Powrót z wakacji bez pośpiechu

30 Sie 2019, 13:28

Nadszedł czas powrotu z urlopów. Jak zadbać o to, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu? Przede wszystkim ważny jest brak pośpiechu i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Najwięcej osób ginie w wypadkach, których przyczyną była właśnie nadmierna prędkość(1).

Wiele osób chce jak najlepiej wykorzystać urlop i z tego powodu planuje powrót na ostatnią chwilę. Kierowcy dużo jednak wtedy ryzykują: bardzo prawdopodobne, że czeka ich stanie w korkach, niepotrzebny stres oraz pośpiech, co często prowadzi do jazdy z nadmierną prędkością.
Powrót z wakacji bez pośpiechu Wysoka prędkość jest ryzykowna z wielu powodów. Po pierwsze mamy mniej czasu na reakcję w razie zagrożenia, bo w każdej sekundzie przejeżdżamy większy dystans niż przy niższej prędkości. Po drugie wydłuża się nasza droga hamowania. Po trzecie w razie kolizji wraz z prędkością zwiększa się siła uderzenia, co ma wpływ m.in. na to, jak poważne obrażenia mogą odnieść uczestnicy wypadku.

Na znaczenie prędkości wskazują policyjne statystyki. W 2018 r. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było drugą najczęstszą przyczyną wypadków, a ponad 1/3 (35,7%) wszystkich ofiar śmiertelnych zginęła w zdarzeniach, do których przyczyniła się nadmierna prędkość(1).

Wiele mówią również warunki atmosferyczne panujące w momencie, gdy dochodzi do wypadków. Okazuje się, że najwięcej takich zdarzeń ma miejsce przy dobrej pogodzie, która sprzyja brawurze i nadmiernej prędkości. Najmniej wypadków wydarzyło się wtedy, gdy warunki atmosferyczne zmuszały kierowców do zdjęcia nogi z gazu, czyli podczas silnego wiatru czy mgły.

POLECAMY Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja

Chcąc zapewnić sobie spokojną podróż do domu, kierowca powinien przede wszystkim dobrze ją zaplanować. Najlepiej przed wyjazdem zorientować się, kiedy natężenie ruchu na wybranej trasie może być największe i postarać się wyjechać wcześniej, być może warto wybrać na powrót inny dzień. W przeciwnym razie czeka nas stanie w korkach. Wielu kierowców decyduje się później nadrabiać stracony czas, m.in. poprzez jazdę z nadmierną prędkością i ryzykowne wyprzedzanie. Dlatego nawet jeśli my na zatłoczonej drodze zachowamy zdrowy rozsądek, to możemy stać się ofiarą niebezpiecznych zachowań innych uczestników ruchu.

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3468
Zdjęcia: 12552
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

01 Sie 2021, 22:56

Ja wracając w tym roku z wakacji wybrałem trasę omijającą większe miasta. Jechałem często mniej uczęszczanymi drogami ale za to często pustymi a co za tym idzie auto spaliło mniej bo jechałem jednostajnie. Polecam czasem wybrać się taką drogą, bez ciągłych hamowań, skrzyżowań, rond... Można się wtedy nacieszyć jazdą samochodem w przyjemnych warunkach. A sam czas podróży był niewiele dłuższy niż w pierwszą stronę gdzie nie omijałem miast
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 667
Zdjęcia: 84
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Peugeot 206
Silnik: 1.1 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

02 Sie 2021, 15:30

Ja myślę że zawsze mamy większy stres jak wracamy niż jak wyjeżdżamy :) zawsze warto wziąć pod uwagę kilka tras a nawet porównać sobie pory dnia w jakich warto wracać. Jeżeli planujemy jechać głównymi drogami jak ekspresówki i autostrady to dobrym wyjściem jest jazda na noc (oczywiście warto wcześniej zadbać o to że będziemy wypoczęci). Ja parę razy tak wracałem i praktycznie nigdy nie trafiłem na większe korki. Tu jednak potrzebne jest większe skupienie podczas jazdy nie za dnia kiedy mamy widno.

Powroty z wakacji największe mamy zawsze na koniec sierpnia ale przez całe wakacje mamy również sporo powrotów bo ludzie zazwyczaj wyjeżdżają na tydzień do dwóch.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 4466
Zdjęcia: 12
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    TOP 10 wskazówek oszczędnej jazdy hybrydą
    Oszczędnej jazdy (EKO) musimy się nauczyć. To nie jest tak że wsiadasz do hybrydy i już jesteś ekologiczny. Oczywiście w pewnym sensie tak ale chcąc wykorzystać potencjał tego napędu trzeba pamiętać o pewnych zasadach dzięki ...
    Nowy hybrydowy crossover Toyota C-HR
    Toyota zademonstrowała produkcyjną wersję hybrydowego crossovera C-HR na targach w Genewie w marcu tego roku. Świat poznał wygląd auta z zewnątrz i pierwsze szczegóły specyfikacji, jednak producent nie pokazał jeszcze ...

  •