Wygodny, dobrze wyposażony samochód do 15 000 zł

16 Sie 2016, 18:45

Witam, zaczynam się powoli rozglądać za zmianą samochodu na coś nowszego i bardziej godnego zaufania, niestety nie mam jeszcze pomysłu za czym powinienem się rozglądać.

Moje wymagania:
- samochód średnich rozmiarów - aktualnie jeżdżę Mazdą 323F '98 hatchback i coś o podobnych gabarytach byłoby idealne, koniecznie 5 drzwiowy, najlepiej hatchback - wszelkie kombi odpadają
- koniecznie klimatyzacja, bardzo dobrze, gdyby była automatyczna, bajery w stylu tempomatów, komputerów etc. również mile widziane
- samochód powinien być ekonomiczny pod kątem spalania oraz ewentualnych napraw / części eksploatacyjnych
- maksymalnie 10 letni

Samochód głównie do dojazdów do pracy - 25 km w jedną stronę, po mieście.

Zastanawiałem się mocno nad Citroenem C5 2006, głównie z uwagi na pneumatyczne zawieszenie. Oglądałem nawet jeden egzemplarz i mógłbym powiedzieć, że to samochód idealny, gdyby nie gabaryty. Samochodem będzie jeździła też moja dziewczyna, która niedawno zdała prawo jazdy, więc również pod jej kątem chcę kupić coś zgrabniejszego.

Zacząłem się zastanawiać nad Ibizą / Leonem, ale nie jestem pewien czy w tym budżecie znajdę jakiś sensowny egzemplarz.
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam

18 Sie 2016, 16:30

Podbijam temat.

Da się coś sensownego dostać w tym budżecie? Mógłbym przeznaczyć nieco więcej, ale nie chciałbym zbyt dużo wydawać na samochód.
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam

18 Sie 2016, 18:53

Dobrze wyposażony, ekonomiczny, tani w eksploatacji, nie starszy niż 10 lat i za 15000.
Nie ma takiego samochodu. Albo większa kasa albo starszy samochód
Ode mnie corolla e12, civic vii - te będą starsze, może focus ii, ale nie jestem pewien czy uda się znaleźć coś trzymajacego się kupy za 15k
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

18 Sie 2016, 20:04

Invi napisał(a):Dobrze wyposażony, ekonomiczny, tani w eksploatacji, nie starszy niż 10 lat i za 15000.
Nie ma takiego samochodu. Albo większa kasa albo starszy samochód
Ode mnie corolla e12, civic vii - te będą starsze, może focus ii, ale nie jestem pewien czy uda się znaleźć coś trzymajacego się kupy za 15k


Hmm, wspomniany przeze mnie Citroen C5 którym miałem okazje jeździć był w cenie poniżej 15k i był bardzo dobrze wyposażony - jedynie gabarytowo mi nie pasował.

Samochody, które podałeś wyglądają OK, poczytam opinię i pooglądam różne egzemplarze.

Bardziej niż na roczniku zależy mi na niezawodności samochodu, chciałbym w końcu relatywnie młody samochód gdyż cały czas jeżdżę prawie pełnoletnimi gratami i rocznik to chyba bardziej aspekt psychologiczny.

Skoro mój budżet jest za niski to jak bardzo powinienem go zwiększyć? 18k? 20k?
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam

18 Sie 2016, 20:45

Jeżeli chciałbyś spełnić wszystkie "wymagania" i kupić coś w stylu volvo s40/fiat bravo w fajnej opcji, z lat 06/07 musisz wyłożyć 20-25k.
15k to troszkę za mało nawet na kompakta pokroju i30 czy ceed'a z tych lat, które jakością wykonania nie grzeszą.
Sprawdź też astrę h i lagunę. W lagunie są swietne silniki 2.0T, ale nie wiem dokładnie jak cenowo stoją.
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

18 Sie 2016, 20:55

Laguna raczej odpada - te auta są dość duże - nad astrą się zastanowię
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Proace Verso (od 2016)
    To największa w historii Toyota o nazwie Verso, mogąca zabrać na swój pokład od 5 do 9 pasażerów. Została pomyślana jako uniwersalny pojazd zarówno do firm, jak i dla rodziny, lub też jako komfortowy ...
    Nissan Pathfinder wybrany przez polską Policję
    Nissan Sales Central & Eastern Europe sprzedał kolejne samochody dla polskiej Policji. W wyniku wygranego przetargu przeprowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu firma dostarczy 7 kolejnych samochodów ...

18 Sie 2016, 23:33

21-23k -oczywiście jakaś pewna ... Mazda 3, 1.6 105 koni, 2006-2007 rok, łańcuszek rozrządu.
Jeśli nie miałeś do czynienia z automatyczną klimą ... to pewnie napisane w związku z tym, że "inni o tym mówią".
Klima automatyczna, jeśli to nie jest samochód wyższej klasy, jest przeważnie gorsza niż manualna - przynajmniej dla mnie. Poprzednika miałem z automatyczną, maksymalny nawiew na starcie skutecznie mnie z niej wyleczył, zresztą ja za bardzo nie lubię AI, wolę sam wszystko ustawiać, bo wtedy ... możesz wszystko samemu ustawić, a nie coś steruje za Ciebie - i skąd niby ma wtedy wiedzieć jak?
tomekdk
 

19 Sie 2016, 15:51

Osobiście nie miałem samochodu z automatyczną klimą, ale jeździłem samochodami w nią wyposażonymi i uważam że to całkiem fajna sprawa.
Poza tym, automatyczna klimatyzacja w większości przypadków może działać również w trybie manualnym.

Co do Mazdy - to naprawdę fajne auto, ale trochę mnie przerażają ceny części... sam aktualnie mam Mazdę i naprawy bolą.

A Kia Rio? Widzę, że moża się zmieścić w moim budżecie:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam

19 Sie 2016, 16:09

No to nie wiem, ja miałem automatyczną, a i tak jeździłem na manualu. W gorący dzień i tak musi cały czas ch(ł)odzić, a na manualu przynajmniej sam sobie ustawiasz jak mocno, naprawdę zimny nawiew na maxa to nic przyjemnego ... także nic w tamtych automatycznych nie ma takiego, co by sprawiało, że jest to jakiś czynnik przemawiający za danym samochodem, a sporo ludzi myśli, że to jakiś wielki plus.
Z Mazdą 3 jest tak, że masz teoretycznie szansę kupić samochód, który będzie się mniej psuł niż odpowiednik, do tego łańcuszek to oszczędność w stosunku do paska, no i mniejsze ryzyko (że ktoś coś spartoli).
tomekdk
 

19 Sie 2016, 18:55

Automatyczna klimatyzacja jest również często dwustrefowa, na czym mi dość mocno zależy... manuali dwustrefowych chyba nie ma, czy się mylę?
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam

19 Sie 2016, 19:03

Tomekdk jakies glupoty opowiada, albo nie umie wysterowac kratek nawiewu w strone podsufitki i bocznych szyb, zeby na buzie nie wialo...
Jesli w modelu wystepowal klimatronik to jest warty doplaty. Mialem kiedys w mercedesie manualna klime i to jest bardzo slabe rozwiazanie - latem za zimno, zima za goraco. A tak sobie ustawiam 20 stopni auto i nic mnie nie interesuje.
Manualne klimatyzacje dwustrefowe wystepowaly w starych mercedesach, czy gdzies jeszcze nie mam pojecia.
:naughty:
959
Aktywny
 
Posty: 289
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: E320 CDI
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Automatyczna

19 Sie 2016, 19:07

Nie ma.
A wspomniałem wcześniej, że chodzi mi bardziej o automatyczne z tamtych lat. Te w nowszych, drogich samochodach, są już dopracowane.

A też nie wiem czy z Twoim budżetem coś z klasy kompaktowej z 2-strefową automatyczną się znajdzie.

@959 - czyli żeby automatyczna super działała ... trzeba ustawić kratki nawiewu w stronę podsufitki? - no bosko :)
tomekdk
 

19 Sie 2016, 19:21

Kratki na maks do gory i w strone bocznych szyb. Robisz w ten sposób cyrkulacje chlodnego powietrza po calej kabinie, bez nieprzyjemnego dmuchania na twarz.
Jezeli w 15letnim passacie klimatronik dzialal dobrze, to bedzie tez dzialal dobrze w kilkuletniej mazdzie.
:naughty:
959
Aktywny
 
Posty: 289
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: E320 CDI
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Automatyczna

19 Sie 2016, 19:25

959 nie zrozumiałeś sarkazmu ;)
tomekdk
 

19 Sie 2016, 19:31

tomekdk napisał(a):A też nie wiem czy z Twoim budżetem coś z klasy kompaktowej z 2-strefową automatyczną się znajdzie


Wspomniane wcześniej Kie Rio mają dwustrefową, Mazdy też widziałem.
djentelman
Nowicjusz
 
Posty: 36
Auto: Nie mam