Za cofnięcie licznika kara nawet do 5 lat więzienia

21 Lis 2017, 11:49

Cofanie liczników w samochodach towarzyszy nam od bardzo dawna, praktycznie od czasu kiedy sprowadzane samochody zaczęły lawinowo zalewać nasz kraj w latach 90 tych ubiegłego wieku.

To już kolejny projekt Ministerstwa Sprawiedliwości które chce ukrócić proceder cofania liczników w samochodach. Kara za wykonanie takiej czynności ma być sroga i oszustwo takie może delikwenta pozbawić wolności nawet na pięć lat!

W tej chwili nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie ale za cofnięcie licznika miałby odpowiadać zlecający taką usługę jak i jej wykonawca. Dodatkowym rozwiązaniem ma być sprawdzanie przebiegu podczas kontroli drogowej i odnotowywanie go w centralnej ewidencji.

Obecnie przebieg podajemy na stacji diagnostycznej podczas przeglądu i jest on wpisywany do systemu w którym można sprawdzić przebieg badań technicznych które samochód przechodził w Polsce.

Obecnie najwyższą konsekwencją korekty licznika która wyjdzie na jaw może być odstąpienie od zawartej umowy sprzedaży pojazdu przez kupującego pojazd ;/ Realia są takie że trudno jest udowodnić taki zabieg.

Poczekamy i zobaczymy czy nowe przepisy coś zmienią czy też dalej proceder cofania liczników będzie miał się dobrze.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

26 Lis 2017, 18:50

A ja mam takie pytanie czy trzeba gdzies zglaszac wymiane licznika ?
Adi64
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 01 01 1917
Auto: audi

26 Lis 2017, 19:24

Zgłaszać może nie ale trzeba to szczegółowo udokumentować
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

27 Lis 2017, 05:58

Dopiero bedzie trzeba czy juz trzeba ? ja wymienialem gdzies w maju, mam tylko dowod zakupu z allegro , wymienialem sam ...
Adi64
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 01 01 1917
Auto: audi

27 Lis 2017, 09:42

Adi64 napisał(a):A ja mam takie pytanie czy trzeba gdzies zglaszac wymiane licznika ?
Myślę że nie trzeba. Najważniejszy jest tu przebieg więc jak zmienisz licznik i ustawisz taki sam przebieg jak był przed wymianą to nic nie musisz więcej robić.

Kao napisał(a):Zgłaszać może nie ale trzeba to szczegółowo udokumentować
Jak na razie nie ma takiego wymogu z tego co się orientuję. Oczywiście warto mieć jakieś dokumenty jeżeli wymienialiśmy licznik żeby przedstawić potencjalnemu nabywcy naszego samochodu.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

15 Gru 2017, 16:36

Popieram i jeszcze zakaz prowadzenia pojazdami.
bamana
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 18 10 1983
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hamowanie awaryjnie na zakręcie
    Jak hamować awaryjnie na łuku? Prawidłowe pokonanie zakrętu wymaga od kierowcy oceny stanu nawierzchni, dobrania optymalnej prędkości oraz obrania odpowiedniego toru jazdy. Łuk jest niebezpiecznym miejscem hamowania awaryjnego, ...