Ubezpieczenie samochodu przez młodego kierowcę - Poradnik

Ubezpieczenie samochodu przez młodego kierowcę - Poradnik

13 Sty 2014, 14:49

Przy zakupie samochodu nowy właściciel musi liczyć się z koniecznością jego ubezpieczenia w ramach polisy OC. Wysokość składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może być uzależniona między innymi od wieku kierowcy. W części firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku młodzi kierowcy muszą płacić tzw. zwyżkę za wiek.
Jak więc korzystnie ubezpieczyć samochód, gdy jest się młodym kierowcą?


Wysokie składki na OC
Młody kierowca, kupujący swój pierwszy samochód, najprawdopodobniej zapłaci wysoką składkę na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Krótki okres posiadania prawa jazdy oraz przynależność do grupy wiekowej statystycznie najczęściej powodującej wypadki sprawia, że ubezpieczyciele niechętnie przyznają takim kierowcom zniżki na ubezpieczenie OC.

Image

Firmy ubezpieczeniowe z reguły stosują zwyżki dla osób poniżej pewnego wieku. Większą kwotę składki na ubezpieczenie OC zapłacą kierowcy w wieku od 18. do 26. roku życia. Młodzi kierowcy nie mogą niestety pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jeździe samochodem. Podobnie jest w przypadku świeżo upieczonych kierowców, bez względu na ich wiek. W ciągu pierwszych 2-3 lat posiadania prawa jazdy trzeba liczyć się ze zwyżką w wysokości nawet do 30%.

Z czego wynikają zwyżki?
Ubezpieczyciele argumentują zasadność przyznawania zwyżek dla młodych, niedoświadczonych kierowców tym, że stwarzają oni często ogromne zagrożenie na drodze. Brawurowa jazda i brak doświadczenia kierującego pojazdem częściej kończy się wypadkiem niż w przypadku kierowców z wieloletnim doświadczeniem. Pokazują to policyjne statystyki (http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html).

Ubezpieczyciele częściej muszą wypłacać świadczenia z polis OC osób młodych niż u dojrzałych kierowców.

Jak korzystnie kupić ubezpieczenie dla młodego kierowcy?
Jeśli chcemy uniknąć opłacania wysokiej składki na ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pojazdu i jego zarejestrowanie na dwóch współwłaścicieli. Jednym z nich może być np. rodzic młodego kierowcy, któremu przysługują wysokie zniżki ubezpieczeniowe. Młodemu kierowcy w takiej sytuacji zaczynają się liczyć lata bezszkodowej jazdy, ale oszczędza on na płatności składki na ubezpieczenie OC. Warto też wybrać ubezpieczyciela, który nie nakłada obowiązku opłacania zwyżki za wiek u młodego kierowcy, albo też zwyżka ta nie jest zbyt wysoka. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących atrakcyjne ubezpieczenia komunikacyjne, w tym firma Aviva. Jest więc z czego wybierać.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2298
Zdjęcia: 8333
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Ubezpieczenie samochodu przez młodego kierowcę - Poradnik

08 Kwi 2014, 16:38

Młodym kierowcom nie jest łatwo jeśli chodzi o stawki ubezpieczenia. Pomysł o dwóch właścicielach nie jest nowy, jednak wtedy stawki są i tak wyższe od obowiązujących doświadczonego kierowcę.
mikołaj11
Nowicjusz
 
Posty: 11
Rejestracja: 06 Mar 2014, 12:18
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: renault laguna
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  II Runda Extremizer Motor Show 2012 w Częstochowie / relacja II Runda Extremizer Motor Show 2012 w Częstochowie / relacja
  10 tysięcy widzów zjechało w miniony weekend do Rudnik k. Częstochowy na Extremizer Motor Show! Ci, którzy są uzależnieni od adrenaliny i kochają motoryzację, na pewno długo tego weekendu nie zapomną! Nic dziwnego ...
  Master Truck 2009 / relacja Master Truck 2009 / relacja
  Już po raz piąty w Opolu odbył się Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowych Master Truck. Zlot Master Truck, czyli święto podrasowanych ciężarówek, to impreza znana w całej Europie. Rokrocznie pojawiają ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • VW Passat CC
   Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
   Infiniti Q50
   GTP Light