Poradnik - Jakie CB radio wybrać do samochodu?

Poradnik - Jakie CB radio wybrać do samochodu?

08 Lip 2014, 13:54

Coraz szersza rzesza kierowców zastanawia się nad zakupem CB radia do samochodu. Powodów jest kilka, jednak najważniejszym jest chęć uniknięcia kolekcjonowania na swoich koncie mandatów oraz punktów karnych.

W związku z coraz większą liczbą kontroli na naszych polskich drogach zaostrza się również system wykroczeń, za które funkcjonariusze publiczni mogą nas ukarać. Wielu z nas w podążaniu za pieniądzem i żyjąc w bardzo dużym roztargnieniu zapomina np. o włączeniu świateł mijania i przy kontroli otrzymuje za to surową reprymendę. Wtedy zastanawia się, czy jeśli byśmy posiadali CBradio, któryś z innych użytkowników drogi zwróciłbym nam uwagę, aby włączyć światła dla swojego i innych bezpieczeństwa. CB-radio służy tez wielu do omijania zakorkowanych ulic i innych niebezpiecznych miejsc. CBradio ważne jest również z perspektywy służb karetki, straży pożarnej lub policji na sygnałach. Wśród aut wyposażonych w radia CB droga takich jednostek przebiega dużo sprawniej, gdyż o zbliżaniu się do nas auta na "bombach" dowiadujemy się często z dużym wyprzedzeniem i możemy zapewnić mu płynny przejazd.

Jakie radio CB wybrać na początek do naszego prywatnego lub służbowego samochodu?
Jak nie wpaść w magię reklam i wybrać sprzęt warty swojej ceny?

Ważne uwagi - przeczytaj!
1. Nie ma radia CB, które nie szumi. Szumienie wynika z różnego typu zakłóceń wychodzących z instalacji elektrycznej auta (w silnikach benzynowych z reguły zakłócenia są większe), warunków atmosferycznych, innych zakłóceń występujących w eterze.
2. Odzywający się w radiu obcokrajowcy w 99% przypadków nie jadą za tobą, a po prostu ze względu na dobre warunki propagacyjne głos dociera do ciebie z innego zakątka kontynentu.
3. Nawet najlepsze radio bez porządnej anteny (czytaj: odpowiedniej długości) nie będzie odbierało porządnie.

Przechodząc już do meritum poradnika - jakie CB radio wybrać oto kilka moich propozycji?

W cenie do 300 złotych
1. Uniden Pro 520 XL
Bardzo dobre radio, intuicyjna obsługa, bez zbędnych wodotrysków. posiadające w mojej ocenie bardzo dobre filtry, w tym rewelacyjnie działający ANL. Posiada Squelch - pokrętło blokady szumów oraz RG-gain - pokrętło regulacji czułości odbiornika. Są to obecnie niezbędne elementy każdego dobrego CBradia. Dodatkowo posiada wyjście na zewnętrzny głośnik.

2. M-Tech Legend II/III
Wielu sprzedawców twierdzi, że to następca Unidena. W mojej ocenie to radio podobnie wyglądające do rewelacyjnej 520 XL, jednak posiadające gorszy filtry ANL. Posiada za to modulację FM, która w niektórych krajach Europy jest niezbędna. Poza tym ładniej wyglądający mikrofon niż twardy,pancerny z Unidena. W wersji Legend III zmieniono wyświetlacz, bardziej nowocześniej wyglądający oraz nie ma typowego RF-gain, co dla mnie jest wadą.

3. TTI TCB 881
Ostatnia propozycja w kategorii cenowej do 300 złotych to produkt firmy TTI. Cechuje się on dość dobrymi filtrami, modulacjami AM/FM, oraz potencjometrami Squelch, Rf-Gain oraz Mic-gain. Polecam go dla osób z większymi autami typu SUV lubiących fioletowe podświetlanie.

W cenie powyżej 300 złotych
1. President Harry III / President Johny III
Trzecia generacja bardzo popularnych cb radyjek, które posiadają niezbędne każdemu kierowcy funkcje. Oba radia wyposażone są w automatyczną redukcję szumów - ASC, dzięki czemu procesor w radiu kręci za nas gałką od Squelch. Zwiększa to komfort jazdy, choć w wielu przypadkach powoduje ucinanie rozmówcy przy trochę gorszym sygnale, nawet w wersjach poprawionych. Johny jest trochę uboższą wersją i nie posiada modulacji FM, która w Polsce nie jest używana.

2. Stabo XM 3003e
Stabo XM 3003e to bliźniaczy model popularnego Harry II legendarnej marki President. Jest na pewno prostsze w obsłudze, podobne do legendarnego Unidena. Posiada również ASC, modulację AM/FM oraz jest tańsze od Johnnego III, a tym samym od droższego Harry'ego III.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6835
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    5 najczęstszych usterek zimowych 5 najczęstszych usterek zimowych
    Ujemne temperatury, śnieg, wilgoć i sól na drogach. Zima to czas szczególnie trudny dla kierowców oraz ich samochodów. Mimo łagodnego początku sezonu, w najbliższym czasie pojawią się warunki rzutujące ...
    Auta BMW z układem xDrive: najpopularniejszy napęd na 4 koła Auta BMW z układem xDrive: najpopularniejszy napęd na 4 koła
    Doskonałe właściwości jezdne, zwinność i stabilność w każdym terenie – to przyczyny sukcesu rynkowego systemu BMW xDrive. BMW stale poszerza ofertę samochodów z inteligentnym napędem na cztery koła: tylko w ciągu ...

  •