Szyby parują po dłuższym postoju, podczas jazdy nie parują

07 Lis 2021, 09:05

Witam mam takie pytanie podczas jazdy szyby nie parują a gdy zatrzymam się wyłącze silnik to po pewnym czasie szyby zaczynają parować czy coś jest nie tak jak myślicie?
Gość116996
 

07 Lis 2021, 09:44

Po prostu wilgoć
Gość114260
 

07 Lis 2021, 09:49

Masz klimatyzację? Filtr kabinowy sprawdzałeś, wymieniałeś? Nie masz tam zalegających liści? Generalnie przy takiej temperaturze jak mamy obecnie na dworzu czyli w granicach 10 stopni czasem widzę takie zjawisko szczególnie jak jeżdżę dzień wcześniej z załączona klimatyzacja bo np. słońce mocno grzeje przez szyby. Po wyłączeniu samochodu wilgoć nie odparuje przez noc z racji niskich temperatur. Następnie po włączeniu samochodu przez chwilę może pojawić się efekt parującej szyby ale powinien szybko zniknąć.

Na takie zjawisko pomaga ustawienie ogrzewania na full dosłownie na kilka sekund przed wyłączeniem silnika.

Sprawdź czy odpływ z klimatyzacji jest drożny.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

07 Lis 2021, 12:11

Tak jak kolega wspomniał, sprawdź filtr kabinowy - zalegający na nim kurz, pył czy liście zapychają go i nie w aucie wentylacji. Bo nawet jak auto stoi, silnik nie pracuje, to do auta przez ten filtr dopływa powietrze. Jak tego powietrza będzie mało, to pojawia sie para.
Kolejna sprawa, to posprzątaj w środku auto, żeby pozbyć się piasku z dywaników, z podłogi, powycieraj tapicerkę, żeby pozbyć się kurzu. To wszystko trzyma w sobie wilgoć. Jak zaświeci słońce, wnętrze auta nagrzewa się przez szyby i to wszystko zaczyna parować. Tak samo jest z różnymi szmatkami, ręcznikami i innymi rzeczami, które chłoną wilgoć, a jak robi się cieplej, to zaczynają schnąć i robi się para, która osiada na szybach. I nie tylko - osiada na całym aucie, w tym na tapicerce. I kółko się zamyka. W takim okresie jak teraz, należy dbać o czystość w aucie. Ja np. raz w tygodniu, w sobotę odkurzam dywaniki i wycieram kurz z tapicerki. Roboty na jakieś pół godziny, ale póki co nic mi nie paruje.
Inna sprawa, to posprawdzaj czy masz suche dywaniki - czasami zdarza się, że z nagrzewnicy lub przewodów/złączek wycieka płyn chłodzący.
Dywaniki mogą być też mokre z powodu zatkanych kanalików odprowadzających wodę z szyby przedniej i dostaje się ona do środka.
a jak w środku dywaniki i tapicerka pod nimi jest sucha, to jest to sprawa raczej zalegającego piasku i kurzu, który wchłania wilgoć i potem ja oddaje.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Lis 2021, 13:59

Filtr kabinowy zmieniany jakiś tydzień temu w środku sprzątam regularnie
Gość116996
 

08 Lis 2021, 10:31

No to sprawdź więc, czy dywaniki nie są mokre. W szczególności koło nagrzewnicy od strony pasażera jak i kierowcy. No i pod nogami czy wykładzina nie jest mokra, wilgotna.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Lis 2021, 11:45

Jak używasz klimatyzacji to sprawdź jeszcze to co opisałem wyżej z ustawieniem wyższej temperatury przed wyłączeniem silnika.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

08 Lis 2021, 13:55

Lekkie parowanie po postoju przy obecnej pogodzie to nie musi być od razu wielka usterka. Dopóki podczas pracy silnika i układu wentylacji nie masz pary na szybach to ja bym się nie przejmował :ok:

Mam nowy filtr, w środku sucho i przy obecnej pogodzie jak 99% dnia pada to normalne że trochę na postoju wyjdzie. Odpalasz silnik + klimatyzację i po 10 sekundach znika.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

03 Mar 2023, 11:21

No generalnie też tak mam dlatego teraz zaczynam się poważnie zastanawiać czy nie kupić jakiejś gumy albo nawet korytka bo w to niby nic ma nie wsiąkać :/
Jafor
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: BMW G20 330i
Silnik: 2.0 258KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

03 Mar 2023, 15:07

Jafor napisał(a):zaczynam się poważnie zastanawiać czy nie kupić jakiejś gumy albo nawet korytka bo w to niby nic ma nie wsiąkać

Gumowe dywaniki, takie z korytkami są jak najbardziej wskazane w szczególności zimą. Wiem, że są czarne i nie wyglądają tak ładnie jak oryginalne dywaniki czy dywaniki welurowe z np. logo, ale jak to mówią - coś za coś - albo ładne welurowe dywaniki i mokra wykładzina, a co za tym idzie wilgoć w aucie, albo gumowe dywaniki, z których wodę można wylać i jest wtedy mniej wilgoci w aucie :wink:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

17 Mar 2023, 10:44

Dlaczego wgl uważa się, że nie wyglądają dobrze? Jakby Jeżeli mamy czarną albo ciemną wykładzinę to wcale nie odstaje bardziej wyglądem, a często oferowane przez producenta dywaniki są brzydkie. Ja na przykład rozglądając się za dywanikami znalazłem taką firmę: FROGUM https://www.amazon.pl/s?me=AJB4ISXSTXY4J&marketplaceID=A1C3SOZRARQ6R3
Tylko pytanie czy to jest warte pieniędzy bo miałem kontakt kiedyś z podobnym produktem innej firmy i trochę się rozczarowałem, a amerykańskie alternatywy są strasznie drogie :o
Jafor
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: BMW G20 330i
Silnik: 2.0 258KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018