Polo 9n 1.2 12V problem z wentylatorem

11 Cze 2019, 08:50

Witam, mam problem z VW Polo 1.2 12v 2002 r (9n). A mianowicie postanowiłem sprawdzić w związku z aktualnymi upałami czy wentylatory działaj mi jak należy ( generalnie nie stoję w korkach i zazwyczaj z temperaturą jest ok). Nie tak dawno temu wymieniłem płyn chłodniczy oraz króciec z termostatem i czujnikiem temperatury. Dodam że w samochodzie jest klima (climatic) ale jakis czas temu czynnik się skończył więc nie uzywana.
Podczas testu podpiąłem do obd2 interfejs (zwykły na androida torq) żeby sprawdzić jak tam temperatura będzie rosła. Na zegarach temperatura dosyć szybko dobiła do 90 stopni (na torq było 70 i rosło) na torq temperatura 100 stopni (zegary nadal 90) wentylatory nic. Na torq 110 (na zegarach 100) i dopiero wtedy włączają się oba wentylatory (chyba drugi bieg bo dosyć mocno kręciły). Pracują dosłownie 5 sekund po czym temperatura spada do 107 na interfejsie (na zegarach ok 90-95).
Wnioskuję że na wentylatorach nie załącza się pierwszy bieg (ale też czy drugi nie załącza się za późno?)
Jakie czynności diagnostyczne mógł bym zrobic? Czy sprawdzić jakiś bezpiecznik/ przekaźnik/rezystor?
Mts197x
Nowicjusz
 
Posty: 3

12 Cze 2019, 10:11

Możesz sprawdzić wentylatory na krótko napięciem z akumulatora. Do wentylatora idą trzy przewody i do jednego i drugiego. Jeden to masa a pozostałe dwa to wolny i szybki bieg. Podłączając się bezpośrednio z napięciem sprawdzisz czy oba biegi są sprawne.

Z twojego opisu wynika że pierwszy bieg faktycznie nie chodzi tylko teraz pytanie czy to wina wentylatora :) więc trzeba to sprawdzić.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

23 Cze 2019, 18:49

Problem rozwiązany. Generalnie elektryk stwierdził że walnięty był sterownik wentylatorów chłodnicy. Dodatkowo wymienił czujnik temperatury który wywalał błąd oraz coś tam poprawił przy przełączniku termicznym wentylatorów chłodnicy. Teraz wentylatory załączają się przy 95-96 stopniach
Mts197x
Nowicjusz
 
Posty: 3
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Brytyjczycy wybrali najlepszą hybrydę
    Brytyjski portal Auto Trader przyznał Lexusowi NX 300h tytuł najlepszego samochodu hybrydowego na brytyjskim rynku. Nagroda została przyznana w ramach plebiscytu 2020 New Car Awards. Najlepszy w ogólnym rankingu W ...
    Pięć zasad kiedy nie powinniśmy wrzucać na luz?
    Wokół prawidłowego stosowania sprzęgła narosło kilka mitów, które są popularne wśród wielu kierowców. Podpowiadamy oraz wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób używać pedału sprzęgła. Zwalniając, ...