Sprzedaż nieprzerejestrowanego samochodu a ubezpieczenie

13 Mar 2014, 17:46

Witam. mam pytanie co do przechodzenia ubezpieczenia. Kupuję samochód z ważnymi opłatami do konca roku, podpisuje aneks do umowy że sprzedający zrzeka się ubezpieczenia na moją rzecz.
Jako, że nie mam zniżek, nie będę rejestrował samochodu na siebie i zaraz sprzedaje go ojcu.
Co się dzieje wtedy z ubezpieczeniem. Rozumiem , że musze sie zrzec ubezpieczenia na rzecz ojca i zawiadomić o tym ubezpieczyciela. Później ojciec idzie do agenta z umowami i zrzeczeniami od porzednich właścicieli i przepisują mu polisę na niego?
Czy taka porocedura będzie prawidlowa?
Po moim zrzeczeniu wysyłam do TU moje zrzeczenie czy wypowiedznie?
rafiq93
Początkujący
 
Posty: 56
Miejscowość: Kalisz

14 Mar 2014, 10:37

rafiq93 napisał(a): podpisuje aneks do umowy że sprzedający zrzeka się ubezpieczenia na moją rzecz.

Nie ma czegoś takiego, że sprzedający zrzeka się umowy OC na rzecz kupującego. W ciągu 30 dni od zakupu kupujący decyduje, czy zostaje przy ubezpieczeniu od poprzedniego właściciela, czy rezygnuje i wybiera inną ubezpieczalnię. Jak pozostaje, to trzeba zrobić aneks i rekalkulację składki. Jak inny ubezpieczyciel, to wypowiedzenie i nowa umowa.
I dlaczego od razu w umowie KS nie może być ojciec, tylko takie kombinacje alpejskie chcesz robić? Najpierw umowa KS, potem druga umowa, ewentualnie umowa darowizny. Nie wiem, czy jak spiszesz kolejną umowę z ojcem, nie będziesz musiał zapłacić podatku, bo sprzedajesz auto wcześniej niż pół roku po zakupie - coś tam było z podatkami, ale nie kojarzę co dokładnie. Może ktoś wyjaśni.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Mar 2014, 21:15

Samochód musze kupić sam bo jade po niego dosyć daleko. Póżniej sprzedaje go ojcu, za mniejszą kwote niż kupiłem i nie musze płacić podatku. Moje pytanie dotyczy przejścia ubezpieczenia.
Kiedy kupuje ubezpieczenie przechodzi na mnie, później sprzedaje samochod ojcu ubezpieczenie przechodzi na niego? Rozumiem, że tak to działa?
Tylko kiedy sprzedam to, czy musze zawiadomić o tym ubezpieczyciela? Bo chyba sprzedający zawiadomił go o tym po tym jak mi sprzedał, żebym nie jeździł na jego polisie.
rafiq93
Początkujący
 
Posty: 56
Miejscowość: Kalisz

16 Mar 2014, 13:42

rafiq93 napisał(a):Póżniej sprzedaje go ojcu, za mniejszą kwote niż kupiłem i nie musze płacić podatku.

W niczym ci to nie pomoże żeby uniknąć podatku. Dla US nie jest ważna kwota wpisana w umowie KS, tylko ich książeczka z wartością rynkową pojazdów. Ty możesz na umowie KS wpisać 200 zł, a US każe ci zapłacić podatek, bo samochód z tego rocznika na rynku jest warty np. 2 tys zł. Jakby było tak jak ty myślisz, to każdy by tak kombinował....
Oprócz tego nie chodzi o podatek od zakupu auta, tylko o podatek od sprzedaży auta przed upływem pół roku. Bo dla US jest to handel samochodami. A od tego płaci się podatek.
rafiq93 napisał(a):Kiedy kupuje ubezpieczenie przechodzi na mnie, później sprzedaje samochod ojcu ubezpieczenie przechodzi na niego? Rozumiem, że tak to działa?

Dokładnie tak.
rafiq93 napisał(a):Tylko kiedy sprzedam to, czy musze zawiadomić o tym ubezpieczyciela? Bo chyba sprzedający zawiadomił go o tym po tym jak mi sprzedał, żebym nie jeździł na jego polisie.

Raz jeszcze - jak kupisz samochód, to musisz się zgłosić do ubezpieczyciela celem rekalkulacji składki, albo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Dlaczego? Dlatego, że ten, od kogo kupujesz samochód też musi się zgłosić do ubezpieczyciela z umową KS i zgłosić sprzedaż samochodu. A więc ów ubezpieczyciel będzie miał twoje dane z umowy KS. Jak sprzedasz ojcu ów samochód, to też musisz się zgłosić do ubezpieczalni z umową KS i zgłosić sprzedaż. I wtedy z umowy KS ubezpieczyciel będzie miał z kolei dane twojego ojca i on też musi się tam zgłosić celem zrobienia rekalkulacji lub wypowiedzenia umowy. Czyli ty musisz iśc do ubezpieczalni dwa razy - zgłosić zakup i potem zgłosić sprzedaż.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

16 Mar 2014, 21:00

A co jeśli nie zgłoszę ubezpieczalni kupna samochodu, tylko od razu sprzedam ojcu?
Później po prostu poinformuje ubezpieczyciela, że sprzedałem samochód.
rafiq93
Początkujący
 
Posty: 56
Miejscowość: Kalisz

16 Mar 2014, 22:30

Ubezpieczyciel i tak cię znajdzie i przeliczy ubezpieczenie za te dni, za które korzystałeś z samochodu. Plus ewentualne odsetki.
Ale przeciez możesz się dogadać z ubezpieczycielem - podejść albo zadzwonić i powiedzieć o co chodzi. Napewno dostaniesz informację jak to załatwić. Ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

17 Mar 2014, 14:12

Dobra. dzieki za wszystkie podpowiedzi
rafiq93
Początkujący
 
Posty: 56
Miejscowość: Kalisz

17 Mar 2014, 14:30

Napisz co i jak udało ci się załatwić - twoja odpowiedz będzie pomocna na przyszłość.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000