pomógł popchnąć ich pod górkę koło mojego domu bo nie mogą wyjechać. No to idę a tam jej mąż próbuje coś pchać i mówi że musi jutro opony jechać wymienić. No ręka mnie swędziała żeby po policję zadzwonić żeby dowód zatrzymali bo ile trzeba mieć w głowie żeby z rodziną wybierać się trasę w taką pogodę na letnich oponach. Ale szkoda żeby dziecko marzło więc odpuściłem.
SJ12
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Prawo jazdy: 12 05 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Honda Civic VI
Silnik: 1.5 V-TEC 114KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

06 Gru 2017, 20:56

A najgorsze jest to że nie są to sporadyczne przypadki. Tego jest plaga. Wiecie jakie zimówki sprawił sobie syn sąsiada? DOT 0501!!!! Fakt, bieżnik nawet spoko no ale myślę że po 15latach biwakowania gdzieś w garażach taka oponka (guma) raczej cacy już nie będzie. Dał za sztukę 7 dych i mordką cieszy.
4 x 70zł + przesyłka kurierska 80zł = 360zł + wkładka na alusy 4 x 40zł.
Razem 520zł.
W sklepie obok nówka 169,90zł i w przypadku 4szt. montaż gratis
179,90 x 4 = 679,60zł
679,60zł - 520zł = 159,60zł oszczędności!
Zaoszczędził 160 a na następną zimę będzie kupował nastepne!
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Moto Session 2016
    Lubelskie Święto Motoryzacji to obowiązkowa pozycja w kalendarzu imprez w 2016 r. Już w weekend 7-8 maja zapraszamy na Moto Session. W tym roku na zwiedzających czekać będą wystawy nie tylko samochodów, ale także motocykli, ...

06 Gru 2017, 21:14

speedyrider napisał(a):Zaoszczędził 160 a na następną zimę będzie kupował nastepne!


O ile do następnej zimy nie będzie już śmigał na rowerze jak rozwali auto w pierwszym lepszym rowie. Przecież ma nowe gumki to może śmigać jak po suchym asfalcie.
SJ12
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Prawo jazdy: 12 05 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Honda Civic VI
Silnik: 1.5 V-TEC 114KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

06 Gru 2017, 21:25

To to jeszcze pikuś. W bagażniku dość konkretna tuba, gra i wali że aż buda trzęsie a na przedzie nad zderzakiem komplet soczewek z allegro :mrgreen:
Jechałem tym wozem raz gdy szukał pomocy przy stuku-puku. Nic nie widać na tych lampach. Nic a nic. Chodzi dokładnie o coś takiego:
[link do oferty na Allegro wygasł]

Masakra prawdziwa. Ten samochód jak na moje oko ma teraz 30% świateł z mojego Forda. No naprawdę. I nie wytłumaczysz. Mozesz gadać ile chcesz i będzie Ci się smiał w oczy jak głupi do sera. I on jest kurdę studentem.
Z takim podejściem do zywota 30lat temu miał by problem ze skończeniem podstawówki bo by go na "plastyce" i "technice" usadzili.
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

06 Gru 2017, 21:41

W tych czasach bycie studentem i studiowanie a posiadanie wyższego wykształcenia i trochę oleju w głowie, to tak jak posiadanie kat B i samochodu a bycie kierowcą przez duże K.

Schodzimy z tematu, ale Panie moderatorze...no nie da się...
SJ12
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Prawo jazdy: 12 05 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Honda Civic VI
Silnik: 1.5 V-TEC 114KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

06 Gru 2017, 21:56

Dlaczego schodzimy z tematu? Wcale nie kolego! Do tego tematu o zimie należało by jeszcze dorzucić:

- poprawne skrobanie szyb :mrgreen: tak by osobnik widział gdzie jedzie
- odśnieżanie dachów w autach by innym po szybach nie sypać
- instrukcja używania ogrzewania bo widzę że najpierw wielu userom wszystko paruje a potem marźnie :mrgreen: gdy już po dzionku na noc zaparkują
- instrukcja pozbywania się wilgoci z kabiny by nam szybki nie parowały
- instrukcja odpalania silnika przy -20C bo wielu ludzi zaraz po odpaleniu z rańca wciska gaz do dechy myśląc że to cos zmieni! Gdy słyszę te gazowanie klekotów z rana na parkingach to mi pióra dęba stają! Odpala motor i gaz w podłogę - tak na sucho :mrgreen: z gęstym jeszcze nie zaciągniętym olejem, ehhhhh
Przydało by się też wspomnieć o zmniejszaniu cisnienia w oponach na zimę by oponka była miększa ...
O uzupełnieniu elektrolitu w akumulatorku i prostowaniu nawet nic nie wspominam bo dopiero się rozkręcam :mrgreen: :mrgreen:

Najciekawsze jest też to że o tych wszystkich problemach wymienionych w tym wątku ludzie zazwyczaj przypominają sobie dopiero w ... grudniu :naughty: Wtdy też wielu dowiaduje się od czego jest kurek pod filtrem w wielu starszych dieslach i że osadza tam sie woda i że ona może zamarznąć i tak dalej, dalej...
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

07 Gru 2017, 10:20

Temat rzeka Panowie, temat rzeka... ;)
autonim
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 17
Miejscowość: śląsk
Prawo jazdy: 18 06 2005
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: BMW M3
Silnik: 3.2-24v – 343 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

07 Gru 2017, 14:11

A ja bym dodał do tego jeszcze poprawne podłączanie kabli od innego samochodu gdy już nasz akumulator wyzionie ducha. Są ludzie którzy podłączają kable w czasie pracy silnika sprawnego samochodu (np. mój szwagier dla którego iskry które w tym czasie lecą to norma).
SJ12
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Prawo jazdy: 12 05 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Honda Civic VI
Silnik: 1.5 V-TEC 114KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

07 Gru 2017, 14:44

SJ12 napisał(a):ja bym dodał do tego jeszcze poprawne podłączanie kabli od innego samochodu gdy już nasz akumulator wyzionie ducha
Pisałem o tym kiedyś na forum że to bardzo ważne jak się je podłącza i nawet wrzuciłem schemat :) więcej można sobie poczytać w tamtym artykule Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora?. Niestety wiele ludzi tego nie wie i mało kto wie jak poprawnie je podłączyć ;/
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

07 Gru 2017, 15:55

Mi to sie podoba jak ludzie podłączają minus do minusa a plus do plusa i myślą że wszystko cacy :mrgreen: :happy:

a powinno być tak:

Zdjęcie
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

07 Gru 2017, 16:40

speedyrider napisał(a):minus do minusa a plus do plusa

Najlepsze jest to, że tak właśnie pisze na instrukcji dołączonej do kabli :shock:
SJ12
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Prawo jazdy: 12 05 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Honda Civic VI
Silnik: 1.5 V-TEC 114KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997