Plamy na desce po plak-u

06 Sie 2022, 16:10

Użyłem plak-a (mat) głownie na ściereczke na drugi dzien zauważyłem białe plamy na desce .Jak sie tego pozbyć ?

Pozdrawiam
Sorriso
Nowicjusz
 
Posty: 9

07 Sie 2022, 13:19

Wcześniej tego nie było widać? Wygląda to tak jak by ktoś potraktował plastik detergentem który z nim zareagował lub było czymś wycierane na słońcu które później zrobiło swoje przez szybę.

Najlepiej odtłuścić deskę i wytrzeć do sucha sprawdzając czy nadal będzie ta plama widoczna.

Sciereczk z której korzystałeś była czysta i nie była wcześniej używana do jakiś innych prac z np. rozpuszczalnikami itp.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

07 Sie 2022, 13:54

Szmatka, sciereczka była czysta, wcześniej nie używana do żadnej chemii. Tą samą szmatką z plakiem przetarłem pokrywę schowka, okolice liczników, kierownicy i wszystko w porządku, zero plam czy przebarwień..
Te plamy zauważyłem na drugi dzień rano.

Ok. Co w takim razie polecasz do odtłuszczania?
Sorriso
Nowicjusz
 
Posty: 9

08 Sie 2022, 08:30

Sorriso napisał(a):Tą samą szmatką z plakiem przetarłem pokrywę schowka, okolice liczników, kierownicy i wszystko w porządku, zero plam czy przebarwień..
Może ktoś wcześniej kiedyś coś tam stosował i plama wyszła po czyszczeniu. Na środku deska jest najbardziej narażona na promienie słoneczne i degradację z czasem. Takie środki wyciągają często niedoskonałości lub jakieś zamaskowane wcześniejsze uszkodzenia.
Sorriso napisał(a):Co w takim razie polecasz do odtłuszczania?
Najlepiej jak masz ściereczkę z mikrofibry i jakiś szampon samochodowy z neutralnym pH. Przygotowujesz sobie niewielką ilość ciepłej wody z takim szamponem i wilgotną ściereczką przecierasz kokpit, drugą masz przygotowaną do wytarcia do sucha. Całość wykonujesz w cieniu kiedy deska rozdzielcza nie jest nagrzana od słońca. Procedurę można powtórzyć kilka razy bo czasem ilość preparatu na desce jest tak duża że ciężko się go pozbyć przy jednorazowym przecieraniu.

Z preparatów które moim zdaniem sprawdzają się to np. Plak Vinet, używałem go nie raz i daje radę ale tu też dwie ściereczki z mikrofibry dobrze mieć no i nie pryskamy bezpośrednio na deskę, plastiki tylko na szmatkę i przecieramy kilka razy.

Innym jest np. Tenzi IPA Cleaner na bazie alkoholu izopropylowego ale tu już trzeba sprawdzać gdzieś w niewidocznym miejscu jak się zachowa. Teoretycznie dla plastików bezpieczny jak podaje producent jednak warto sprawdzić wcześniej żeby uniknąć rozczarowania.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

11 Cze 2023, 15:47

Do plastików najlepiej APC
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286