Sprzedaż auta z ubezpieczeniem

14 Wrz 2021, 15:12

Problem jest tego typu.
Mam do sprzedaży starego punciaka po młodym. Jest kupiec, też młody :mrgreen: Ubezpieczenie kończy się w listopadzie, a auto młody chce wziąć już w październiku. I chce bym wykupił ubezpieczenie i sprzedał to auto już z ubezpieczeniem(chyba wiadomo o co chodzi). Kasę za to ubezpieczenie oczywiście zwraca.
Teraz pytanie.
Czy jak sprzedam auto jeszcze przed terminem działania nowego ubezpieczenia, to jest ono dalej przypisane do auta?
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

14 Wrz 2021, 16:09

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na nabywcę auta przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC, jaką zawarł poprzedni właściciel. Polisa ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nowy posiadacz pojazdu wypowie umowę wcześniej. Nową umowę OC nowy nabywca dostanie gdy twoja umowa wygaśnie ale wyliczoną już wg kryteriów które go obowiązują np. zostanie mu podniesiona składka ze względu na wiek lub brak zniżek. Czasami ubezpieczyciel od nowego nabywcy żąda uzupełnienia składki jest to tzw. rekalkulacja składki OC. Dlaczego tak się dziej ?? bo nowy nabywca pojazdu np. nie posiada zniżek które tobie przysługują lub z uwagi na młody wiek jest w innej grupie ryzyka szkodowego.Do twoich obowiązków należy tylko .... zgłosić swojemu ubezpieczycielowi fakt sprzedaży pojazdu.
Acer66
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Zdjęcia: 10
Miejscowość: Przemyśl
Prawo jazdy: 12 06 1979
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC ,
Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2018

14 Wrz 2021, 17:21

Jak wykupisz miesiąc wcześniej bo tak zazwyczaj otrzymujesz ofertę na kolejny rok to taka polisa powinna normalnie przejść na nowego nabywcę wraz z samochodem po kupnie jak już wyżej napisał @Acer66

Tylko w tym przypadku jest bardzo prawdopodobne że zostanie wykonana rekalkulacja składki bo okres obowiązywania polisy będzie długi.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

14 Wrz 2021, 18:58

Rokiko napisał(a):Tylko w tym przypadku jest bardzo prawdopodobne że zostanie wykonana rekalkulacja składki bo okres obowiązywania polisy będzie długi.

To już nie mój ból :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

14 Wrz 2021, 22:31

Zawsze przepisywałem sobie sam ubezpieczenie kontaktując się z ubezpieczalnią i nigdy nie miałem rekalkulacji(nie mam pełnych zniżek).
Gość114260
 

15 Wrz 2021, 07:31

quel napisał(a):Zawsze przepisywałem sobie sam ubezpieczenie kontaktując się z ubezpieczalnią i nigdy nie miałem rekalkulacji(nie mam pełnych zniżek).
Ja mam i też nigdy nie miałem ale znam osoby które miały robioną rekalkulację pomimo zniżek w wysokości np. 30%. Generalnie to zależy od tego ile jeszcze polisa będzie ważna i od zniżek które posiada nowy właściciel. Przypuszczam że jak polisa kończy się za dwa czy trzy miesiące to nie będą bawili się w rekalkulację takiej składki.

yeti65 napisał(a):To już nie mój ból
Dokładnie tylko żeby mu nie wyszło więcej z taką dopłata po rekalkulacji niż jak by sobie sam kupił taką polisę na rok bo wtedy może wybierać tam gdzie znajdzie najtaniej :)
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW Zagato Roadster 2012
    BMW Zagato Roadster to eleganckie wcielenie BMW Zagato Coupé, Koncept jest niezwykle trójwymiarowy, szeroki i odznacza się masywnie wyprofilowanym przodem. Przednia sekcja została dynamicznie pochylona i osadzona ...

15 Wrz 2021, 08:02

Acer66 napisał(a): Polisa ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nowy posiadacz pojazdu wypowie umowę wcześniej. Nową umowę OC nowy nabywca dostanie gdy twoja umowa wygaśnie ale wyliczoną już wg kryteriów które go obowiązują np. zostanie mu podniesiona składka ze względu na wiek lub brak zniżek.

Trochę to pokręcone jest...
Polisa, jak się skończy, to automatycznie przechodzi na kolejny okres. Nawet jak się nie będzie kontaktować z ubezpieczycielem. Nowy właściciel kupuje auto z polisą i to od niego zależy, czy umowę od poprzedniego właściciela wypowie, czy też będzie ją kontynuował. Jak ją wypowie i wykupi u innego ubezpieczyciela, wówczas poprzedni właściciel dostaje zwrot części składki.
A żeby po sprzedaży pojazdu ubezpieczalnia nie ścigała za zaległe składki, to po sprzedaży pojazdu, sprzedaż należy zgłosić do ubezpieczyciela. W przeciwnym razie, można dostawać kolejne wezwania do zapłaty składki OC, nawet za samochód sprzedany. Oczywiście można to wyjaśnić ( podwójne ubezpieczenie ) ale po co robić sobie problemy.
Acer66 napisał(a):Nową umowę OC nowy nabywca dostanie gdy twoja umowa wygaśnie [...]

Nieprawda. Nowy nabywca bierze umowę poprzedniego właściciela i może ją kontynuować do końca okresu jej trwania, albo wypowiedzieć w dowolnym momencie. Nie musi czekać, aż się skończy. Jedynie co, to jak ją będzie kontynuował, to musi pamiętać, że taka umowa, nie przechodzi już z automatu na kolejny okres.
quel napisał(a):Zawsze przepisywałem sobie sam ubezpieczenie kontaktując się z ubezpieczalnią i nigdy nie miałem rekalkulacji(nie mam pełnych zniżek).

Rokiko napisał(a):Ja mam i też nigdy nie miałem ale znam osoby które miały robioną rekalkulację pomimo zniżek w wysokości np. 30%. Generalnie to zależy od tego ile jeszcze polisa będzie ważna i od zniżek które posiada nowy właściciel. Przypuszczam że jak polisa kończy się za dwa czy trzy miesiące to nie będą bawili się w rekalkulację takiej składki.

Dokładnie tak jest. Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Rekalkulację może, ale nie musi robić. To nie jest obowiązek.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Wrz 2021, 15:58

Ogólne zasady znam. Ale tu chodzi o przypadek, gdy kupujący otrzymuje dwie polisy. Jedną starą, dajmy na to ważną jeszcze 3 tygodnie i nową, na następny 12 miesięczny okres.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

17 Wrz 2021, 11:01

Jak są dwie policy, to jedną można wypowiedzieć.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

17 Wrz 2021, 18:58

MotoAlbercik napisał(a):Jak są dwie policy, to jedną można wypowiedzieć.

Ale ja nie chcę jej wypowiedzieć, płaci za nią kupujący. chodzi mi o to, czy ubezpieczyciel nie anuluje tej nowej polisy, gdy sprzedam auto jeszcze na starej.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

17 Wrz 2021, 19:09

Po co tutaj pytasz ?Tutaj będziesz miał takie domysły jak wyżej, heh... Zadzwoń ,czy jakoś tam udaj się osobiście do agenta czy do siedziby FU i przedstaw swój problem , a na pewno uzyskasz adekwatną odpowiedż.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4729
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

17 Wrz 2021, 21:34

bonifacy napisał(a):Po co tutaj pytasz ?

Z lenistwa :?: :lol:
A po drugie, wiem co odpowie agent- rekalkulacja.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

18 Wrz 2021, 18:40

Nie rozumiem Cię . Chcesz iść na rękę młodemu nabywcy . On chce za to zapłacić ale może iść w szkodę własnego interesu . Ty jesteś ubezpieczony w FU A Np. w FU gdzie są drastyczne składki dla młodych . Wiadomo będzie rekalkulacja. A może nic nie robić z Twojej strony ? a sprzedać na starej umowie OC i niech młody sobie szuka najtańszej oferty dla siebie . Może być to korzystniejsza opcja dla niego . Zawrze po kupnie umowę w FU B i może być taniej dla niego niż w A z rekalkulacją. Naprawdę są bardzo duże różnice . Trzeba się udać do agenta i przedstawić temat . Np . Córka bierze ode mnie auto . Ja mam ful zniżek choć na dzień dzisiejszy to tak nie działa . Ale . Ona młody kierowiec . Chce koszty auta rozliczać w swoim biznesie . Była opcja darowizny . W FU tam gdzie ja jestem dla niej OC to 1700 zł . PZU natomiast około 1000zł . Ostatecznie stanęło na tym że ja jej użyczam auto ona płaci OC 510 zł jako osoba ubezpieczająca . To wszystko po rzeczowej rozmowie z agentem.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4729
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

18 Wrz 2021, 20:29

Chyba masz rację. Nie ma co kombinować, bo rzeczywiście może na tym wyjść gorzej, niżby to auto sam ubezpieczył.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

19 Wrz 2021, 10:37

yeti65 napisał(a):Ale ja nie chcę jej wypowiedzieć, płaci za nią kupujący. chodzi mi o to, czy ubezpieczyciel nie anuluje tej nowej polisy, gdy sprzedam auto jeszcze na starej.

Ubezpieczyciel nie anuluje tej umowy. Dlatego kiedyś był problem z tzw. podwójnym ubezpieczeniem, który niedawno w końcu rozwiązano, wprowadzając możliwość wypowiedzenia jednej z nich przez posiadacza polisy.
Jak sprzedajesz auto i kończy się polisa, to możesz zrobić to w dwojaki sposób - sprzedajesz z kończącą się stara polisą, zgłaszasz sprzedaż pojazdu do WK oraz do ubezpieczyciela i tyle. Od strony nowego nabywcy wygląda to tak, że ma dwie możliwości - czekać aż polisa się skończy i wykupić nową, albo od razu zrezygnować z tej twojej i wykupić nową. Ale ta decyzja już należy tylko do niego. Drugi sposób, to jak młody tak bardzo chce, a a nawet zdeklarował się, że zapłaci za nową polisę, to wykupujesz nową polisę i sprzedajesz auto z tymi polisami. Ta nowa i tak zacznie dopiero obowiązywać jak ta stara się skończy, co będzie też zaznaczone na samej polisie ( daty od do ). A nowy nabywca ma znowu dwie opcje - albo zostaje przy tej nowej twojej, albo rezygnuje i kupuje inną. Jak zostanie przt twojej nowej, to dzwoni do ubezpieczyciela, ten mu robi rekalkulację, albo i nie i młody wie ile będzie musiał dopłacić. W międzyczasie dzwoni do innych ubezpieczycieli czy też korzysta z rankomatów i podejmuje decyzję, gdzie będzie mu lepiej. Ma ten plus, że tą twoją może w każdej chwili wypowiedzieć.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000