Będzie unijne prawo jazdy.

Będzie unijne prawo jazdy.

23 Cze 2009, 08:39

Po ponad dwóch latach sporów kraje członkowskie UE porozumiały się w poniedziałek co do wprowadzenia jednolitego prawa jazdy w Unii Europejskiej. Nowy dokument, w formie plastikowej karty ze zdjęciem, całkowicie zastąpi dotychczas obowiązujące prawa jazdy do 2032 roku.

Unijny dokument ma zastąpić 110 istniejących obecnie w UE form prawa jazdy, co ułatwi pracę policjantom, utrudni podrabianie dokumentów oraz będzie kolejnym po wspólnej monecie euro symbolem zjednoczonej Europy.

Prace nad propozycją nowej unijnej dyrektywy trwały od 2003 roku. Kością niezgody był zapisany w dokumencie obowiązek wymiany krajowych praw jazdy na unijny dokument. Pomysłowi przeciwna była m.in. Polska.

Polska od kilku lat prowadzi kosztowną wymianę starych papierowych dokumentów na nowe.Ostatecznie ministrowie transportu krajów UE zebrani w Brukseli zatwierdzili dyrektywę w kompromisowej wersji. Nie przewiduje ona wprowadzenia wspólnych zasad wydawania uprawnień do prowadzenia samochodu, ale wprowadza unijne prawo jazdy. Ma to być plastikowa karta ze zdjęciem, wyposażona w nowoczesne zabezpieczenia i - opcjonalnie - w chip, na którym zapisane będą informacje o kierowcy.

Kraje członkowskie dostały sześć lat na wprowadzenie dyrektywy w życie i przyjęcie odpowiednich przepisów krajowych. Po tym czasie w całej UE wydawane będą wyłącznie nowe dokumenty. Na wymianę starych będzie 20 lat od wejścia w życie dyrektywy, zatem najpóźniej w 2032 wszyscy kierowcy będą mieli unijne prawo jazdy.

Przedmiotem kontrowersji był też okres obowiązywania nowych dokumentów. Ustalono, że będzie to dziesięć lat z możliwością przedłużenia do 15. Po tym okresie prawo jazdy trzeba będzie wymienić. Nie oznacza to, że wygasną uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Nie trzeba będzie ponownie przechodzić egzaminu ani badań lekarskich.

Dyrektywa wróci jeszcze do drugiego czytania w Parlamencie Europejskim. Będzie to już tylko formalność, bowiem pomysł ujednolicenia prawa jazdy w UE uzyskał już wcześniej aprobatę eurodeputowanych.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1831
Rejestracja: 11 Kwi 2008, 13:19
Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Nissan Primera WP11-144
Silnik: QG18DE
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

26 Cze 2009, 22:01

Kto ma jakieś informacje na temat nowego sysemu prawojazdy, chodzi o przyklejanie listków na samochód i przez 2 lata max 2 wykroczenia, chyba kazdy wie oco chodzi. Czy to wejdzie czy nie jakie są zamiary, pozdrawiam.
PiotrMSC
Początkujący
 
Posty: 110
Rejestracja: 25 Cze 2009, 16:36
Miejscowość: Lublin

27 Cze 2009, 08:19

Jak dobrze pamiętam to po trzecim wykroczeniu zabierane jest prawko a po dwóch kierowca jest kierowany na jakiś kurs. Ale nie wiem kiedy to wchodzi w życie.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1831
Rejestracja: 11 Kwi 2008, 13:19
Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Nissan Primera WP11-144
Silnik: QG18DE
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

27 Cze 2009, 10:55

Spokojnie panowie narazie to idzie na głosowanie, więc może z tego nic nie będzie i nie będzie się czym przejmować :cool:
Jeba* i się nie dać, a wyniki same przyjdą...
Wezyrro
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 844
Rejestracja: 24 Wrz 2008, 17:16
Miejscowość: Wałbrzych/Wrocław
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  AMAZING PARTS - SKODA Octavia rozebrana na części AMAZING PARTS - SKODA Octavia rozebrana na części
  SKODA razem ze School of Form zorganizowała wyjątkowe wydarzenie AMAZING PARTS, podczas którego Nowa Skoda Octavia zostanie rozebrana na części, a z nich młodzi projektanci/studenci School of Form, pod okiem znakomitego ...
  11. zlot Master Truck - Opole 2015 11. zlot Master Truck - Opole 2015
  Z wielką radością ogłaszamy, że na tegorocznym zlocie Master Truck, ku wielkiej uciesze zgromadzonej publiczności, wśród wystawionych modeli ciężarówek obecny będzie też fiński "Highway Hero", bowiem swój ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • 8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
   Monster Truck Rock Star, 11
   Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
   Infiniti Q50