Projekt nadwozia BMW i3 Concept Coupe

13 Gru 2012, 12:52

Architektura LifeDrive – nowy wygląd i kolorystyka nadwozia. Za sprawą języka stylistycznego opracowanego specjalnie na potrzeby modeli BMW i powstał projekt karoserii koncepcyjnego nadwozia coupe, która sygnalizuje radość z jazdy i jednocześnie zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Dynamiczna sylwetka BMW i3 Concept Coupe znamionuje typowe cechy marki takie jak wydajność paliwowa, lekkość konstrukcji, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz jakość klasy premium. Kształt i kolorystyka karoserii ma podkreślać kluczowe cechy architektury LifeDrive. Zasada nakładających się elementów odzwierciedla harmonijną interakcję podzespołów konstrukcyjnych i stylistycznych modułu pasażerskiego i napędowego oraz umożliwia transparentność konstrukcji, gdzie widoczne stają się elementy dowodzące zastosowania zasad zrównoważonego rozwoju. Na przykład, po otwarciu drzwi na progach i słupkach dachowych widać materiały z włókien węglowych wykorzystane do budowy modułu pasażerskiego. To właśnie w miejscu, gdzie można dostrzec dwuwymiarowy laminat CFRP normalnie używany do budowy elementów nośnych, widać wyraźnie strukturę tego materiału.

Projekt nadwozia BMW i3 Concept Coupe

Panele nadwozia wokół wnęk kół, drzwi oraz tylnych błotników pokryto metalizowanym lakierem Solar Orange, czyli dedykowanym BMW i3 Concept Coupe ciepłym odcieniem o wyjątkowo energetycznej barwie, która stanowi elektryzujący kontrast wobec kolorystyki maski, dachu, pokrywy bagażnika oraz dolnego pasa, bowiem elementy te wykończono czernią na wysoki połysk.

Przedni fartuch posiada czarne podzespoły, które tworząc efekt kurtyny powietrznej, precyzyjnie kierują przepływem strumienia powietrza wokół łuków kół.

Aby zoptymalizować przepływ powietrza w spodniej części nadwozia dolną część tylnego fartucha wyposażono w dyfuzor. Uchwyt na tablicę rejestracyjną posiada wąską oblamówkę w kolorze Solar Orange, a podobnie jak w BMW i3 Concept zespół tylnych świateł w kształcie litery U zintegrowano z tylną szybą. Cechą wyróżniającą ten model są kontrastujące, matowe wstawki typowego dla BMW przedniego grilla oraz zewnętrzne podkreślenia linii progowych w kolorze Frozen Grey. Kolejnymi charakterystycznymi elementami BMW i są emblematy z nazwą marki w odcieniu Stream Blue z przodu, tyłu oraz na piastach kół.

Innowacyjne linie nadwozia coupe znamionują najczystszą radość z jazdy
Cechami definiującymi sylwetkę BMW i3 Concept Coupe są stromo poprowadzona przednia szyba, pociągnięta daleko w głąb pokrywy silnika, oraz linia dachu, która łagodnym łukiem opada ku tyłowi pojazdu. Znajdziemy tu również typowe dla modeli coupe długie drzwi z oknami bez ramek. Dzięki wyjątkowej konstrukcji klatki pasażerskiej wykonanej z tworzyw CFRP można było zrezygnować ze słupka B, co nie tylko ułatwia dostęp do tylnych foteli, ale także pozwoliło na stworzenie bardziej dynamicznej stylizacji bocznych szyb.

Projekt nadwozia BMW i3 Concept Coupe

Stylistyka BMW i3 Concept Coupe obejmuje również modyfikacje zarysu bocznych okien oraz słupków C zgodnie z nową interpretacją języka stylistycznego marki, czyli "stream flow". Dzięki zamkniętej koncepcji nadwozia wokół drzwi oraz tylnych błotników, granicę powierzchni przeszklonych i litych wyraźnie wyznacza linia przewężenia. Najnowsza koncepcja stylizacji linii okien, które gwałtownie zwężają się ku tyłowi, po raz kolejny podkreśla znakomite własności aerodynamiczne pojazdu. W BMW i3 Concept Coupe górne i dolne krawędzie okien biegną daleko od siebie, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia przeszklona tylnej części nadwozia. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli coupe, pasażerowie zasiadający na tylnej kanapie mogą się tu cieszyć przestronnym wnętrzem i jazdą.

Wyrazistą, dynamiczną stylistykę bocznego profilu BMW i3 Concept Coupe uzupełniają przetłoczenia na wysokości klamek drzwi oraz progów, które potęgują intrygującą grę światła i cienia. Uwagę zwracają również dwukolorowe lusterka zewnętrzne, które dopasowano do projektu kolorystycznego nadwozia. Sportowy charakter aut podkreślają także 20-calowe felgi ze stopu metali lekkich o dwuszprychowej konstrukcji ramienia. Na wzór innych modeli BMW i obuto je w stosunkowo wąskie opony o obniżonych oporach toczenia w rozmiarze 155/60 R20 z przodu i 175/55 R20 z tyłu.

Projekt nadwozia BMW i3 Concept Coupe

POLECAMY BMW i3 Concept Coupe - wnętrze zachęcające i przestronne

Ogólnie rzecz ujmując, stylistyka nowej wersji jest jeszcze bardziej purystyczna niż w przypadku BMW i3 Concept i zdecydowanie podkreśla aerodynamiczne walory pojazdu. BMW i3 Concept Coupe uosabia przyszłość miejskiej motoryzacji, jednocześnie zaszczepiając w niej na stałe element sportowej dynamiki i ekscytującej stylistyki.

źródło: BMW
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3788
Zdjęcia: 13087
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Avalon testowana przez robota
    Toyota zwiększyła wydajność i bezpieczeństwo testów trwałości nowych modeli, zatrudniając do nich robota własnej produkcji. Robot wykorzystuje zaawansowane technologie zautomatyzowanej jazdy, w tym bardzo precyzyjny ...