Szkoda w UFG - kolizja z koparką

01 Mar 2022, 14:27

Witam,
W październiku zeszłego roku doszło do kolizji mojego pojazdu z nieubezpieczoną koparką, która wyjechała na drogę w ostatnim momencie. Wezwałem policję i sprawca został ukarany mandatem. Zgłosiłem szkodę w PZU i dostałem decyzję odmowną i zdecydowałem przekierować sprawę do UFG. Dzisiaj dostałem pismo od UFG z wezwaniem do zapłaty za nieubezpieczony samochód przez 20 dni. Dodam, że nie miałem pojęcia o tym, że podczas czynności likwidacji szkody trzeba ubezpieczać samochód, którego naprawa przewyższa wartość rynkową. Czy jest szansa na odwołanie się od zapłaty 5600 złotych w takich okolicznościach?
damian45
Obserwowany
 
Posty: 1

01 Mar 2022, 15:25

Ciągłość ubezpieczenia jest wymagana, a czy auto stoi bądź jeździ nie ma większego znaczenia. Odwoływać się możesz i próbować wysyłać pisma ale nie wiem czy to coś da.

damian45 napisał(a):Zgłosiłem szkodę w PZU i dostałem decyzję odmowną i zdecydowałem przekierować sprawę do UFG
Dostałeś odmowę bo pojazd był nieubezpieczony. Odszkodowanie wypłacane jest z OC sprawcy.

damian45 napisał(a):Zgłosiłem szkodę w PZU i dostałem decyzję odmowną i zdecydowałem przekierować sprawę do UFG.
UFG powinno nałożyć karę na właściciela koparki tak jak na Ciebie. Jeżeli chodzi o odszkodowanie to jeżeli sprawca nie posiada ważnej polisy OC, a Ty masz ważną to powinieneś otrzymasz pieniądze na naprawę samochodu z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie ta jednostka odpowiada za gwarancję odszkodowania, jeżeli sprawca nie posiada OC.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

22 Mar 2022, 19:37

Nic nie zrobisz. OC jest obowiązkowe. A że nie wiedziałeś, to twoja wina. Nieznajomość prawa szkodzi niestety. OC trzeba opłacać bez względu na to, czy auto jeździ, czy stoi czy gnije od 10 lat w krzakach.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Land Cruiser 3.0 D-4D Powerboost
    Land Cruiser 3.0 D-4D Powerboost rozwija moc 225 KM (o 35 KM więcej niż w przypadku wersji seryjnej) oraz moment obrotowy 500 Nm (w zakresie 1700-2800 obr./min., o 80 Nm wiecej niż w przypadku wersji seryjnej). Charakterystykę ...