Wypadek na drodze w remoncie. Co robić?

Wypadek na drodze w remoncie. Co robić?

13 Mar 2018, 04:11

Cześć!
W mojej okolicy budowana jest S5, w związku z czym inne drogi dojazdowe są w przebudowie. Dziś jadąc jedną z nich, która jest w bardzo opłakanym stanie (stan spowodowany remontami) ale warunkowo dopuszczona do ruchu, miałem wypadek. Otóż jadąc 40km/h (tyle ile wskazują znaki, więcej w sumie się nie da tam jechać) musiałem zjechać na prawy pas, gdyż lewy wyłączony jest z ruchu a raczej nie istnieje bo jest tam 200 metrowa wyrwa, głęboka na ok. 30-40 cm, oczywiście oznakowana. Na ok 10m przed tą wyrwą tuż przede mną w ostatniej chwili zauważyłem inna płytsza i nieoznakowaną dziurę na pasie którym jechałem. (było ciemno). Odbiłem lekko w lewo a że asfald był mokry i obsypany podkładem (drobnym kamyczkiem) wpadłem w poślizg a potem wprost do tej głębokiej, wykopanej dziury, w resztki asfaltu. Mam wgnieciony bok, plus uszkodzone całe zawieszenie z przodu, czy coś jeszcze to nie wiem bo było ciemno i nie widziałem. Ale wracając. Zadzwoniłem na policję , oni powiedzieli że nie przyjadą gdyż mi nic nie jest, mam wezwać auto pomoc by wyciągnęli mój samochód , mam porobić zdjęcia, zebrać oświadczenia świadków i zgłosić się do zarządcy drogi. I to tyle. Zrobiłem to l co kazali, do zarządcy mam zamiar zgłosić się jutro.
Dodam że w przebudowie jest ok 15km drogi, na początku są znaki, że trwają tam prace a głębsze dziury są oznakowane, ale wyrwany asfalt na poboczach, sięgający do połowy jezdni czy inne ubytki już nie. Przez długi czas droga była zamknięta , potem ją otwarli, ale co kawałek są jakieś nowe wykopy.
Moje pytanie brzmi, czy mam szanse na odszkodowanie? Czy jest sens brnąć w to? Auta raczej się nie da odratować, gdyż koszta naprawy przerosną jego wartość, ale boli mnie to, że w zeszłym tygodniu odebrałem go z gruntownego remontu. Bardzo proszę was o pomoc.
Urbanus1
Nowicjusz

Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Vw Fox/ Seat Ibiza

Re: Wypadek na drodze w remoncie. Co robić?

13 Mar 2018, 08:45

Możesz próbować chodz szanse marne bo miałeś swiadomość w jakim stanie jest droga. Zażądca pewnie powie że nie dostosowałeś prędkości
Porady blacharsko-lakiernicze
Kao
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Alfa Romeo GTV Jaguar X-type
Silnik: 2.0 V6 TURBO, 2.0 D
Paliwo: Benzyna

13 Mar 2018, 09:28

No ok, ale czy wykonawcy drogi czy zarządcy nie obowiązuje zabezpieczenie i informacja o występujących obiektach mogących doprowadzić do wypadku?
Urbanus1
Nowicjusz

13 Mar 2018, 09:32

Obowiązuje ale widocznie uznali że to nie zagraża bezpieczeństwu. Przecież nie będą oznaczać każdego dołeczka. Masz zdjęcie tej dziury?
Kao
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

13 Mar 2018, 11:52

Mam zdjęcia bezposredno po wypadku , mam też filmik dziś nagrany oraz zdjęcia wykonane dziś za dnia. Ok 1km od miejsca zdarzenia są dwa znaki ograniczenie do 40 plus nierówna nawierzchnia. O nierównych poboczach a raczej dziurach o wymiarach metr na metr i 10cm głębokości już nie. Dziura rozwalona na 1/3 jezdni w żaden sposób nieoznaczona. (Na to mam zamiar się powoływać plus) Muszę dodać że już dziś wiem, że nie jestem pierwszym który miał tan wypadek , albo na odcinku tej drogi. Póki co nie było poważniejszych wypadków raczej poślizgi lub wypadnięcia z dróg które nie spowodowały większych szkód u innych kierowców. Ta droga ma szerokość ok 2,5 metra, i powinna być zamknięta bynajmniej wg mnie. Co więcej kierowcy zgłaszali wiele problemów na tej drodze i nic z tym nie było zrobione
Urbanus1
Nowicjusz

13 Mar 2018, 12:32

Myślę, że możesz mieć spore szanse na odszkodowanie. Sam pracuję na drogach i wiem jak powinny być zabezpieczone większe i mniejsze dziury. Jeżeli nie była odgrodzona to miałeś prawo tam jechać. Jeżeli udowodnisz, że to na tej dziurze uszkodziłeś auto, to odszkodowanie należy Ci się jak psu buda :mrgreen: Nie odpuszczaj :ok:
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Maserati GranTurismo - opinia i wrażenia z jazdy Maserati GranTurismo - opinia i wrażenia z jazdy
    Miałem okazję trochę pojeździć i jako że nie ma opini na temat tego auta więc się podziele wrażeniami. Maserati GranTurismo Silnik 4.2 V8 405 KM Skrzynia aut. 6 Biegowy Rok prod. 2010 Całokształt Uważam że to bardzo fajne ...
    XV Moto-Piknik Olsztyn Dajtki 2009 / relacja XV Moto-Piknik Olsztyn Dajtki 2009 / relacja
    9 sierpnia na lotnisku Dajtki w Olsztynie odbył się XV Moto-Piknik. Pomimo tego, że piknik trwał tylko jeden dzień, nie zabrakło na nim atrakcji. Oprócz największych imprez jak Eliminacje Mistrzostw Polski Car Audio ...

• Re: Wypadek na drodze w remoncie. Co robić?

13 Mar 2018, 21:31

No jeżeli jest tak jak opisujesz no to walcz :)
    Kao
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

14 Mar 2018, 09:12

Nie mam zamiaru się poddać :-) nie jestem pierwszą osobą skarżącą się na tą drogę , czy mającą w ostatnim czasie na niej wypadek, właśnie ze względu na złą nawierzchnie, mimo że droga jest ona dopuszczona do ruchu.
    Urbanus1
    Nowicjusz

15 Mar 2018, 21:28

Ja nie byłbym taki peweny tego wszystkiego. Preciez droga jest dobrze oznakowana:
    Urbanus1 napisał(a):są dwa znaki ograniczenie do 40

A więc 40 to prędkośc maxymalna i wcale nie musisz jechać te 40, tylko jak trzeba to masz jechać wolniej. A skąd masz wiedzieć, że masz jechać wolniej? Ano stąd :
    Urbanus1 napisał(a):...plus nierówna nawierzchnia
    .
    A więc - wiedziałeś, że są roboty drogowe, że droga jest uszkodzona, że masz jechać nie wiecej niz 40 km/h. Teraz pytanie podstawowe - masz możliwość udowodnienia, że jechałeś nie więcej niż 40 km/h? A i tak to by ci za bardzo nic nie dało, bo skoro wiedziałeś, że droga jest uszkodzona, to mogłeś jechac wolniej....
    Oczywiście nie próbuję cię tu uznawać za winnego. Stawiam się w osobie zarządcy tej drogi i piszę ci, jak bym tłumaczył się w sądzie. Dlatego masz możliwość lepiej się przygotować do walki z zarządcą.
    A tak wogóle, to nie był to wypadek, tylko kolizja. A to też jest ważne.
    Urbanus1 napisał(a):O nierównych poboczach a raczej dziurach o wymiarach metr na metr i 10cm głębokości już nie.

No takiej informacji nie ma nigdzie. Nie ma takiego znaku, który informowałby cię o wymiarach dziur na drogach. Od tego jest znak, o którym wcześniej wspomniałeś.
    17 kwietnia 2017 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

22 Mar 2018, 12:05

Wątpię że wygrasz cokolwiek w tej sprawie, miałeś świadomość tego jak jest nawierzchnia i sytuacja.
    remicars
    Nowicjusz

Prawo jazdy od: 12 02 2000
    Przebieg/rok: 15tys. km
    Auto: Opel Astra G
    Silnik: 1.6 16 V
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Hatchback
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2000

• Porównanie: Fiat Marea, Ford Focus mk1, Peugeot 306, Renault Megane I, Skoda Octavia I
      Model RC spalinowy
      Uwaga - roboty drogowe
      Subaru Libero zroniona na VW T1, wnętrze