Bolą plecy? Kolana? Czy to nieprawidłowe ustawienie fotela kierowcy?

30 Sie 2023, 11:05

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa jazdy oraz uniknięcia urazów, a nawet ocalenia życia podczas wypadku. Badania pokazują, że na przykład zbytnio przesunięta do przodu pozycja kierowcy spowoduje podczas hamowania awaryjnego poważniejsze obrażenia ciała, obszaru głowy, szyi i klatki piersiowej(1). Jednak niewłaściwa wysokość siedziska, odległość od pedałów lub nieodpowiednie wyregulowanie oparcia może być także przyczyną nadmiernego obciążenia kręgosłupa, kolan czy nadwyrężenia szyi. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak krok po kroku prawidłowo ustawić fotel kierowcy.

 1. Krok 1 – wysokość siedziska
 2. Krok 2 – odległość od pedałów
 3. Krok 3 – oparcie fotela
 4. Krok 4 - zagłówek
 5. Krok 5 – kierownica
 6. Krok 6 – lusterka i pas
Bolą plecy? Kolana? Czy to nieprawidłowe ustawienie fotela kierowcy?

Krok 1 – wysokość siedziska

Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać, przygotowując fotel i kierownicę do jazdy, jest ustawienie wysokości siedziska. Należy zapewnić sobie dobrą widoczność otoczenia samochodu oraz deski rozdzielczej. Jeśli warunek dobrej widoczności jest spełniony przy różnych ustawieniach wysokości siedziska, wówczas wybierzmy ustawienie możliwie jak najniższe – dzięki temu pomiędzy naszą głową a dachem auta będzie wolna przestrzeń, co w razie wypadku połączonego z dachowaniem zmniejsza ryzyko obrażeń głowy i kręgosłupa szyjnego.

Krok 2 – odległość od pedałów

Drugi krok to ustawienie odległości fotela od pedałów. Należy to zrobić w taki sposób, aby nawet po całkowitym wciśnięciu sprzęgła lewa noga pozostała lekko zgięta w kolanie (w pojeździe z automatyczną skrzynią biegów zamiast sprzęgła prawą nogą wciskamy kontrolnie hamulec).

Krok 3 – oparcie fotela

Kolejnym elementem jest wyregulowanie oparcia fotela. Powinno ono być ustawione możliwie jak najbardziej pionowo. Zapewnia to optymalne działanie pasów bezpieczeństwa.

Krok 4 - zagłówek

Następna czynność to odpowiednie położenie zagłówka. Jego zadaniem jest ochrona kręgów szyjnych w czasie kolizji, podczas których przeciążenia wymuszają gwałtowny ruch naszej głowy i szyi do tyłu. Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien znajdować się kilka centymetrów od potylicy, a jego szczyt powinien być ustawiony na równi ze szczytem głowy.

Krok 5 – kierownica

Pozycja kierownicy ma umożliwiać wygodną obserwację zegarów i wskaźników znajdujących się na desce rozdzielczej, a także operowanie pedałami. Ponadto kierownicę umieszczamy na tyle blisko, aby móc swobodnie przełożyć nadgarstek każdej z rąk przez szczyt koła kierownicy bez wychylania się z fotela, a podczas jazdy móc trzymać ją ugiętymi rękami. Pomiędzy środkiem koła kierownicy a naszym mostkiem powinno być przynajmniej 25-30 cm wolnej przestrzeni. Zapewni to wystarczającą ilość miejsca na ewentualne otwarcie się poduszki powietrznej.

Krok 6 – lusterka i pas

Następnie ustawiamy lusterka i zapinamy pas bezpieczeństwa. Pas nie może być skręcony i powinien jak najściślej przylegać do ciała. Dolna taśma pasa powinna płasko spoczywać na kościach miednicy (nie na brzuchu), a górne mocowanie należy tak wyregulować, aby pas przebiegał przez mostek oraz środek kości obojczykowej, nie dotykając szyi ani nie zsuwając się z ramienia.

źródło: (1) Effects of a Forward Displaced Position on Driver Injury Levels in Frontal Crashes (https://www.atlantis-press.com/proceedings/icaemt-15/25839256); Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3750
Zdjęcia: 13015
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

30 Sie 2023, 16:17

Niekoniecznie

Mimo kilku mozliwosci ustawiebnia fotela trafiaja sie pojazdy, w ktorych dana osoba nigdy nie znajdzie sobie miejsca i nigdy nie bedzie sie dobrze w tym pojezdzie czula, mimo, ze wszystko jest ustawione wedlug sztuki.

Mi do tej pory wlasnie takie jedno auto sie trafilo, w innym bylo prawie podobnie ale troche lepiej i mozna bylo juz wygodniej pokonywac dluzsze trasy.

:wink:

.
AndySL
Początkujący
 
Posty: 152
Zdjęcia: 3
Paliwo: Inne

30 Sie 2023, 16:59

Tu bardzo duże znaczenie ma wzrost i powyżej tych 185 cm w niektórych samochodach pojawiają się problemy.
Andy33
Nowicjusz
 
Posty: 37

19 Wrz 2023, 10:21

Redakcja napisał(a):Kolejnym elementem jest wyregulowanie oparcia fotela. Powinno ono być ustawione możliwie jak najbardziej pionowo. Zapewnia to optymalne działanie pasów bezpieczeństwa.
Ja ustawiam w miarę pionowo bo mi tak jest najwygodniej a moja żona jak wsiada to mówi że tak się nie da siedzieć i kładzie fotel o dwa trzy ząbki do tyłu :shock: mi znowu tak pozycja nie pasuje bo mam wrażenie jak bym nie miał oparcia z tyłu :mrgreen:
blocke
Nowicjusz
 
Posty: 15
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Instalacje LPG i ich generacje
  Czytając ten artykuł dowiesz się jakie są obecnie stosowane generacje instalacji LPG oraz jakie rodzaje zbiorników na gaz można montować w samochodach. Zaczynamy do Gazowych Układów Zasilania (GUZ) pierwszej ...
  Badaj auto i przeprowadzaj regularne badania techniczne
  Sprawność techniczna pojazdu jest kluczowym elementem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najczęściej stwierdzane przez policję usterki w pojazdach, które uczestniczyły w wypadkach drogowych, to braki w oświetleniu (54%), ...