[16490] Seat Ibiza III 1.2 2003 - Map sensor / Czujnik ciśnienia

18 Maj 2022, 08:14

Dzień dobry. Jesteście moją ostatnią deską ratunku!

Seat Ibiza III 1.2 2003 47kw Benzyna


Trzy miesiące temu w moim Seacie zaświeciła się kontrolka check engine. Jedynym błędem, jaki wtedy występował, był: 16524 - Sonda lambda brak zmian napięcia (strona 1 czujnik 2). Nie zastanawiając się długo, zakupiłem nową sondę, której wymiana nie usunęła błędu. Odpuściłem szukania problemu i jeździłem tak jeszcze przez dwa miesiące, do czasu, gdy silnik zaczął się "trząść" bezpośrednio po odpaleniu.

Obok błędu z sondą lambda, pojawiły się jeszcze:
- 16490 MAP/czujnik ciśnienia - zakres/możliwości brak osprzętu / nie związany ze sprzętem.
- 17811 Recyrkulacja spalin - uchybienia regulacji brak osprzętu / nie związany ze sprzętem. SPORADYCZNY

Auto bezpośrednio po odpaleniu nie wchodzi na obroty, silnik się trzęsie. Po kilkukrotnym wciśnięciu pedału gazu sytuacja się poprawia, lecz nie do końca. Obroty na biegu jałowym wracają do normy, ale podczas ruszania ze świateł, auto "dławi się" po wciśnięciu pedału gazu, a dopiero po 2/3 sekundach obroty zaczynają wzrastać.
Seat odwiedził już dwa warsztaty. Sprawdzono rozrząd, przepustnicę, wymieniono cewki, świece, sensor (map / ciśnienia), kolektor ssący, listwę paliwową, sondy lambda, sprawdzono nieszczelności i wężyki. Sprawdzono również wszystkie kostki łączące czujniki z komputerem - nadal nic. Po ostatniej wizycie u mechanika jest jeszcze gorzej. Nie pomaga już kilkukrotne wciśnięcie pedału gazu. Silnik wraca do "normy" dopiero po przejechaniu ok. 6 km.

Moje pomysły się skończyły. Może ktoś z Was spotkał się z podobnymi problemami i będzie w stanie mi pomóc?
Straffix
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Maj 2022, 08:23

Czy napięcie dochodzi do sondy? Mechanik sprawdzał pracę sondy oscyloskopem?

Kolejna sprawa to recyrkulacja spalin. Czy jest tam EGR lub był oryginalnie montowany i ktoś go może usunął?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

18 Maj 2022, 09:44

Nie wydaje mi się, aby mechanik jakkolwiek sprawdzał pracę sondy lambda. Stwierdził, że jest ona nieistotna i nie wpływa na pracę silnika - a przynajmniej nie w ten sposób.

Wydaje mi się, że auto posiada EGR. Zlokalizuję go po 16:00 i może postaram się jakoś przeczyścić.
Straffix
Nowicjusz
 
Posty: 3

24 Maj 2022, 07:25

Udało się znaleźć problem!

Dziękuję za sugestię z EGR'em. Okazało się, że po przeczyszczeniu EGR problem nadal występował, ale gdy odłączyłem od niego kostkę, to silnik zaczął pracować normalnie. Wydaje się, że albo EGR jest uszkodzony, albo wiązka kabli przerwana. Niemniej jednak problem uważam za rozwiązany. Dziękuję raz jeszcze!
Straffix
Nowicjusz
 
Posty: 3