Co wpływa na ceny OC i AC?

08 Cze 2020, 15:11

Pojemność silnika, model i marka samochodu, profil kierowcy i jego historia szkodowości jazdy – te wszystkie czynniki wpływają na wysokość składki pakietu ubezpieczeń OC i AC. Wysokość ceny polis komunikacyjnych dodatkowo komplikują wewnętrzne modele ich wyliczenia przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Rynek ubezpieczeń OC i AC rządzi się jednak pewnymi prawidłowościami. Poznaj czynniki wpływające na wysokość cen AC i OC i sprawdź co możesz zrobić, by obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu.

Składka OC i AC a ryzyko zdarzenia
Towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza składkę polisy komunikacyjnej z uwzględnieniem ryzyka wystąpienia zdarzenia drogowego, które może zostać spowodowane przez właściciela pojazdu. Finansowe konsekwencje zdarzenia drogowego przejmuje ubezpieczyciel, zatem wysokość składki powinna być tak oszacowana, by bez problemu pokryć wydatki związane z naprawą szkody. Wspomniana wyżej zależność jest dużym uproszczeniem, bo system ubezpieczeń komunikacyjnych jest jedną z metod transferu ryzyka.
Co wpływa na ceny OC i AC? Innymi słowy składki polis poszczególnych ubezpieczycieli tworzą wspólny fundusz, który z uwzględnieniem ryzyka zdarzeń i ich prawdopodobieństwa zaistnienia pozwalają przy relatywnie niskiej pojedynczej składce wypłacać wysokie odszkodowania związane ze zdarzeniami komunikacyjnymi. Nie zmienia to jednak faktu, iż składka w ubezpieczeniu jest uzależniona od ryzyka, a ryzyko od prawdopodobieństwa i wartości potencjalnej straty.

Jeśli ubezpieczony jest w stanie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, a tym samym wartość potencjalnej straty dla ubezpieczyciela, może liczyć na wyliczenie niższej składki. W dzisiejszym artykule zajmiemy się sprawdzeniem tych czynników, które mogą wpłynąć na obniżenie składki OC i AC. Już w tej części artykułu możesz sprawdzić, jak będzie wyglądała wysokość Twojej składki OC i AC i w którym towarzystwie otrzymasz najtańsza ofertę.

Czynniki, które wpływają na cenę OC
Zakres ochrony w obowiązkowym OC regulowany jest przepisami prawa. Konsekwencja regulacji prawnych dla kierowcy jest taka, że bez względu na cenę polisy OC kierowca poszkodowany w wypadku zawsze otrzyma ten sam zakres pomocy ze strony towarzystwa. W przypadku kupna wyłącznie obowiązkowego OC warto kierować się kryterium najniższej ceny polisy. Znajdziesz ją w dosłownie 5 minut korzystając z intuicyjnego kalkulatora OC.

Katalog czynników, które mogą wpłynąć na obniżenie ceny OC:
Wiek i doświadczanie kierowcy
Młody wiek kierowcy, a w ślad za nim znikome doświadczenie w prowadzeniu pojazdów są istotną przesłanką dla towarzystw ubezpieczeniowych do stosowania zwyżek w obliczeniu składki polisy OC, czy AC. Młody kierowca traktowany jest jako ten, który posiada skłonność do brawury, a niedoświadczenie w prowadzeniu pojazdów jest przyczyną częstych błędów na drodze, które konsekwentnie prowadzą do wypadków lub kolizji. Potwierdzeniem powyższego założenia są policyjne statystki wypadków i wysokie koszty zakupu OC i AC.

Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie OC w 2019 roku płacili kierowcy w przedziale wiekowym 18-21 lat, to średnio o 250 % drożej za OC, niż kierowcy w wieku 57 lat. Ściśle z wiekiem kierowcy powiązana jest kwestia wypracowanych zniżek. Towarzystwa nagradzają kierowców, którzy mogą wykazać się bezszkodową jazdą – oferując im zniżki na zakup OC i AC. Zasadniczo każdy rok bezkolizyjnego prowadzenia pojazdów wiąże się z możliwością zyskania 10 % zniżki na zakup OC i AC w przyszłym orku. Zasada ta działa w dwie strony, każda kolizja lub wypadek powoduje naliczenie zwyżek przez ubezpieczyciela.

Stan cywilny kierowcy
Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na cenę polisy OC, czy AC jest stan cywilny kierowcy oraz fakt posiadania potomstwa. Towarzystwo traktuje osoby będące w związkach małżeńskich oraz posiadających co najmniej jedno niepełnoletnie dziecko, jako rozważniejszych kierowców, niż pozostałe grupy. Przykładowo w 2019 roku kawalerowie i panny płacili średnio o około 60 % drożej za roczną polisę OC, niż osoby pozostające w związku małżeńskim.

Marka i model samochodu
Nie bez znaczenia dla firm ubezpieczeniowych ma sam pojazd, który będzie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. W 2019 roku najtaniej za OC płacili właściciele marki Skoda, najdrożej posiadacze BMW. Nie bez znaczenia dla ceny OC ma również model pojazdu.
Biorąc pod uwagę markę Skody, warto zauważyć, iż średnia cena polisy OC w pierwszym kwartale 2020 roku dla modelu Skoda Octavia wynosiła 635 zł, natomiast dla Skody Superb 669 zł. Najmniej płacili posiadacze Skody Rapid płacąc za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej tylko 547 zł. Jeśli stoisz przed wyborem zakupu określonej marki samochodu i chcesz dowiedzieć się, jak wybór konkretnego modelu wpłynie na cenę zakupu OC sprawdź z cenę polisy OC i AC.

Pojemność silnika
Możliwość osiągnięcia wyższych prędkości i większa moc pojazdu warunkowana jest przez pojemność silnika ubezpieczonego pojazdu. W tej kwestii towarzystwa wyznają jedną zasadę: im wyższa pojemność silnika, tym droższe ubezpieczenie OC. Potwierdzeniem powyższej tezy będą kolejne statystyki z rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. W 2019 roku auta z silnikiem poniżej 1 l posiadały najniższe składki za OC, ich właściciele płacili bowiem średnio o 44 % taniej za obowiązkowe ubezpieczenie niż posiadacze aut z silnikiem 3 l.

Jakie czynniki wpływają na cenę autocasco?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni uczestnika ruchu drogowego przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych powstałych z winy właściciela pojazdu. Jak uchronić się jednak przed kradzieżą auta, czy wyrządzeniem szkody w wyniku zdarzania losowego? Z pomocą przychodzi wykup dodatkowego ubezpieczenia AC. Analogicznie, jak w przypadku OC wymienione czynniki będą miały wpływ również na wysokość składki polisy AC. Ubezpieczyciel pod uwagę bierze również inne kwestie, takie jak:

Wiek i wartość rynkową pojazdu
Przy ustaleniu wysokości składki AC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wiek oraz wartość rynkową pojazdu. Te kryteria są ściśle powiązane z kwestią wypłaty odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody całkowitej czy kradzieży auta. Cześć towarzystw nie sprzedaje ubezpieczeń autocasco dla pojazdów starszych niż 12 lat.

Miejsce postoju pojazdu oraz zabezpieczenia antywłamaniowe
To gdzie samochód będzie parkowany oraz jakie zabezpieczenia antykradzieżowe posiada, ma duży wpływ na wysokość składki autocasco. Drożej zapłacą właściciele pojazdów, które nie posiadają dobrych zabezpieczeń antykradzieżowych, a auto będzie parkowane na ogólnodostępnym parkingu bez monitoringu niż samochód garażowany z odpowiednim zabezpieczeniem przed złodziejami. Cześć towarzystw wręcz stawia swoim klientem wymóg posiadania systemów antywłamaniowych.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej
Zakres ochrony ubezpieczeniowej autocasco nie jest uregulowany prawnie. Towarzystwa określają zasady ochrony ubezpieczonego, w zależności od jego potrzeb. AC często oferowane jest na zasadzie pełnej ochrony od wszelkich ryzyk lub pewnych ich kategorii. Zakres ochrony będzie miał istotny wpływ na cenę AC, im większa ochrona tym wyższa składka. Przykładowo wysokość udziału własnego w likwidacji szkody, czyli kwota odszkodowania jaką właściciel pojazdu pokryje z własnej kieszeni – im będzie ona wyższa, tym niższa cena AC.

Jak zaoszczędzić na AC i OC?
Po lekturze artykułu, wiesz już, jak poszczególne czynniki wpływają na cenę pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC. Różnice w cenach OC dla tego samego profilu kierowcy i marki samochodu mogą różnić się nawet o kilkaset złotych w zależności od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Za pomocą kalkulatora porównasz oferty ponad 50 towarzystw w zaledwie klika minut. Dodatkowo jeśli interesuje Cię zakup AC – skorzystanie z kalkulatora tym bardziej się opłaci, może okazać się bowiem, że nieco droższa oferta samego OC będzie związana z możliwością uzyskania dużej zniżki na zakup ubezpieczenia AC.

źródło: artykuł sponsorowany | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3624
Zdjęcia: 12840
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hybrydy na trasy? - jak sprawdza się hybryda w trasie, spalanie?
    W prawdzie nie planuję na razie zakupu samochodu, ale ciekawi mnie funkcjonalność hybryd. Nie mówię tu o typie plugin tylko o takim, gdzie silnik elektryczna wyłącznie wspomaga spalinowy tzn. do pewnych obrotów ...
    BMW 1 Coupe oraz BMW 1 Convertible Limited Edition Lifestyle
    Nowy pakiet wyposażeniowy Limited Edition Lifestyle świeci jeszcze jaśniejszym światłem dzięki walorom estetycznym BMW 1 Coupe i BMW 1 Convertible. Wchodzące w skład pakietu ekskluzywne dodatki wysokiej jakości zostały szczególnie ...