Rewolucyjne światła ksenonowe (1991)

02 Sty 2023, 18:14

Chociaż do dziś produkowane są samochody z halogenowymi żarówkami, to rewolucji w jakości, zasięgu i jasności samochodowego oświetlenia dokonały tzw. palniki ksenonowe, zastosowane po raz pierwszy w 1991 roku w BMW serii 7. Źródłem światła nie jest w tym przypadku żarnik, lecz łuk świetlny, powstający na skutek wyładowań pomiędzy elektrodami.
Rewolucyjne światła ksenonowe (1991) Zaletą ksenonów jest dwukrotnie większa jasność, niż w przypadku halogenów oraz temperatura barwowa zbliżona do światła dziennego. Palniki ksenonowe są ponadto 10-krotnie trwalsze od żarówek halogenowych. Niestety, również o niemal tyle samo od nich droższe, ze względu na skomplikowaną konstrukcję i proces produkcji.

Reflektory z diodami LED (2007)
autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3783
Zdjęcia: 13081
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

02 Sty 2023, 18:33

Nie powiem bo do połowy lat 90tych ksenony robiły furrorę i można było je spotkać tylko w opcji w samochodach z wysokiej półki. Dopiero później bliżej 2000 roku można było u nas zobaczyć na drogach więcej samochodów z takimi światłami jak dobrze pamiętam i to już w modelach ze średniej półki. Wtedy też zaczęła pojawiać się moda na xenony tzw. zamienniki do lamp soczewkowych które montowało się na zasadzie plug-in. Oczywiście takie modyfikacje nie były legalne z obowiązującymi przepisami.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Yaris Hybrid-R concept
    Yaris Hybrid-R będzie pojazdem koncepcyjnym, pokazującym rozwój technologii hybrydowej w kierunku znakomitych osiągów i najwyższego poziomu przyjemności z jazdy. Model bazuje na 3-drzwiowej wersji Yarisa. Pod ...