Gniazdo zapalniczki a zapłon.

20 Lis 2017, 19:16

Cześć, mam VW Polo IV 9n, 2001.
Korzystam w nim z ładowarki usb podłączanej do gniazda zapalniczki z funkcją transmitera fm. Gdy wyciągnę kluczyk ze stacyjki ładowarka nadal działa, świeci dioda led informująca o działaniu tej ładowarki. Czy napięcie w gnieździe zapalniczki nie powinno być odłączane gdy w stacyjce nie ma kluczyka?
Pat1313
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 06 06 2012
Auto: VW Polo 9N
Silnik: 1.2
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

20 Lis 2017, 23:33

Różnie z tym jest, w jednym aucie jest napięcie po kluczyku a w drugim cały czas.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16103
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

21 Lis 2017, 10:24

Jest to moje pierwsze auto więc muszę zadać takie pytanie "na oko". Czy pozostawienie takiego transmitera włączonego rozładuje mi akumulator przez noc?
Pat1313
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 06 06 2012
Auto: VW Polo 9N
Silnik: 1.2
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

21 Lis 2017, 18:42

Zależy od akumulatora, mi często się zdarza coś zostawić w gnieździe np. ładowarkę i zawsze normalnie odpala ale jeżeli akumulator już nie w świetnej kondycji może rano nie odpalić.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16103
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

21 Lis 2017, 20:52

Nie zostawia się w samochodzie żadnych działających urządzeń. W szczególności w gnieździe zapalniczki, a tym bardziej jak jest w niej napięcie. I to już nawet nie chodzi o aku. Wystarczy małe zwarcie w zasilanym urządzeniu i....
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Lis 2017, 13:19

Pat1313 napisał(a):Czy napięcie w gnieździe zapalniczki nie powinno być odłączane gdy w stacyjce nie ma kluczyka?
W większości modeli tak jest i chyba we wszystkich nowych samochodach. W starszych modelach czasem można spotkać że gniazdo zapalniczki zasilane jest bezpośrednio z akumulatora i nie ma na to wypływu stacyjka. Dlatego trzeba pamiętać o wyjmowaniu wszystkich rzeczy które pobierają prąd.

Ja u siebie mam prąd w zapalniczce dopiero po przekręceniu zapłonu i transmiter zostawał w niej na noc kilka razy i nic się nie działo. Wyłączał się automatycznie po wyłączeniu zapłonu.

Możesz kupić przedłużkę lub rozgałęziacz do tego gniazdka z przyciskiem ON/OFF wtedy nie będziesz musiał za każdym razem wyciągać i wystarczy że wyłączysz dopływ prądu przełącznikiem/przyciskiem :)
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    VW Caddy BiFuel z fabryczną instalacją LPG
    Volkswagen Caddy dzięki wielu wersjom nadwozia, szerokiej gamie silników i dwóm rozstawom osi, jest niezwykle uniwersalnym samochodem. Świetnie sprawdzi się jako auto użytkowe w pracy, jak i jako samochód ...