Ekonomiczny samochód dla małżeństwa do 15 tys. - gaz vs benzyna

15 Sie 2015, 19:37

Niezwykle się cieszę że przeglądając Internet trafiłem na to forum, przeczytałem już chyba połowę niezwykle ciekawych tematów zakupowych :) Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich!

Dopiero jestem w trakcie robienia prawa jazdy, jednak moja żona już je ma, dlatego chcemy kupić nasz pierwszy wspólny samochód, którym będziemy wspólnie jeździć. Planowany sposób wykorzystania samochodu:

1) W mieście – jazda po zakupy, odwiedzenie znajomych itp. – zakładam przebiegi miesięczne w mieście ok. 90 km / msc
2) W trasy częstsze – dwie osoby pomiędzy Poznaniem a miastem rodzinnym – mniej więcej 1-2 razy w miesiącu, 400 km w dwie strony,
3) W trasy sporadyczne – czyli np. nad morze lub do teatru w dwie osoby, 1-2 razy w roku ok. 600 km w dwie strony.

Zależy nam na samochodzie jak najtańszym w miesięcznym użytkowaniu, biorąc pod uwagę sumę kosztów - tankowanie, serwisowanie i ubezpieczenie OC. W związku z tym, że chciałbym samochód jak najmniej awaryjny wykluczam diesele. Zakładam trzy warianty:

1) Samochód benzyna w którym zostanie po zakupie zamontowany LPG – budżet do 13-14 tys. zł,
2) Samochód LPG – budżet do 15-16 tys. zł,
3) Samochód benzyna który mało pali – budżet do 15-16 tys. zł (do tego wariantu jestem najmniej przekonany).

Mieszkamy w Poznaniu, czasami bywamy też w Toruniu – szukamy ofert z rejonów Poznań lub Toruń +/- 50 km.

Chcemy żeby był to samochód 4/5 drzwiowy, z klimatyzacją, hatchback klasy B lub C. Żona chce jak najmniejszy samochód żeby było łatwo parkować, ja jednak coś bym chciał do bagażnika obok butli z gazem jednak zmieścić (o ile będzie tam butla) - stąd klasa B lub C. Dodatkowo żona chciałaby, żeby samochód „nie wyglądał staro w środku” – chociaż wiem że to może być problem przy naszym budżecie…

Proszę o poradę, zwłaszcza w kwestii gaz używany vs nasz budżet. Pozdrawiam tych którzy doczytali do tego momentu!
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam

15 Sie 2015, 20:04

Jak chcesz bagażnik to kupujcie segment C, LPG to bardzo dobra opcja, a jest jeszcze jedna opcja czyli samodzielny montaż LPG i wtedy kupujesz autko za +-13000 zł a za pozostałą kasę zakładasz gaz i przynajmniej wiesz co masz. Z aut do LPG za 13000 zł polecam astrę G, VW golfa IV 1,8 lub 1,8 turbo, Chevroleta lacetti, Toyota Corolla E12 a do 16000 zł z LPG to Astra H (o ile za tyle dostaniesz), mazda 3 I generacji.
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4854
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

15 Sie 2015, 21:36

Jakbyś wyrwał Astrę H 1.8 z LPG w wersji Cosmo to byłoby idealnie, ale budżet na taki to min.16 tysięcy.

Rozsądny wybór to Astra G 1.8 16V, Skoda Octavia 2.0 8V, Seat Toledo/VW Bora/Audi A3/VW Golf IV z 1.8 20V.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

16 Sie 2015, 08:26

W tym budżecie czyli powiedzmy 15-16 spokojnie możesz szukać też Peugeota 307 II generacji z ponadczasową sylwetką i ładnym wnętrzem,ewentualnie Citroena C4. To bardzo udane i niedoceniane samochody.
Ludwa10
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 349
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Fiat Punto, Seat Toledo II
Silnik: 1.9 TDI 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

16 Sie 2015, 10:33

A ja zaproponuję kompromis pomiędzy wielkością, czyli Honda Jazz. Większe od aut segmentu B i mniejsze od C, mało pali, nie psuje się i ma bardzo pojemne wnętrze. Jedyne co się gryzie, to to, że auto będzie mniej wygodne w trasie od zwykłego kompaktu. Za to wysoka pozycja tak nie męczy i ułatwi parkowanie żonie.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

16 Sie 2015, 21:35

Bardzo dziękuję Wam za Wasze propozycje! Przeglądając oferty trafiłem na Opla Astrę, który nie ukrywam przypadł mi do gustu :) Mogę poprosić o skomentowanie ogłoszeń?

1) [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

2) [link do oferty na Allegro wygasł]

Z pozostałych propozycji nie udało mi się znaleźć ogłoszeń z mojej okolicy. Przyznam szczerze, że chodzą mi jeszcze po głowie takie maszyny jak Toyota Yaris, Opel Corsa, VW Polo, Fiat Panda, Honda Jazz, MItsubishi Colt, Renault Clio... Aczkolwiek obecnie najbardziej podchodzi mi właśnie astra i tego narazie będę się trzymał.
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak działa bezstopniowa skrzynia biegów?
    Przekładnie manualne samochodów osobowych mają zwykle 5 lub 6 biegów, automatyczne często więcej. Rekordzistą jest Lexus, który w modelach LC 500 i LS 500 stosuje dziesięciobiegowy automat. Istnieją jednak ...

16 Sie 2015, 23:02

Witaj !
Astra jest ok. Te co wkleiłeś nie są złe, tylko 16k za 2004... A nie rozglądałeś się w tej kwocie za pierwszymi Kia Ceed czy jej konstrukcyjnym bliźniakiem i30..?
Inną opcją jest szukanie ekonomicznego auta i jeżdżenie na samej benzynie. Takim rozwiązaniem jest Focus II z 1,6.
Oczywiście także Clio z mocniejszym silnikiem jest fajną opcją do zagazowania. Co do 307 to powyżej 2004 r trzeba szukać jak zmieniono kompa.
Jeszcze przejrzałbym na twoim miejscu jakie są u nas oferty A3. To auto jest naprawdę dobre i niezależnie od rocznika ,ma potencjał przeżyć każde z wcześniej wymienionych.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

17 Sie 2015, 06:15

Cee'd i i30 to będą trupy po flocie w tej cenie w dodatku z chorobami wieku dziecięcego
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

17 Sie 2015, 09:29

other napisał(a):Toyota Yaris, Opel Corsa, VW Polo, Fiat Panda, Honda Jazz, MItsubishi Colt, Renault Clio...
Daj spokój te auta nadają się wyłącznie do miasta i pobliskich miejscowości. A Pandy to nawet nie skomentuje... Niby trwałe ale beznadziejnie trzymające się drogi i ciasne.
Mając taki budżet z powodzeniem szukaj kompakta z jakimś silnikiem 1.8 i zakładaj LPG. Wbrew pozorom spali mniej niż jakaś panda 1.2 którą nie da się wyprzedzać po ludzku :ok:
Ode mnie Corolla E12, nie wiem czy była. Tu nawet silnki 1.4 oraz 1.6 sie nadają tylko bierzcie wersje z klimą.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

15 Wrz 2015, 13:38

Witam po przerwie, trochę czasu minęło od mojego ostatniego posta, ale to to nie znaczy że nie śledziłem cen i ofert w okolicy. Na chwilę obecną najbardziej podoba mi się Opel Astra, oczywiście rozważam także inne modele.

Niestety jak do tej pory nie znalazłem Opla Astry z LPG w moim budżecie i z odpowiednim silnikiem, szukałem więc także tańszych benzyniaków, w których docelowo zamontowałbym gaz. Rozumiem że do gazu szukać najlepiej silniki o pojemności min. 1.8? Kilka Astr z 1.6 mi się przewinęło... Swoją drogą nadal mam wątpliwości czy lepiej kupić od razu z LPG czy montować (nie znam żadnych dobrych specjalistów w tym zakresie).

Ze smutkiem stwierdzam że ciekawych ofert w mojej okolicy jest niewiele. Znalazłem następujące i proszę o ich ocenę:

LPG:
Audi A3: [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Skoda Octavia: [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Benzyna:
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Bardzo dziękuję za pomoc!
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam

15 Wrz 2015, 13:48

Astry w komplecie za tanie jak na auta sprowadzone - nie trać na nie czasu.
Audi wygląda obiecująco, ale po pierwsze dziwnie niski przebieg jak na auto z LPG, a po drugie zaraz ktoś Ci napisze, że jest wieloodcieniowe - jak to przy srebrnych/szarych autach tutaj bywa.
Octavii w automacie z tym silnikiem bym nie kupił. Przebieg mało realny.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2759
Zdjęcia: 2
Prawo jazdy: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM
Paliwo: Benzyna

15 Wrz 2015, 13:51

no akurat w tym audi wyraźnie widać, że drzwi kierowcy są malowane/wymieniane :mrgreen:
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

15 Wrz 2015, 13:58

dzida napisał(a):no akurat w tym audi wyraźnie widać, że drzwi kierowcy są malowane/wymieniane :mrgreen:


Też odniosłem takie wrażenie (słupek A też tak jakby jaśniejszy na tym drugim zdjęciu), ale wiem, że przy autach w tym kolorze jest to bardzo mylące - czasem światło padnie nie tak jak trzeba i srebrne auto, które dopiero co wyjechało z salonu wydaje się być ulepem.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2759
Zdjęcia: 2
Prawo jazdy: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM
Paliwo: Benzyna

15 Wrz 2015, 15:36

Wielkie dzięki za odpowiedzi! Co jest nie tak z tymi Astrami i ze Skodą? Jestem trochę zdenerwowany bo szukam auta miesiąc a nie trafiłem jeszcze nawet na ogłoszenie które warto byłoby obejrzeć. Może mam złe kryteria wyszukiwania?

Jakiego przebiegu / jakiego rocznika powinien oczekiwać w tym budżecie? Czy silnik 1.6 albo 1.4 w Astrze pod gaz dałby radę? A może ktoś by zaproponował mi jakieś fajne ogłoszenie z woj. wielkopolskiego lub kujawsko-pomorskiego które jest warte uwagi?
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam

15 Wrz 2015, 20:10

other napisał(a):Co jest nie tak z tymi Astrami i ze Skodą?


Wszystkie te Astry są za tanie, więc siłą rzeczy coś musi być z nimi nie tak.
Dwie pierwsze zostały sprowadzone z Niemiec (gdzie aut nie rozdaje się za darmo, no i samo przytarganie ich do kraju swoje kosztuje), są już po opłatach celno-skarbowych, a mimo to cena odbiega od średnich na portalach ogłoszeniowych.
Trzecią właściciel sprzedaje w zaniżonej cenie pomimo, że sprowadził ją z Niemiec w marcu tego roku. Wnioski nasuwają się same - albo jest Świętym Mikołajem albo auto się sypie.
W Skodzie przy tym silniku automat bardzo obniża osiągi, cena też nie za wysoka jak na rocznik i LPG.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2759
Zdjęcia: 2
Prawo jazdy: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM
Paliwo: Benzyna