Prawo jazdy od 17 roku życia

Prawo jazdy od 17 roku życia

11 Cze 2009, 20:46

Witam, mam pytanie czy możliwe jest zrobienie prawa jazdy w wieku 17lat??
Damian
Renault 19 1.9 TD
VW Jetta 1.6 GLS
Damian9212
Nowicjusz

Miejscowość: Gorlice

11 Cze 2009, 20:56

mozliwe ale za rok gdy bedziesz konczyl 18 bedziesz musial zdawac jeszcze raz
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 8
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: Opel Corsa B
Silnik: 1.4 60km
Paliwo: Benzyna

12 Cze 2009, 09:14

od 18 lat i mam nadzieje ze podniosa do 21 kiedys. bedzie mniej wypadkow.
coldrain
Nowicjusz

Miejscowość: Kraków

12 Cze 2009, 09:23

mozesz zaczac jak masz 17lat i 9miesiecy zreszta od tego roku mieli wprowadzic od 21lat prawko i co i g...o z tego wyszlo zreszta nie tylko łepki w wieku 18-21lat sie rozbijaja
Barol
Awatar użytkownika

12 Cze 2009, 14:55

Gadacie głupoty statystyki nie kłamią najwięcej wypadków spowodowały osoby miedzy 25 a 39 rokiem życia.

A oto dane z KMP w Łodzi:
Analiza stanu bezpieczeństwa wykazała, że sprawcy wypadków drogowych najczęściej wywodzą się z grupy wiekowej 25 – 39 lat. Spowodowali oni ⅓ liczby wypadków, zabitych i rannych w wypadkach zaistniałych z winy kierującego pojazdem.
W zdarzeniach tych zginęły 104 osoby, a 1753 odniosły obrażenia. Kolejne grupy wiekowe, z których pochodzili sprawcy wypadków drogowych to:
od 40 do 59 lat – 28 % wypadków, 32 % zabitych, 27 % rannych,
od 18 do 24 lat – 19 % wypadków, 20 % zabitych, 20 % rannych,
60 i więcej – 16 % wypadków, 15 % zabitych, 14 % rannych.

W odniesieniu do nietrzeźwych sprawców wypadków grupa wiekowa 25 - 39 lat wypada jeszcze gorzej. Kierujący ci spowodowali blisko połowę wypadków, zabitych i rannych. Poza tą grupą podobne procentowe udziały w liczbie wypadków powodowanych przez „nietrzeźwych” sprawców mają grupy wiekowe 18 – 24 lata oraz 40 – 59 lat, odpowiednio 25 % i 27 %.
W dalszym ciągu głównymi sprawcami zdarzeń drogowych wśród kierujących są mężczyźni (83 %). Należy zauważyć, iż udział kobiet w ogólnej liczbie wypadków drogowych powoli rośnie, choć w dalszym ciągu jest zdecydowanie niższy od udziału mężczyzn.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Nissan Primera WP11-144
Silnik: QG18DE
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

12 Cze 2009, 15:07

no to ja mowie ze nie tylko lepki w wieku 18-21lat sie rozbijaja
Barol
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczni rowerzyści Bezpieczni rowerzyści
    Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, a rowerowe wycieczki ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Nie brakuje również ludzi, którzy na rowerze realizują swoją sportową pasję. Tymczasem ...
    BMW 1602 Electric (1972) - samochód elektryczny BMW 1602 Electric (1972) - samochód elektryczny
    Począwszy od 1969 r. BMW skonstruowało dwa eksperymentalne pojazdy na podstawie BMW serii 02 w celu przetestowania właściwości napędu elektrycznego w praktyce. Funkcję manualnej skrzyni biegów przejął silnik bocznikowy ...

• 12 Cze 2009, 15:46

Z tymi statystykami,to nie jest tak do końca,jak to sobie kolega myśli.Robiąc statystyki,policja bierze pod uwagę wszystkich kierowców -tych na drogach(motorowerowerów,motocykli,motorów,samochodów,autobusów,trolebusów,rowerzystów),a szynach(tramwaje,pociagi),a nawet wypadki zaistniałe w zakładach pracy.Tak samo jest z trzeźwością - pod uwagę są brani nawet kierowcy rowerów.I słowo pijany,oznacza wszystko - i wykroczenia i przestępstwa.Tak więc na statystyki nie ma co patrzeć.No i wg mnie,nie bez powodu chcą podnieść wiek,w którym można wyrabiać prawko.Nie wiem,czy się nie mylę,ale te 21 lat,to się miało dotyczyć chyba prawka na motory.
    Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

12 Cze 2009, 18:14

na auto tez mialo byc od 21lat
    Barol
    Awatar użytkownika

13 Cze 2009, 18:44

Od 16 roku życia chyba można już robić ale jest to B1 czyli samochody (chyba) do 0,5 t a co do wieku to osobiście uważam że nie jeden piętnastolatek jeździ lepiej od mnie zatem wiek jest tylko normą a najważniejsza jest dojrzałość kierowcy i wyobraźnia co może się stać.
    Bo czasami prawda to za mało, ludzie czasem zasługują na coś więcej. Na to, by ich wiara została wynagrodzona.
    Los_Emilos
    Początkujący
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
    Prawo jazdy od: 15 04 2009
    Przebieg/rok: 5tys. km
    Auto: Volvo V40
    Silnik: 2.0 16V 140KM
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 1998

13 Cze 2009, 19:05

coldrain napisał(a):od 18 lat i mam nadzieje ze podniosa do 21 kiedys. bedzie mniej wypadkow.

do 100, będzie jeszcze mniej!
    Lukxxx
    Początkujący

Miejscowość: Lublin

13 Cze 2009, 19:23

Korzyśc z B1 jest taka, że sobie pojeździsz przed 18-tką. Potem aby mieć B - przechodzisz kurs skrócony - 20 godzin praktyki i egzamin praktyczny.
    Borys
    Ostatnio edytowany przez Borys68, 13 Cze 2009, 20:02, edytowano w sumie 1 raz
    Borys68

13 Cze 2009, 19:45

PrezesArtek napisał(a):Gadacie głupoty statystyki nie kłamią najwięcej wypadków spowodowały osoby miedzy 25 a 39 rokiem życia.

Jak już MotoAlbercik pisał ze statystyką nie ma się co sugerować. Z niej można wyinterpretować wszystko.

Po pierwsze, a propo podwyższenia wieku do 21lat: Kierowca który dopiero co odebrał prawo jazdy jest mniej doświadczony w jeździe dlatego też powoduje więcej wypadków(tu nie chodzi tylko o wiek w tym sensie, że 18latek szeleje po drogach). Jakby podwyższono prawko do 21 lat to zapewne jakimś "cudem" wzrosły by statystyki wypadków 21-22 letnich osób, bo oni też będą musieli się "wjeździć". To może wtedy podnieśmy do 25 lat, bo widocznie 21 to dalej za mało.

Po drugie co do powyższej statystyki: 25-39 lat. Czyli bierzemy po uwagę ludzi z przedziału 14 roczników. W przypadku młodszych bysmy brali pod uwagę przedział 18-24 czyli przedział 7 roczników. pomiędzy 25 a 39 rokiem życia możemy uznać że przypada jakieś szeroko rozumiane maksimum pracy zawodowej itp, czyli dużo podróżujemy w pracy, a także poza nią itp itd. Dlatego właśnie najwięcej wypadków jest w tej grupie osób, a nie 18-24 gdy jeszcze wiele osób samochodów takich nie ma, wielu studiuje i nie jeździ tyle co ludzie z tego późniejszego przedziału wiekowego.
    No sam mam 22 lata i wiadomo że nie jestem tak doświadczony i gorzej jeżdże niż ktoś kto ma te 39 lat, ale jeżdże mniej więc prawdopodobnie jestem mniej narażony na wypadek. Ech troche zamotałem ale mam nadzieje że wiecie o co chodzi ;)
    eaxene
    Aktywny

Miejscowość: Toruń

13 Cze 2009, 19:46

MotoAlbercik napisał(a):No i wg mnie,nie bez powodu chcą podnieść wiek,w którym można wyrabiać prawko.Nie wiem,czy się nie mylę,ale te 21 lat,to się miało dotyczyć chyba prawka na motory.

a moim zdaniem to jest nie uzasadnione bo już dawno dowiedli tego że na liczbe wypadków wpływa nie wiek prowadzącego a jakość dróg które w naszym kraju są w opłakanym stanie pozatym spójrzcie też na tych co jeżdżą pod wpływem bo tutaj pewnie statystyki też by pokazały że większość ma więcej niż 25 lat już nie mówie o emerytach za kółkiem, czy kobietach wyczekujących na ostatnią chwile na wjechanie na główną z podporządkowanej :P
    pozatym panowie spójrzcie na średnią wwieku motocyklistów to bedzie widzieli kto najczęściej szaleje do tego dodajcie samochód i stan w jakim kolesie w wieku 25-35 wchodzą do samochodu wychodząc od kumpla mieszkającego pare ulic dalej albo z jego ulubionego Pub'u
    lewy13
    Początkujący

Miejscowość: wadowice

13 Cze 2009, 21:13

Prawda jest taka ze prowadzenie samochodu to nie jest zabawa. tutaj trzeba byc odpowiedzialnym i myslec trzezwo.
    Osobiscie z tego co widze to zdecydowanie najczesciej niebezpiecznie na drodze zachowuja sie ludzie mlodzi. glupie wyprzedzanie, jazda ze zbyt duza predkoscia itd itp.
    Czlowiek z wiekiem zaczyna myslec bardziej racjonalnie i przestaje mu sie wydawac "wiem wszystko najlepiej".
    Sa ludzie, ktorzy w wieku 18 lat sa dojrzali ale wiekszosc jest niedojrzala tak jak i sa ludzie w wieku 25 ktorzy zachowuja sie jak by byli niesmiertelni za kolkiem. Jednak nalezy patrzyc na przedzial wiekowy pod katem ogolu. Pojedyncze przypadki nie wchodza w gre dlatego powinni podniesc granice wiekowa do 21.
    Albo powinni zabronic jazdy samochodami powyzej np 80 KM osobom do 21 roku zycia.

W sumie jak sie tak dobrze zastanowic to uregolowania prawne wzgledme wieku i mocy samochodu byly by dobrym rozwiazaniem. Sami czesto mozemy zaobserwowac na tym forum jak to mlodzi ludzie, ktorzy dopiero co zdali prawko pytaja sie o jak najmocniejsze auta... a moc powinna byc adekwatna do posiadanych umiejetnosci.
    coldrain
    Nowicjusz

Miejscowość: Kraków

13 Cze 2009, 21:39

A ja znalazłem całkiem inne statystyki,które spowodowały zmiany w wyrobieniu prawa jazdy,które zaczęły obowiązywać od środy 10 czerwca 2009 - jak podaje Dziennik Zachodni z piątku 12 czerwca 2009,Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Infrastruktury mówi,że nowe przepisy to odpowiedz na alarmujące statystyki,z których wynika,że na polskich drogach rocznie ginie ponad 5 tyś osób,a najliczniejszą grupę kierowców,uczestniczących w tych wypadkach stanowią osoby w wieku 18-24 lata,posiadający prawo jazdy krócej niż 2 lata.
    I w to jestem skłonny uwierzyć,ponieważ jak się czyta o wypadkach,to zazwyczaj podawany jest ten właśnie wiek.
    Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000