Kara za brak polisy OC od UFG.

26 Kwi 2024, 07:56

Opiszę sprawę która bezpośrednio dotyczy auta mojej żony, nie znalazłem żadnego podobnego tematu na forum.
1. Kupiliśmy samochód w komisie 4 lutego 2023 r. z polisą z UNIQA ważną do 4 maja 2023 roku.
2. We wrześniu 2023 r. dostaliśmy pismo od UFG o naliczonej karze w wysokości 6900 zł z powodu "nieposiadania" OC od 3 marca do 4 maja. Oczywiście odwołaliśmy się, przecież mieliśmy dowód na to że polisa była w tym czasie opłacana.
4. Wczoraj (25 kwietnia 2024) dostaliśmy odpowiedź, że kara jest aktualna, ponieważ: "Wg informacji uzyskanych od Towarzystwa Ubezpieczeń UNIQA w związku z otrzymaniem zgłoszenia o demontażu/wyrejestrowaniu pojazdu z dnia 02.03.2023 polisa została rozwiązana z końcem ww. dnia"
Pytania:
1. Jak towarzystwo UNIQA mogło przyjąć zgłoszenie o demontażu/wyrejestrowaniu pojazdu skoro pojazd miał już innego właściciela (przypuszczam, że poprzednia właścicielka musiała tutaj zadziałać)
2. Czy wg Was może chodzić tutaj o zwykłą pomyłkę ludzką czy mam dopatrywać się jakiegoś przekrętu? (żona martwi się, że kupiliśmy jakiś trefny egzemplarz).
3. Skoro pojazd wg UNIQI w dniu 02.03.23 został wyrejestrowany to w jaki sposób przechodzi przeglądy, kontrole drogowe i bez problemu jest dalej ubezpieczany.
4. Może czegoś nie rozumiem, może są jakieś niuanse ubezpieczeniowe, które wyklarują mi sytuację, może rzeczywiście czegoś nie dopatrzyliśmy i zasługujemy na karę.
4. Gdzie szukać pomocy, rozwiązania, boli mnie ta sprawa ze względu na żonę, która przeżywa to że musi lekką ręką pozbyć się 7 tysięcy złotych płacąc za nieswoje winy.
Do UNIQI nie można się dodzwonić, właściwie to chyba nie mają telefonu pod który można zgłosić taką sprawę. Wypisałem formularz reklamacyjny na ich stronie, ale szczerze mówiąc nie liczę na odpowiedź.
ostaricanoc
Obserwowany
 
Posty: 2

26 Kwi 2024, 08:31

Jest tu wiele sprzecznych informacji nawet to że kara za 1-3dni jest to 1700 zł a nie 6900.
Swoją drogą dlaczego auta nie przepisaliscie na siebie w ciągu 30dni? Na infolinię ufg dzwoniliście?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

26 Kwi 2024, 08:53

Dziękuję za odpowiedź, kara została naliczona za czas od 03 marca do 04 maja 2023 roku czyli powyżej 14 dni. Auto przepisaliśmy od razu na siebie, dzwoniliśmy na info UFG, składaliśmy odwołanie.
Przed chwilą oddzwoniła do mnie miła konsultantka z UNIQI okazało się, że poprzednia właścicielka zamiast zgłosić fakt sprzedaży samochodu zgłosiła jego wyrejestrowanie automatycznie wygaszając polisę. Sprawa jest do ogarnięcia, mam tylko przesłać skan dowodu kupna do UNIQI.
Teraz przyznaję, że sprawę trzeba było od razu wyjaśniać u źródła, czyli u ubezpieczyciela a dopiero potem pisać odwołania do UFG.
ostaricanoc
Obserwowany
 
Posty: 2

26 Kwi 2024, 10:37

Ciekawe jak się to potoczy bo z reguły UFG nie idzie na ustępstwa. Zgłosiła wyrejestrowanie ale do ubezpieczyciela ?
Przeglądy aut przed zakupem, cała Polska - Oficjalny partner forumsamochodowe.pl
motozakup
Autoexpert
Awatar użytkownika
 
Posty: 1261
Zdjęcia: 51
Miejscowość: Cała Polska
Auto: Nie mam

26 Kwi 2024, 11:34

ostaricanoc napisał(a):kara została naliczona za czas od 03 marca do 04 maja 2023 roku czyli powyżej 14 dni.
sory źle przeczytałem :?

Zacznijmy o tego że po zakupie w ciągu 30 dni trzeba ogarnąć wszystkie formalności żeby było wszystko klarowne czyli auto przerejestrowane, ubezpieczenie na nowo lub zaktualizowane o dane itd.
ostaricanoc napisał(a):że poprzednia właścicielka zamiast zgłosić fakt sprzedaży samochodu zgłosiła jego wyrejestrowanie automatycznie wygaszając polisę
źle zrozumiałeś, wyrejestrować od tak sobie nie można, musisz mieć do tego zaświadczenie, np z kasacji/policji etc.
Kobita zgłosiła sprzedaż i wymówiła swoje ubezpieczenie, czyli przysługiwało Ci tylko 30 dni ubezpieczenie z UFG, to był czas na ogarnięcie spraw. Jak dla mnie wszystko się zgadza tylko Ty zawaliłeś.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

26 Kwi 2024, 19:24

Kao napisał(a):Kobita zgłosiła sprzedaż i wymówiła swoje ubezpieczenie
Nie może , Przepisy na to nie pozwalają .OC idzie z prawa na nabywcę . Zaś nabywca może zrezygnować z tej polisy ale musi zawrzeć nową tak aby była ciągłość . U nas auto nie może nawet dnia , ba godziny być nieubezpieczone .
Kao napisał(a):źle zrozumiałeś, wyrejestrować od tak sobie nie można, musisz mieć do tego zaświadczenie, np z kasacji/policji etc.
No i tutaj mogą się pojawić wątpliwości . Na stronie Uniqi jest możliwość internetowego zgłoszenia kupna , sprzedaży czy tego rzeczonego demontażu/wyrejestrowania Strona na dzień dobry https://www.uniqa.pl/pomoc-i-obsluga/ub ... e-pojazdu/
Nie ma tam mowy o zaświadczeniu o demontażu pojazdu czy o dokumencie jakimkolwiek o wyrejestrowaniu. Ba nawet jest info że nie trzeba wysyłać żadnych dokumentów . Być może w dalszym kroku o takie będziemy poproszeni . Krok drugi formularz - https://form.uniqa.pl/ui/operation/deregistration Dalej nie poszedłem . Pozostawiam to do dyskusji czy ten system nie jest aby ułomny ,Teraz domysły jak powstał problem- Kobieta sprzedała , chciała uregulować sprawy z FU więc poszperała na stronie Uniqi , spasiło jej to wyrejestrowanie /demontaż bo zwrot składki OC byłby . Super . Zgłoszenie sprzedaży takiej opcji nie daje , ale co tam ......A może szukała hasła - wyrejestrowanie bo utożsamia to ze sprzedażą ( takie obiegowe pojęcie za dawnych czasów ) Z tym że....gdyby kupujący dopilnował swoich spraw i niezwłocznie po zakupie ( do 14 dni ) zgłosił ten fakt do FU to być może dla tej pani ta opcja byłaby zablokowana .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4723
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Motoryzacyjne Słowo Roku 2019
    Elektromobilność, suwak, a może hybryda? Przedstawiciele branży automotive po raz pierwszy w Polsce wybrali "Motoryzacyjne Słowo Roku" w plebiscycie przygotowanym przez sieć ProfiAuto. Wyniki pokazują, że miniony rok zdominowała ...

26 Kwi 2024, 21:03

No moglem namieszać informacjami jakie miałem w głowie, mnie ma mnie już lata w Polsce a nie jestem super na bieżąco z tymi wszystkimi zmianami.
No dla mnie to jakaś paranoja żeby można sobie było wyrejestrować od tak, a później takie kwiatki właśnie.

Tak czy tak ja juz się nie odzywam, czekam na rozstrzygnięcie :ok:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4