Samochód dla rodziny 2+2 do 30 tys.

23 Maj 2020, 12:44

Przymierzam się do zmiany samochodu, bo obecnie posiadane VW Polo przy dziecku jest już zdecydowanie za małe. A że jestem totalnym laikiem w temacie samochodów, to postanowiłem zapytać tutaj.
Moje krótkie wymagania:
- budżet do 30 tys.
- bagażnik pojemny na tyle, żeby zmieścić tam wózek dziecięcy i jakieś szpargały
- odpowiedni dla rodziny 2+2 (docelowo, bo nie chcę za 1-2 lata zmieniać samochodu ponownie), więc dwa foteliki dziecięce muszą się z tyłu zmieścić, a jakby jeszcze między nimi mógł ktoś usiąść to już ideał (chociaż to byłby tylko plus, nie musi tak być)
- raczej benzyna - jeżdżę mało, bo obecnym samochodem przez 1.5 roku zrobiłem ledwo 7 tysięcy przebiegu, do tego jest to jazda pół na pół po mieście na zakupy (1-2 razy w tygodniu) i przynajmniej 20-30 km trasy za miasto (weekend). Z tego co się orientuje to raczej diesel nie jest dla mnie.

Nie mam żadnej preferowanej marki ani modelu. Zastanawia mnie tylko czy muszę iść w jakiegoś vana (w stylu VW Touran, Ford S-max czy Renault Scenic) czy może jakieś kombi? A jak kombi, to czy te z segmentu C (jak np. Golf Variant czy Megane Grandtour) będą wystarczające, czy jednak są ciasne i lepiej iść w coś z segmentu D? Piszę o segmencie C, bo pewnie te samochody będą trochę tańsze, przez co można by dorwać coś młodszego.
I czy faktycznie diesel jest nie dla mnie i dobrze myślę że lepsza będzie benzyna?
I jakie roczniki są osiągalne za taką cenę?
Crux
Obserwowany

23 Maj 2020, 13:23

Lepszy będzie benzyniak.
Nie rocznik a stan.
Chyba celowałbym w kombi segmentu c, van pokroju s-max'a to już kawał auta. Jeśli chcesz żeby ktoś mógł siedzieć pomiędzy fotelikami z tyłu to ciężki temat, potrzebowałbym mega szerokiego auta, w s-max za wygodnie nie jest w ten sposób
Zerknij sobie na astrę j 1.6/1.4T
Invi
Forumowicz VIP

Przebieg/rok: >50tys. km

23 Maj 2020, 17:22

2 foteliki z tyłu + osoba po środku to zmieści się tylko w jakimś minivanie na amerykański rynek.
Nawet w S-maxie może być ciasnawo.
Najrozsądniej byłoby wybrać Toyotę (Corollę) Verso (udane benzyniaki).
Kombi segmentu C mogą być ciasne z tyłu (ale jeśli miałyby tam być tylko 2 foteliki to będą ok).
Możesz popatrzeć na Opla Astrę J, Renault Megane, Forda Focusa MK3.
Ossy
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

23 Maj 2020, 23:19

Jeśli chodzi o 2 foteliki + osoba pomiędzy nimi, to w autach typu kompaktowe kombi, można od biedy spojrzeć na Peugeota 308 T7 SW. Dlaczego od biedy? Bo tak jak koledzy wyżej wspomnieli, może być problem z pomieszczeniem się w takiej konfiguracji w aucie normalnych rozmiarów. No i benzyniaki w tym aucie są średnie (od biedy można polecić 1.6 120KM i od razu po zakupie wymienić łańcuch rozrządu, który jest główną wadą tego silnika).
Swoją drogą S Max jest fajny :ok: ale na co dzień do latania po mieście może być faktycznie kiepskim wyborem.
mike
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 12
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Ford Focus Mk II
Silnik: 1.6 TDCI 109KM
Rok produkcji: 2008

24 Maj 2020, 23:58

Byłem oglądać Astrę J i Megane Grandtour, ale w oczy wpadł mi Citroen C4 Pucasso i jego wielkość mnie i żonę przekonała że jednak chcemy vana.
Co myślicie o C4 Picasso z silnikiem 1.6 vti? Czytam że są problemy z rozrządem, ale na ile to realny problem a na ile tylko straszenie? A jak nie C4, to jaki van w tej cenie (max 25-30 tys, lepiej bliżej tej niższej kwoty) jest warty uwagi? Może Renault Scenic? Już bez patrzenia na osobę między fotelikami.

I pytanko o diesla, czy faktycznie dla mnie się nie nadaje? Jaka jest granica jest warto go wziąć pod uwagę? Bo teraz robię raz (góra 2) w tygodniu 2-3 km po mieście i co weekend po 20-30 km w jedną stronę, a jeśli coś się zmieni to dojdzie więcej tras za miasto raczej niż jazd po mieście. O to pytam w kontekście ofert, z tego co widzę to vanów w dieslu jest zwyczajnie dużo więcej
Crux
Obserwowany

25 Maj 2020, 08:10

Crux napisał(a):Co myślicie o C4 Picasso z silnikiem 1.6 vti?

Masz pewnie na myśli 1 generację z końca produkcji, bo na drugą za mało kasy. Trochę mały ten 1.6 w stosunku do budy. Szukaj 1.8 125KM lub 2.0 140KM (ten ostatni najlepszy).
Jest jeszcze odmiana - Grand Picasso. To już taka "locha" i nawet nie będzie większego problemu ze zmieszczeniem 3 osoby między fotelikami (pod warunkiem, że nie ma "zawyżonych", rubensowskich kształtów). Posiadałem owy i przyznam, że jest wygodny - wysokie fotele, dużo schowków, bardzo pojemny kufer (ogólnie sporo przestrzeni), przejrzysty kokpit, wysoka szyba przednia (plus przy postoju na światłach). Kwestia wykonania to już gorszy temat - plastik fantastik. Prowadzenie średnie - przez wysoką budę miota nim w trasie przy silnym wietrze. Z tyłu belka skrętna, jest też wersja z zawieszeniem pneumatycznym na tylnej osi ale tu uwaga na drogi serwis (jest dość nietrwałe).

Crux napisał(a):I pytanko o diesla, czy faktycznie dla mnie się nie nadaje? Jaka jest granica jest warto go wziąć pod uwagę? Bo teraz robię raz (góra 2) w tygodniu 2-3 km po mieście i co weekend po 20-30 km w jedną stronę

W Twoim przypadku nie warto. Oszczędności z paliwa nawet nie wyrównają kosztów eksploatacji. Bierz benzynę, a kiedy nadejdą zmiany zawsze możesz się doposażyć w LPG.
aple4
Początkujący

Zdjęcia: 3
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Prawo jazdy: 03 01 2008
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Trzymaj się swojego pasa!
    Jazda po wyznaczonym pasie ruchu to podstawa bezpiecznego pokonywania zakrętów. Wyjeżdżanie kierowcy poza jego pas grozi zderzeniem czołowym. Wiele osób zapomina również, że mają obowiązek trzymać się ...
    Lexus LC Black Label GT
    Lexus LC Black Label GT nie jest co prawda dziełem producenta, ale i tak zasługuje na wyróżnienie. Na SEMA 2017 z okazji 20. rocznicy swojego istnienia samochód w takiej wersji zaprezentował japoński tuner Artisan ...

•  
    • Warto przeczytać