Tonaż samochodu a przyczepki?

24 Wrz 2006, 13:36

Witam...
czy jest jakiś dobor samochodu do przyczepki. np jeśli przyczepka którą mam zamiar ciągać waży 1000kg to czy jest różnica czy będę ją ciągał Golfem lub Passatem?
bodiq
Nowicjusz
 
Posty: 1

24 Wrz 2006, 14:32

masa całkowita przyczepy nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

19 Sty 2007, 18:08

no nie zupelnie tak, w dowodzie rejestracyjnym jest okreslona masa ciagnietej przyczepy
pomdro
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: rybnik

22 Sty 2007, 08:13

Golfem?
1 tonowy ogon? :shock:

Odważny taki, czy bez wyobraźni?

Kolego, jak Ci brakuje adrenaliny, to daj znać - chętnie Cię przewiozę... :D
Gwarantuje, że po 5 minutach zostawisz treść żołądkową na podszybiu...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

22 Sty 2007, 22:07

DMC zespołu pojazdów nie może przekroczyć 3,5t wtedy B ale jeśli pojazd ciągnący do DMC 3,5t i łacznie z przyczepą przekracza 3,5 to E+B a jeśli więcej to E+C
Ostatnio edytowany przez 161BD101, 26 Kwi 2007, 23:43, edytowano w sumie 1 raz
Nie chcesz płacić mandatów kup CB.
161BD101
Nowicjusz
 
Posty: 29
Miejscowość: Słupsk

22 Sty 2007, 23:17

ja tam jechalem starszym swiftem z 1 tonowom przyczepka i jakos dojechalem :D a jaki masz samochod :?:
Suzuki Forever :D
Snagi
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 105
Miejscowość: Kalisz

06 Kwi 2007, 08:44

161BD101 napisał(a):Masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć masy pojazdu ciągnącego. Dobrze jest jak pojazd ciągnący nieco cięższy bo wtedy się lepiej prowadzi. A wiec samochodem osobowym do 3,5 t możesz ciągnąc przyczepę do masy dmc 3,5 t jedno lub dwu osiową(odstęp pierwszej osi od drugiej nie może przekraczać 1 m!

P.S. Kto będzie ciągną 3,5 t przyczepkę. Ale takie wnioski można wyciągnąć w świetle prawa.

Teraz tylko nie wiem czy do takiego tonażu już nie trzeba mieć E :p


Pierdoły kolega pisze!
Wyznacznikiem jaka przyczepa, jest jej DMC (dopuszczalna masa całkowita) i ta jest także wpisana w dowodzie rejestracyjnym auta. Krótko Nie może masa własna przyczepy plus jej ładowność przekraczać DMC ciągniętej przyczepy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym auta.
Na koniec obalajac twoją wypowiedź : Posiadam auto o masie własnej około 1800kg (Pajero Sport) i czy ci sie to podoba czy nie mogę ciągnąc przyczepę o dopuszcvzalnej masie całkowitej do 2700kg.
klamejro
Nowicjusz
 
Posty: 17

06 Kwi 2007, 09:31

Posiadam auto o masie własnej około 1800kg (Pajero Sport) i czy ci sie to podoba czy nie mogę ciągnąc przyczepę o dopuszcvzalnej masie całkowitej do 2700kg.
posiadajac prawo jazdy c+e i licencje na wykonywanie przewozu rzeczy lub zezwolenie na użytek własny przy pojazdach lub zespołach pojazdów o DMC pow. 3,5t, tyle gwoli scislosci
pomdro
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: rybnik

06 Kwi 2007, 12:11

pomdro napisał(a):Posiadam auto o masie własnej około 1800kg (Pajero Sport) i czy ci sie to podoba czy nie mogę ciągnąc przyczepę o dopuszcvzalnej masie całkowitej do 2700kg.
posiadajac prawo jazdy c+e i licencje na wykonywanie przewozu rzeczy lub zezwolenie na użytek własny przy pojazdach lub zespołach pojazdów o DMC pow. 3,5t, tyle gwoli scislosci

Racja! Mówimy tutaj chyba o tzw uzytku własnym i o to zezwolenie które juz niebawem bedzie tylko świstkiem nic nie wartym. Nawet w tej chwili Policja nie bardzo sie upiera przy posiadaniu takiego czegos wraz z samochodem terenowym. Za chwilę zginie debilny przepis o 3,5 tony i bedzie 7,5t tak jak jest w Niemczech.
klamejro
Nowicjusz
 
Posty: 17

06 Kwi 2007, 14:34

jeszcze sobie na to poczekamy chyba dosc długo
pomdro
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: rybnik

20 Kwi 2007, 08:44

klamejro napisał(a):(...) Posiadam auto o masie własnej około 1800kg (Pajero Sport) i czy ci sie to podoba czy nie mogę ciągnąc przyczepę o dopuszcvzalnej masie całkowitej do 2700kg.

A ile ładowności ma Twoje Pajero? pewnie 900kg (DMC = masa własna + ładowność) i wtedy jednak rację ma @161BD101 - DMC przyczepy nie może być większe od DMC pojazdu ciągnącego!

Poza tym - jeśli DMC zestawu przekroczy 3.5t - musisz mieć Prawo Jazdy B+E lub C+E...

Tak przepisu mówią dzisiaj i tego trzeba się trzymać, bo Policjant podczas kontroli nie musi wiedzieć kiedy i jakie zmiany się szykują - on ma kontrolować (wymuszać przestrzeganie i karać za nieprzestrzeganie) aktualnie obowiązujących przepisów.
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

20 Kwi 2007, 12:05

fourup napisał(a):
klamejro napisał(a):(...) Posiadam auto o masie własnej około 1800kg (Pajero Sport) i czy ci sie to podoba czy nie mogę ciągnąc przyczepę o dopuszcvzalnej masie całkowitej do 2700kg.

A ile ładowności ma Twoje Pajero? pewnie 900kg (DMC = masa własna + ładowność) i wtedy jednak rację ma @161BD101 - DMC przyczepy nie może być większe od DMC pojazdu ciągnącego!

Poza tym - jeśli DMC zestawu przekroczy 3.5t - musisz mieć Prawo Jazdy B+E lub C+E...

Tak przepisu mówią dzisiaj i tego trzeba się trzymać, bo Policjant podczas kontroli nie musi wiedzieć kiedy i jakie zmiany się szykują - on ma kontrolować (wymuszać przestrzeganie i karać za nieprzestrzeganie) aktualnie obowiązujących przepisów.

Już pisze Dopuszczalna ładowność to 665 kg. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 2510kg A DMC ciągniętej przyczepy 2700kg czyli chyba juz wszystko wiadomo że można większą przyczepę targać niż DMC pojazdu. Co do kategorii prawa jazdy to się chyba zgadzam choc pewności nie mam. Wydaję mi się ze jeśli zestaw przekracza 3,5t DMC to nie wystarczy tzw B+E. Myślę że musi byc C+E.
klamejro
Nowicjusz
 
Posty: 17

20 Kwi 2007, 12:08

Najgorsze w moim przypadku są znaki zakazu wjazdu 2,5t. Niestety moje auto przekracza to o 10kg i jak sie taki uprze... Na władze nie poradze . :wink:
klamejro
Nowicjusz
 
Posty: 17

20 Kwi 2007, 14:08

klamejro napisał(a):Już pisze Dopuszczalna ładowność to 665 kg. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 2510kg A DMC ciągniętej przyczepy 2700kg czyli chyba juz wszystko wiadomo że można większą przyczepę targać niż DMC pojazdu...
Skoro tak uważasz, to życzę powodzenia podczas tłumaczenia tego Policjantowi podczas kontroli (czego, absolutnie Ci nie życze!)...

klamejro napisał(a):(...) Co do kategorii prawa jazdy to się chyba zgadzam choc pewności nie mam. Wydaję mi się ze jeśli zestaw przekracza 3,5t DMC to nie wystarczy tzw B+E. Myślę że musi byc C+E.

Zajrzyj sobie tutaj: http://www.naukajazdy.pl/faq.html?id=126 - znajdziesz tam odpowiedź do czego uprawnia PJ kat. [/b]B+E[/b]...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

23 Kwi 2007, 06:09

Jeszcze raz! Co do kategorii Prawa jazdy to nie daje reki odciąć i tu przyznaje Tobie rację. Ale jeśli chodzi o DMC przyczepy w stosunku do DMC samochodu to decyduje tylko zapis w dowodzie rejestracyjnym samochodu w rubryce Dopuszczalna Masa Całkowita ciągniętej przyczepy. I w tym przypadku mogę założyć się o grubą kase że mam rację bo juz nie raz byłem kontrolowany przez Policję. Chcesz jeszcze jeden przykład proszę Ford Modneo z 1999 roku DMC auta 1200kg DMC ciągniętej przyczepy 1500kg Konkretnie o tym decyduje Homologacja auta jakbys nie wiedział . A jeśliby jakiemuś z niebieska czapka chciało sie wypisywac mandat na podstawie takiego podejscia jak ty, to ja z nim ide do sądu i puszczam go na zieloną trawkę z powodu nie znania Przepisów ruchu drogowego!
Miła pogawędka
Pozdrawiam
Adam
klamejro
Nowicjusz
 
Posty: 17