Problem z UFG i TU

Problem z UFG i TU

09 Sty 2020, 22:47

Cześć, 8 października 2019 zakupiłem używany samochód. Ubezpieczenie kończyło się tego dnia, więc poprzedni właściciel zawczasu kupił już nowe ubezpieczenie (od 9 października - zapłacił ratę na pół roku a sama umowa została podpisana 4 października). Mam potwierdzenie zawarcia umowy oraz to, że ubezpieczenie zostało opłacone i certyfikat polisy. Jeździłem tak przez dłuższy okres czasu w oczekiwaniu na re kalkulację z TU. Parę dni temu, z ciekawości sprawdziłem status auta w UFG i pokazało że nie jest ubezpieczone. Zaciekawiło mnie to i zadzwoniłem do TU. Okazało się, że umowa ubezpieczenia została anulowana 9 października (niby ze względu na to, że poprzedni właściciel zgłosił zmianę właściciela, ale czy w tej sytuacji polisa nie powinna być po prostu przepisana na mnie?). Nie dostałem żadnej wiadomości, żadnego telefonu - nic. Jeździłem tak nieświadomie do 7 stycznia. Od razu zakupiłem ubezpieczenie na siebie, jednak mimo wszystko jeździłem przez dłuższy czas bez ubezpieczenia. Póki co, nic z UFG nie dostałem, ale chciałbym w miarę możliwości uniknąć poważnych konsekwencji. Zanim ktoś napisze że było od razu kupić OC - zrobiłem dokładnie tak samo jak z poprzednim autem, poczekałem parę dni, dostałem list z re-kalkulacja. Kwota była kosmiczna i niezbyt atrakcyjna więc wypowiedziałem OC, dostałem zwrot kasy za OC od poprzedniego właściciela i zakupiłem nowe, na siebie. Tak samo miałem zamiar zrobić w tej sytuacji.

1. Czy jest sens dzwonić/pisać do UFG i z góry opisywać sytuacje? Czy czekać aż sami się odezwą w liście z wezwaniem do zapłaty?
2. Jest w razie czego jakaś szansa na umorzenie? Wiem, że UFG raczej jest nieugięte jeżeli chodzi o to, ale nie mogłem nigdzie znaleźć podobnej sytuacji.

Miałem też pomysł, żeby w przypadku wezwania po prostu wysłać im skan poprzedniej polisy (na której jak byk jest napisane, że auto było ubezpieczone od 9.10 - co prawda jest poprzednia rejestracja i poprzedni właściciel, ale VIN się zgadza. Auto było przerejestrowane w listopadzie jeżeli to ma znaczenie).
uskke
Nowicjusz

Auto: Nie mam

Re: Problem z UFG i TU

10 Sty 2020, 11:33

Dziwne tłumaczenie TU, że po sprzedaży samochodu poprzedni właściciel wycofał/anulował umowę OC... Umowę OC można wypowiedzieć tylko i wyłącznie przy złomowaniu samochodu lub może to zrobić kupujący. Ale sprzedający nie ma takiej możliwości. Zadzwonić by należało raz jeszcze do TU i zapytać o konkretne daty - kiedy została zawarta nowa umowa i kiedy została wypowiedziana. I jak się okaże, że została faktycznie wypowiedziana, to zapytać na jakiej podstawie. Nie można szak po 4 dniach od podpisania umowy OC ją anulować. OC przechodzi z datą sprzedaży na nowego właściciela i to on decyduje, czy tą umowę kontynuuje czy też z niej rezygnuje i zawiera inną.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Honda CR-V - SUV średniej wielkości Honda CR-V - SUV średniej wielkości
    Pierwszą dziesiątkę zamyka SUV średniej wielkości od Hondy. Consumer Reports przetestował ten model ze słabszym, turbodoładowanym silnikiem 1,5 l o mocy 192 KM, uzyskując średnie spalanie 28 mpg, w mieście 20 mpg, a na trasie ...
    Audi Q3 Sportback głosami czytelników wygrywa plebiscyt Best Cars Audi Q3 Sportback głosami czytelników wygrywa plebiscyt "Best Cars"
    Audi Q3 Sportback, model wprowadzony na rynek zaledwie kilka miesięcy temu, pokonało silną konkurencję w kategorii "kompaktowe SUV-y/pojazdy terenowe" w plebiscycie "Best Cars 2020". Świetne wyniki Audi potwierdziły miejsca ...

•