Dacia Duster - Problem z napędem 4x4

11 Lip 2023, 11:22

Witam wszystkich forumowiczów!

Mam nadzieję, że moglibyście mi pomóc lub podzielić się swoimi doświadczeniami. Ostatnio napotkałem pewien problem z napędem w moim samochodzie Dacia Duster. Chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś miał podobny kłopot i jak go rozwiązał.

Otóż, od pewnego czasu zauważyłem nieprawidłowe działanie napędu 4x4 w moim Dusterze. Zwłaszcza podczas jazdy terenowej w Bieszczadach, gdzie często korzystam z off-roadowych tras, zauważyłem, że napęd nieprawidłowo rozdziela moment obrotowy. Samochód wydaje się tracić przyczepność na niektórych nierównościach, co utrudnia poruszanie się po trudniejszych terenach.

Przeszukałem już wiele forów, ale niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na ten problem. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnymi sytuacjami dotyczącymi napędu 4x4 w Dacii Dusterze? Jeśli tak, czy możecie podzielić się informacjami dotyczącymi przyczyn i potencjalnych rozwiązań?
Ostatnio edytowany przez ArteK, 11 Lip 2023, 15:09, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin pkt 4.4.e
michal2204
Obserwowany
 
Posty: 1

11 Lip 2023, 15:14

michal2204 napisał(a):zauważyłem, że napęd nieprawidłowo rozdziela moment obrotowy
Skąd wiesz, że akurat moment obrotowy jest nieprawidłowo rozdzielany? Przy jakiej prędkości zauważyłeś wspomniany problem?

michal2204 napisał(a):Samochód wydaje się tracić przyczepność na niektórych nierównościach, co utrudnia poruszanie się po trudniejszych terenach.
To, że masz napęd 4x4 nie oznacza że masz 100% przyczepność podczas jazdy :mrgreen:

Dacia jest dosyć lekkim SUVem, a sam napęd w niej najczęściej działa nad wyraz dobrze jeżeli chodzi o offroad.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

11 Lip 2023, 15:20

A jesteś pewny, że masz napęd na 4 koła, a nie tylko na dwie osie? I jak na jednej osi jedno koło zacznie się ślizgać, to drugie będzie się kręciło?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000