Tonaż samochodu a przyczepki?

23 Kwi 2007, 09:42

No, dobra - zmusiłeś mnie do znalezienia w tekście źródłowym... ;)

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1. samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
2. samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %;
3. motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.

(Źródło: Kodeks Ruchu drogowego, Dział II, Rozdział 5, Oddział 4, Art. 62)

Wytłuściłem to, co jest sednem sprawy w odniesieniu do samochodów osobowych...
Nie bierz tego do siebie - znalazłem i podałem, żeby ktoś potem nie miał problemów w razie kontroli i odmowy przyjęcia mandatu... W Sądzie tłumaczenie typu "...na forum czytałem, że można..." jest... hmm... śmieszne (?)...

W razie potrzeby - warto zapamiętać ten adres: http://www.naukajazdy.pl/kodeks_ruchu_drogowego.html (albo wozić wersję papierową w aucie) może się czasem przydać...

A komentując to, że byłeś kontrolowany i nic... Obyś nie trafił nigdy na upierdliwego służbistę... bo i tacy się zdarzają...

PS.: Policjanci z sekcji ruchu drogowego mają białe czapki ;)
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

02 Maj 2007, 16:17

Dobra zwracam honor! Myslę że jest to na wskroś dziwne. W moim przypadku Pajero Sport jest zarejestrowane jako sam. ciężarowy i wtedy nie ma kłopotu z ciągnięciem przyczepy o DMC powyżej DMC auta. Sytuacja się zmienia gdy auto jest zarejestrowane jako osobowe. Zamiast czepiać sie bzdurnej kratki powinno sie tak zmieniac wpis w Dowodzie rejestracyjnym żeby nie było że można ciągnąc coś więcej niz dopuszczalna masa całkowita auta. Jeszcze raz zwracam honor.
klamejro
Nowicjusz
 
Posty: 17

28 Paź 2008, 18:39

Już pisze Dopuszczalna ładowność to 665 kg. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 2510kg A DMC ciągniętej przyczepy 2700kg czyli chyba juz wszystko wiadomo że można większą przyczepę targać niż DMC pojazdu. Co do kategorii prawa jazdy to się chyba zgadzam choc pewności nie mam. Wydaję mi się ze jeśli zestaw przekracza 3,5t DMC to nie wystarczy tzw B+E. Myślę że musi byc C+E.


Kolego albo masz error w dowodzie albo mieścisz się w takim chorym przepisie dotyczącym samochodów terenowych: (kto chce całość odsyłam do rozporządzenia ministra infrastruktury)

..."z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta może ulec zwiększeniu do 150% wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków..."
plk
 
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Burza na drodze
    W Polsce sezon burzowy trwa zazwyczaj od kwietnia do września, ale apogeum występuje między czerwcem, a sierpniem. Takie warunki pogodowe podczas podróży samochodem stanowią zagrożenie ze względu na bardzo ograniczoną ...