Skrzyżowanie w strefie zamieszkania i kto ma pierwszeństwo

Skrzyżowanie w strefie zamieszkania i kto ma pierwszeństwo

29 Mar 2017, 09:52

Witam,

Mam skrzyżowanie na osiedlu domków jednorodzinnych oznakowanym na wszystkich wjazdach znakiem drogowym D40 "Strefa zamieszkania". Skrzyżowanie to wygląda jak na załączniku jedna odnoga jest drogą... i tu pojawia się pierwsze pytanie jaką? Gruntową czy twardą (droga póki co jest utwardzona z tłucznia, w przyszłości będzie wyłożona kostką lub asfaltem). Droga ta jak cała reszta dróg na osiedlu jest drogą wewnętrzną służącą do dojazdu do kilku posesji. Póki co jest w takim stanie, gdyż jest to nowa droga, powstała niedawno, przy której budują się kolejne domy na osiedlu. Na skrzyżowaniu nie ma żadnych znaków informujących o pierwszeństwie, gdyż jak pisałem znajdujemy się w strefie. Na zdjęciu jestem samochodem B, skręcającym w prawo. Z mojej lewej strony jadą samochody A (one mają mnie po swojej prawej stronie). I tu moje pytanie kto ma pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu?

Przeszukałem różne fora i strony ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi i że to zależy od miejsca i sytuacji.

Podobne tematy:
https://www.forumsamochodowe.pl/skrzyzowanie-drog-asfaltowej-i-tluczniowej-kolizja-vt61012.htm
http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?t=24562

Pozdrawiam

Image
Guenh
Obserwowany

Zdjęcia: 1
Prawo jazdy od: 02 01 2000
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen

Re: Skrzyżowanie w strefie zamieszkania i kto ma pierwszeństwo

29 Mar 2017, 10:04

Guenh napisał(a):Z mojej lewej strony jadą samochody A (one mają mnie po swojej prawej stronie). I tu moje pytanie kto ma pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu?
W strefie zamieszkania stosujemy się do znaków na skrzyżowaniach, a jeżeli ich nie ma to obowiązuje ogólna zasada pierwszeństwa prawej strony.

Zerknij sobie jeszcze do tematu strefa-zamieszkania-a-pierwszenstwo-na-skrzyzowaniu-vt22744.htm tu jest dyskusja m.in. na ten temat.
Kacper
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 3344
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Skrzyżowanie w strefie zamieszkania i kto ma pierwszeństwo

02 Kwi 2017, 15:31

Kacper napisał(a):W strefie zamieszkania stosujemy się do znaków na skrzyżowaniach, a jeżeli ich nie ma to obowiązuje ogólna zasada pierwszeństwa prawej strony.

No nie do końca...
Wiemy, że droga z której wyjeżdża pojazd B to droga gruntowa. A jaka jest droga, po której jedzie pojazd A?
Bo to, że na tym skrzyżowaniu nie ma znaków, wcale nie musi oznaczać, że pojazd B ma pierwszeństwo przed A...
A jeżeli obie są gruntowe, to by być pewnym na 100% kto ma pierwszeństwo, należałoby ustalić właścicieli tych dróg, by znać ich kategorię. Bo jedna z nich może być drogą publiczną ( droga publiczna też może być drogą gruntową ). I wtedy znaków może nie być, a B nie będzie miał pierwszeństwa przed A..A tym bardziej należałoby to ustalić w tym przypadku, gdzie osiedle dopiero powstaje.
17 kwietnia 2017 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Audi AI remote parking pilot - garage pilot Audi AI remote parking pilot - garage pilot
    Funkcja automatycznego parkowania Audi AI remote parking pilot oraz funkcja automatycznego wjazdu do garażu Audi AI remote garage pilot znacznie ułatwiają parkowanie. Systemy samoczynnie wprowadzają pojazd na równoległe ...
    Kierunkowskazy - migać czy nie migać? Kierunkowskazy - migać czy nie migać?
    Kierunkowskazy są ważnym narzędziem komunikacji na drodze. Pozwalają na informowanie o planowanym manewrze, więc prawidłowe korzystanie z nich powinno być nawykiem wszystkich kierowców. Dla wielu jednak nie jest. Trenerzy ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Opel Corsa A, 1-8 mili
      Opel Insignia
      Grand Turismo Polonia 2008
      Samochód przeprawowy