Awaria hamulców - Dacia Dokker

15 Gru 2023, 17:37

Witam.

Miałem dzisiaj kolizję samochodową.

W samochodzie w momencie hamowania hamulec zaczął mi odbijać i samochód w ogóle nie hamował. Tak jak jechałem wjechałem w gościa przede mną. Auto nie reagowało i odbijało mi hamulec przez jakieś 20-30 metrów hamowania przy prędkości 30-35 km/h. Po kolizji wciskałem pedał hamulca i praktycznie się nie wciskał. Z ogromnym oporem może 1-2 cm wgłąb dało się go wcisnąć. Auto przed samą kolizją zachowywało się jak podczas pracy ABS, tylko że to nie system ABS pracował. Nie było ikonki systemu ABS na desce rozdzielczej.

Ma ktoś jakiś pomysł co się mogło stać? Wąż się zapowietrzył? Może mi ktoś coś podpowiedzieć?
Szymek3000
Obserwowany
 
Posty: 2

15 Gru 2023, 20:01

Szymek3000 napisał(a):Nie było ikonki systemu ABS na desce rozdzielczej.
kontrolka na desce wskazuje awarie a nie jego pracę :o
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16191
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

16 Gru 2023, 11:26

Tak, bo to ikonka systemu ESP mi się świeciła, gdy jednocześnie działał również ABS i pulsował mi hamulec. Byłem przekonany, że ikonka ESP to ikonka ABS - błędnie.

Generalnie w trakcie zdarzenia zadziałał mi system ABS uniemożliwiając hamowanie przy jednoczesnym braku ikonki ESP wskazującej na poślizg.
Podstaw do zadziałania ABS nie było, bo było ciepło, sucho, nie było widocznych plam oleju.

Ale nie wiem - może wpadłem na coś niewidocznego gołym okiem i ABS się załączył, natomiast gdybym był zdaniem auta w poślizgu, to ikonka ESP by się świeciła.
Szymek3000
Obserwowany
 
Posty: 2