CX5 vs Q3 Sportback

02 Gru 2023, 11:42

Cześć, noszę się z zamiarem kupna nowej CX5 2.0 lub nowa Q3 Sportback 3.5 TFSI wszystko manual. Może wielkość pojazdu tutaj dziwić, ale te mi pasują i tyle( z gustami się nie dyskutuje). Cenowo Audi po konfiguracji wychodzi około 10k zł drożej.

Pytanie moje brzmi pod kątem wielu lat użytkowania nawet do 15 lat. W tak długim okresie drobne usterki będą się zdarzały to normalne, ale które z tych aut ma szanse w ogóle wytrwać pytam pod kątem silnika i karoserii. Czytam, że w Mazdzie poprawiono konserwację lakieru, ale nadal lakier jest cieniutki. Czy grubość ma znaczenie, jak ktoś uderzy drzwiami obok to czy grubość ma aż takie znaczenie ?
Wydaje się, że silnik prawie zawsze naprawisz, a niezauważoną rdzę ? Silniki, które są trwalsze ? Czy nadal marka Audi to premium, a Mazda to prawie premium ? Rocznie robię około 15-20tys km.

Dzięki. Może na coś w szczególności zwrócić uwagę ?
pr3
Nowicjusz
 
Posty: 3

02 Gru 2023, 12:16

pr3 napisał(a):Wydaje się, że silnik prawie zawsze naprawisz


no jeżęli jesteś jeszcze w latach '90 to tak

ale naprawa nowoczesnego silnika to w zasadzie koszmar mechników lub szeroko rozumiana nieopłacalność. :mrgreen:
pr3 napisał(a): Czytam, że w Mazdzie poprawiono konserwację lakieru

a co to jest "konserwacja lakieru" ja czegoś takiego nigdy nie słyszałem :lol:
pr3 napisał(a):ale nadal lakier jest cieniutki.

zgadza się mazda nigdy nie miała grubych lakierów...lakier rzędu 60-70 um to standard
pr3 napisał(a): Czy grubość ma znaczenie


no Paaanieee grubość ma pierwszorzedne znaczenie :lol:
pr3 napisał(a):Silniki, które są trwalsze ?

Mazda ma trwalszy silnik ....Statystycznie :lol:

pr3 napisał(a):Czy nadal marka Audi to premium, a Mazda to prawie premium ?

a co rozumiesz pod słowem "premium" ?bo dla mnie nic nie jest premium
auto jak każde takie samo, zrobione z blachy , plastiku i aluminium
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

02 Gru 2023, 12:31

pr3 napisał(a):Pytanie moje brzmi pod kątem wielu lat użytkowania nawet do 15 lat.

Po tym zdaniu już nie masz co dalej rozważać :ok:

Pytasz o silnik już pominę "długowieczność" tsi ale to mam rozumieć że potem np. po 5-10latach ustawisz silnik na palecie i będziesz się nim cieszyć bez zainteresowania resztą :?:
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10345
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

02 Gru 2023, 12:54

pr3 napisał(a):Czytam, że w Mazdzie poprawiono konserwację lakieru,

Tak i w VW/Audi TSI też poprawili także możesz brać cokolwiek, po 15 latach to jeden będzie zgniluchem, drugi może mieć usterki jednostki :)
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

02 Gru 2023, 12:59

Edquar napisał(a):po 15 latach

Jeżeli każdy klient by kupował auto w dzisiejszych czasach na 15-20 lat to producenci by nie produkowali samochodów bo by ich nie było...zbankrutowali by.
Nie wspominając o rynku samochodów używanych
Nie było by 2-3-4 letnich do kupienia tylko 15-20 letnie :lol:
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

02 Gru 2023, 13:57

Premium dla mnie to nie tylko auto droższe, lepiej wykończone wewnątrz ale również marka która nadal stara się budować auta które mają dłużej i mnie problemowo pojeździć - może to jednak mit i nie ciągnijmy tego dalej.

Wracając jednak do wyboru z tych dwóch, gdyby celem zakupu było auto nie na 15 a na 10 lat, które z tych dwóch bierzecie i dlaczego ?

Tylko nie każcie skracać okresu jeszcze bardziej :D
pr3
Nowicjusz
 
Posty: 3

02 Gru 2023, 14:56

Edquar napisał(a):po 15 latach to jeden będzie zgniluchem, drugi może mieć usterki jednostki :)

a mam nawet 15 letnie audi na stanie i co? tez ma od spodu rdzę.
:lol:
Przecież każde auto prędzej czy później zardzewieje.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

02 Gru 2023, 15:04

Edquar napisał(a):Tak i w VW/Audi TSI też poprawili także możesz brać cokolwiek, po 15 latach to jeden będzie zgniluchem, drugi może mieć usterki jednostki

Przestań głupoty pisać bo to nie Twoje pieniądze.
pr3 napisał(a):które mają dłużej i mnie problemowo pojeździć - może to jednak mit i nie ciągnijmy tego dalej.

Tylko że audi, BMW i mb nie mają nic wspólnego z długą bezproblemową jazdą.

pr3 napisał(a):Wracając jednak do wyboru z tych dwóch, gdyby celem zakupu było auto nie na 15 a na 10 lat, które z tych dwóch bierzecie i dlaczego

Krótko:

Kup Mazdę zabezpiecz ją i po temacie przy planowaniu jazdy na 15lat trzymaj się od europejskiego syfu z daleka.

Mówi Ci to z perspektywy wielu aut zazwyczaj już pogwarancyjnych.

Uwierz mi że wolisz raz na 10lat zabezpieczyć auto niż mieć modlitewnik i wyliczankę co dziś mam popsute.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10345
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

02 Gru 2023, 23:46

To ciekawe że nikt na to wcześniej nie wpadł ze zrobi raz na 15 lat konserwację i spokój i zero rdzy nawet w markach które mają do tego tendencje, nooo raczej tak to nie działa.
Sopelek
Nowicjusz
 
Posty: 20
Prawo jazdy: 12 06 2007
Auto: Skoda
Silnik: 1,8T
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

03 Gru 2023, 08:37

Sopelek napisał(a):To ciekawe że nikt na to wcześniej nie wpadł ze zrobi raz na 15 lat konserwację i spokój i zero rdzy nawet w markach które mają do tego tendencje, nooo raczej tak to nie działa.

Akurat tak działa tylko kwestia planów wobec auta. I nie pisz że nikt na tonie wpadł tylko spróbuj dopytać o wolny termin w profi warsztacie od konserwacji.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10345
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

03 Gru 2023, 09:52

Sopelek napisał(a):To ciekawe że nikt na to wcześniej nie wpadł ze zrobi raz na 15 lat konserwację

bo tacy są ludzie , kupić i nic nie dokładać, za 5 lat sprzedać i niech się martwi następny właściciel
ale nie wszędzie tak jest i nie wszyscy tak robią
W Danii 80% samochodów idzie na konserwację po zakupie nowego.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

03 Gru 2023, 10:26

Sopelek napisał(a):To ciekawe że nikt na to wcześniej nie wpadł ze zrobi raz na 15 lat konserwację i spokój i zero rdzy nawet w markach które mają do tego tendencje, nooo raczej tak to nie działa.


Konserwacja nie kosztuje 500 zł to raz
Ludzie nie kupują aut na 15 lat tylko na kilka i mają to w pompie to dwa
A trzy skoro wiesz lepiej to po co pytasz
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007