Auto dla ojca ~16k

09 Cze 2017, 06:52

Witam. Mój ojciec planuje zmianę samochodu, obecnie jeździ Fordem Focusem sedan 1999r. 1.6 benzyna. Auto bezawaryjne, tyle że zaczynają się powoli problemy z korozją ( raz już było robione tj. klapa, drzwi ). Chce kupić coś młodszego, w benzynie, prostego w budowie do 15-16 tys zł. Autem pokonuje dziennie 5 km do pracy w jedną stronę i drugą + raz na jakiś czas wyjazd 40-50km, dłuższych tras brak, przeważnie jazda w dwie osoby. Auto ma być po prostu praktyczne, nie jest to samochód dla pasjonata motoryzacji, po prostu potrzeba auta które pojedzie z punktu a do punkt b.
Ojcu najbardziej podoba się Fiat Linea, o aucie wiem tyle że jest to Grande Punto z bagażnikiem i większym rozstawem kół. Czy wiecie coś więcej na temat tego samochodu tj. jak wygląda eksploatacja, jak trzymają się blachy ? Silnik najprawdopodobniej 1.4 77km - moim zdaniem silnik za słaby do tego samochodu ale ojciec twierdzi że nie zależy mu na dynamice, auto ma być proste z tego względu odpada raczej T-Jet ( turbina na krótkie dystanse nie bardzo i do tego koło dwumasowe ).
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

09 Cze 2017, 08:11

Do miasta wystarczy, szczególnie, jak ojciec z tych co wyprzedzają jedynie rowerzystów. Silnik dobry pod LPG, ale trzeba pamiętać, że luz zaworowy reguluje się ręcznie, bodajże płytkami - na LPG trzeba regulować częściej.
Części tanie, to bliźniak Punto. Kiedyś mi się nawet podobał jak go reklamowali, teraz nie wiem z której strony mi się podobał, chociaż właściwie przód i tył są ok, tylko ta tragiczna linia boczna sugerująca od razu, że mamy Punto z dospawanym bagajem od sedana.
Blachy nie rdzewieją jeśli nie był bity.

Swoją drogą, to już nie lepiej Punto? Bagażnik hatchbacka jest praktyczniejszy, auto jest równie obszerne a spali mniej i szybciej się zbiera. No i jakkolwiek Fiaty tracą szybko na wartości, tak Linea jest w tym mistrzem, za kilka lat będzie warta dwie łubianki truskawek i uśmiech sprzedającego.

PS. Podeślij już konkretne linki do oceny z twojej okolicy.
Killaz
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1374
Zdjęcia: 5
Prawo jazdy: 09 06 2013
Auto: VW Golf
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2009

09 Cze 2017, 08:30

Konkretnego linku nie mam, na razie ojciec dopiero jest na etapie myślenia o zmianie auta. Moim zdaniem GP również byłoby lepsze tyle że ojcu raz na jakiś czas jest potrzebny pojemny bagażnik dlatego ten w GP może być za mały.
W internecie czytałem że w silniku 1.4 8v występują problemy z wyciekami oleju i odmą czy to prawda ?
Na forum GP znalazłem kilka informacji o pojawiającej się miejscami korozji.
Auto nie będzie miało LPG.
Ojcu Linea się podoba a to dla niego najważniejsze, moim zdaniem również nie jest zła tylko średnio wyobrażam sobie tą moc przy tej masie.
Jako opcja zostają również Meganka II w sedanie ( mam taką tyle że z pewnego źródła i małym przebiegiem a nie wiem czy drugą taką uda się kupić a niestety Meganka po kolizji może oznaczać problemy z elektryką ) oraz Astra H w hatchbacku tyle że chyba tylko w 1.4 bo z tego co wiem 1.6 ma problemy z poborem oleju.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

14 Cze 2017, 09:09

Jeżeli zdecydowałby się na zakup Grande Punto to na co zwrócić szczególną uwagę ?
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Cze 2017, 06:41

Witam. Jakiś czas temu prosiłem o opinię dot. Fiata Linea, teraz wzrok skierował się ku Fiat Bravo II. Czy możecie powiedzieć coś na temat linków który zamieszczam na dole.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - dość duża ta szpara pomiędzy zderzakiem i maską, według sprzedającego bezwypadkowy.
[link do oferty na Olx wygasł] - zamazana data na tablicach wyjazdowych, więc pewnie już nie ważne, wygląda jakby poduszka kierowcy była ruszana, tyle że tutaj nie jestem pewien bo większość kierownicy w bravo tak wygląda.
Pytanie czy w budżecie 14-16 tys zł jest sens szukać w ogóle Bravo II 1.4 90km. T-Jet nie wchodzi w grę to jest samochód dla ojca, na krótkie dojazdy, także problemy z ewentualną turbiną, dwumasą czy szczególnie skrzynią biegów nie są potrzebne.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Cze 2017, 22:43

Obydwa tanie jak na sprowadzone i na zarobek.

Nie zakładaj do każdego auta nowego tematu. Mogłeś w poprzednim po prostu zmienić nazwę
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14094
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak Toyota nauczyła świat wydajnej produkcji
    Toyota stała się pierwszym producentem na świecie, którego roczna produkcja przekroczyła 10 milionów aut. Toyota Corolla – samochód, który zmotoryzował japońską klasę średnią – jest ...
    Zasada pokonywania zakrętów
    Zasada pokonywania zakrętów mówi, że w zakręt można wjechać z każdą prędkością, ale nie z każdą wyjechać z niego bezpiecznie. Pokonywanie zakrętów stanowi wyzwanie dla początkujących, ale i doświadczonych ...

17 Cze 2017, 06:48

Mike próbowałem zmienić temat w poprzednim poście, jednak zmiana nic nie dała ( temat się nie zmienił ). Coś więcej ktoś na temat Bravo II ? Może miał ktoś porównanie z np Oplem Astrą H ?
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Cze 2017, 07:09

Jechałem jednym i drugim. W tym budżecie nie znajdziesz zadbanego egzemplarza. Oglądałem ostatnio 1.4 90 KM za 21 tys. zł do negocjacji i dopiero ten był zadbany - prywatny właściciel, faktury na wszystko, bezwypadkowy itd. Tak naprawdę 1.4 90 KM to od 20 tys. zł w górę, ale do 19 tys. idzie znegocjować z racji tego, że to Fiat ;-) Poniżej tego budżetu nie widzę powodu, dla którego ktoś miałby sprzedawać zadbane Bravo.

Za te pieniądze zdecydowanie Astra, najlepiej 1.8 125 KM choć ja użytkuję 1.4 90 KM i też jest ok, problem tylko z uszczelką pod głowicą - trzeba sprawdzić najlepiej poprzez test na obecność spalin w zbiorniczku płynu chłodzącego, można też organoleptycznie - wąchając po odpaleniu auta. Ale i tak wolałbym 1.8 125 KM, dobry silnik pod LPG.

Astra nie jest gorsza od Bravo, jest tylko brzydsza i ma paskudnie zaprojektowane wnętrze. To takie auta, że niby nic się nie psuje, jeździ się przyjemnie, ale co do czego to nie masz sentymentu, ot, nie wzbudza żadnych emocji, ale zawiezie gdzie ma zawieźć.
Killaz
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1374
Zdjęcia: 5
Prawo jazdy: 09 06 2013
Auto: VW Golf
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2009

17 Cze 2017, 11:05

Dzięki za opinię. W takim razie UPG jest przypadłością w Astrze 1.4 ? Jak wygląda sprawa z poborem oleju bo wiem że Ecotecki lubią.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Cze 2017, 15:56

Sprawdź też rozrząd (łańcuch; można poznać po metalowej obudowie rozrządu). Jeśli coś pójdzie nie tak silnik jest do wyrzucenia (bardziej opłaca się wstawić używany)
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14094
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

17 Cze 2017, 16:51

Mówiłem o 1.4 90 KM z Astry G, tam rozrząd jest na pasku. Pobór oleju zwykle wynika z tego, że auto było eksploatowane na niskiej jakości oleju z długimi interwałami wymian. W większości znanych mi przypadków dobra płukanka i zalanie czymś od Motula 8100 wzwyż powodowało nagły zanik lub znaczącą redukcję poboru oleju, a mówimy tu o silnikach Hondy, które rzekomo piją oliwę na potęgę ;-)
Killaz
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1374
Zdjęcia: 5
Prawo jazdy: 09 06 2013
Auto: VW Golf
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2009

18 Cze 2017, 09:07

Czyli w przypadku 1.4 najlepiej łańcuch wymienić profilaktycznie ?
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

20 Cze 2017, 12:13

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł] - niska cena więc pewnie coś nie tak.

Co sądzicie o tych egzemplarzach ?
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

21 Cze 2017, 06:28

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - proszę o ocenę
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

21 Cze 2017, 08:23

Za tanio.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007