Hatchback rocznik 2008 +, do 25 tyś.

29 Lip 2023, 16:10

Witam,

po długim przeglądaniu tego forum i zapytań innych użytkowników, postanowiłem też spróbować swoich sił i poszukać pomocy.

Tak jak w temacie, szukam auta typu hatchback / kompakt:
Cena: do 25tyś
Rocznik: 2008+ - tak sobie ubzdurałem, obecnie mam 21 letnie auto, więc chociaż coś "nowszego" żeby kupić
Przebieg: ok. 10tyś rocznie (ok. 700-800km miesięcznie - oczywiście nie zawsze), po mieście to tylko sporadycznie - głównie jakieś zakupy, a tak to wyjazdy poza miasto do rodziny, lub gdzieś jakiś wypad na weekend
Wyposażenie: 5 drzwi, a reszta bajerów to żeby była taka wiecie (nie musi być klima automatyczna, ale fajnie jakby była :)

Ogólnie to fajnie jakby był mało awaryjny ale też w miarę żwawy (tak ok. / ponad 200nm?) - nie wiem, nie znam się, ale nie ma to być demon prędkości, ale żeby chociaż wyprzedzanie było w miarę płynne.
Wiem, że to może się gryźć jedno z drugim, żeby samochód był dynamiczny i mało awaryjny, ale spróbuję :)

I teraz pare pytań:
- początkowo w ogóle nie patrzyłem na diesle, bo nigdy nie jeździłem no i są stereotypy, że przez te wszystkie filtry i dwumasy, to idzie zbankrutować + jak ktoś mało jeżdzi to też bez sensu - czy robiąc taki przebieg, jak wyżej, gdzie mało jeżdżę po mieście - to patrzeć na diesle? powiem szczerze, że ostatnio to tylko na nie patrzę, bo przy stosunkowo małej mocy (np. 1.6tdi vw golf plus, ma 105km i ponad 200nm) mają takie osiągi, które chyba mnie zadowolą (teraz jeżdżę focusem mk1 w gazie, 100km, więc raczej gorzej już być nie może :) )
- czy opłaca sie w tych czasach samą benzynę? i przy takiej jeździe jak moja? na początku myślałem, żeby szukać auta z gazem, ale nie wiem czy chce ryzykować silnik który może mieć beznadziejnie założoną instalację a założenie gazu to nie wiem czy nie mija się z celem, bo może się nie zwrócić raczej
- ostatnie pytanie: czy opłaca się patrzeć w ogóle na samochody z bardzo duzym przebiegiem, jak np. 350tyś? pytam bo znalazłem takie ogłoszenie:
[link do oferty na Olx wygasł]
jest u mnie w mieście i zastanawiam się czy w ogóle jest sens jakiekolwiek pieniądze wykładać za samochód z takim przebiegiem

Poza tym golfem, (tu jeszcze jeden ktory przykuł moją uwagę):
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/v ... j2i4z0sAd0

to w sumie oglądam same diesle, bo w tej cenie to ciężko znaleźć jakąś benzynę z dobrym żwawym silnikiem (albo są a ja się nie znam) tzn. wiem, że są fiaty bravo, ale jakoś tak ta benzyna odeszła na drugi plan, no chyba, że mnie sprowadzi ktoś na ziemię :D

Widzą mi się Hyundaie i30:
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/h ... GScSLWz1P4

Kia Ceed - tu znalazłem taką niedaleko Bydgoszczy, 2013 i mały przebieg ale coś mi się wydaje podejrzana:
[link do oferty na Olx wygasł]

Focusy mk2, focus mk3 to już w ogóle. Jakiś minivan typu Golf plus własnie, tez może być

Ale chyba głównie moje pytanie to na jakie silniki patrzeć, żeby się nie "nadziać" na duże koszta później?
Przykład: jako w ogóle pierwszy samochód ostatnio oglądałem golfa plus 6 z 2009r., 212 tys przebiegu, 1.6tdi 105km - od zaufanej osoby, i w sumie gdyby nie to, że to diesel (bo nie wiem czy nie za rzadko jeżdżę na ten silnik) i że się naczytałem za dużo internetu, to może już bym go kupił.

Trochę ściana tekstu, ale mam nadzieję, że ktoś coś doradzi ;D
smagi1709
Obserwowany
 
Posty: 3

29 Lip 2023, 17:23

smagi1709 napisał(a):Przykład: jako w ogóle pierwszy samochód ostatnio oglądałem golfa plus 6 z 2009r., 212 tys przebiegu, 1.6tdi 105km - od zaufanej osoby, i w sumie gdyby nie to, że to diesel (bo nie wiem czy nie za rzadko jeżdżę na ten silnik) i że się naczytałem za dużo internetu, to może już bym go kupił.


Jak nadal jest a stan zadowalający to go kup.
Oczywiście można mówić, że diesel to dwumasa/turbi/wtryski itd (zepsuć się może a nie musi) tylko współczesna benzyna ma dokładnie te same elementy :mrgreen: Jeśli porównywać współczesnego diesla z benzyniakiem z lat 90-tych to spoko.
Jest też druga kwestia - różnica cenowa na rynku pozwala Ci zrobić niemalże generalny remont tego diesla żeby zrównać się z ceną zakupu benzyniaka
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

29 Lip 2023, 18:13

smagi1709 napisał(a):- początkowo w ogóle nie patrzyłem na diesle, bo nigdy nie jeździłem no i są stereotypy, że przez te wszystkie filtry i dwumasy,

No właśnie stereotypy...w pracy u nas golf mk6 2,0 TDI 140 prawie 300 tys przejechane, coś poważniejszego do roboty raz na 5-6 lat
W rodzinie hatchback 2,0/110 jak w linku po chipie na 190 i 370 Nm czyli 120 Nm więcej i oryginalne sprzęgło z fabryki, skrzynia 5tka, oryginalne turbo i auto śmiga a często jest katowane.
Także widzisz że dwumasa dużo wytrzymuje, turbo przy takim koksie nadal sprawnie i dobre, więc czemu seryjne auto miałoby się sypać?
Filtry? poza filtrem paliwa (trochę droższy) to samo co w benzynie, tak samo olej np. dedykowany Mobil ESP 5W30 (ok 180 zł 5 l)
Zasada jest taka jak kupisz zdrowe, zadbane auto z dieslem to po prostu śmigasz.

Co do pierwszego linku 2,0 TDI Golf VI za 15.000? :no: to nie jest dobry pomysł raczej Golf V
Trevor
Zaawansowany
 
Posty: 680
Prawo jazdy: 09 10 2010
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Opel
Paliwo: Benzyna

29 Lip 2023, 21:03

Dwumasę się robi raz na 200-300 kkm i spokój, DPF trochę bardziej uciążliwy przez wypalanie.

Natomiast alternatywą masz co, 1.6 MPI? Jak porównasz to TSI to wcale te diesle takie złe nie są.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

29 Lip 2023, 21:57

standardzik , mała kwota i milion wymagań
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

30 Lip 2023, 05:12

smagi1709 napisał(a):teraz jeżdżę focusem mk1 w gazie, 100km, więc raczej gorzej już być nie może

Może - np. Golf 1.4 mpi 80 km :yes: Jeśli masz wymagania co do niutonów, to raczej nie polecam :)
A co polecam? Z Twoich propozycji tego Hyundaia bym wziął, chociaż kolor ohydny. Jednak do diesli nie mogę się przekonać w zwykłej osobówce. Napisz dokładnie gdzie mieszkasz, poszukamy ogłoszeń w Twojej okolicy.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus LFA
    Jeden z najlepszych supersamochodów w historii, z wyjątkowym silnikiem V10, którego brzmienie zachwyciło cały świat - Lexus LFA aż prosił się o odmianę cabrio albo chociaż targa. I faktycznie inżynierowie japońskiej ...

30 Lip 2023, 10:44

Ten pierwszy Golf to jakaś padaka.
Drugi spoko.

smagi1709 napisał(a):ostatnio oglądałem golfa plus 6 z 2009r., 212 tys przebiegu, 1.6tdi 105km - od zaufanej osoby, i w sumie gdyby nie to, że to diesel (bo nie wiem czy nie za rzadko jeżdżę na ten silnik) i że się naczytałem za dużo internetu, to może już bym go kupił.


Jeśli stan ok to ja bym się nie zastanawiał.

galakty napisał(a):Natomiast alternatywą masz co, 1.6 MPI? Jak porównasz to TSI to wcale te diesle takie złe nie są


Jako użytkownik Golfa VI z tym silnikiem potwierdzam.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

30 Lip 2023, 17:05

Henk napisał(a):
smagi1709 napisał(a):teraz jeżdżę focusem mk1 w gazie, 100km, więc raczej gorzej już być nie może

Może - np. Golf 1.4 mpi 80 km :yes: Jeśli masz wymagania co do niutonów, to raczej nie polecam :)
A co polecam? Z Twoich propozycji tego Hyundaia bym wziął, chociaż kolor ohydny. Jednak do diesli nie mogę się przekonać w zwykłej osobówce. Napisz dokładnie gdzie mieszkasz, poszukamy ogłoszeń w Twojej okolicy.


Bydgoszcz - jak komuś by się chciało to chętnię przyjmę jakieś typy ;)

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, są bardzo pomocne

Jutro zadzwonię i zapytam czy jeszcze jest ten Golf Plus co oglądałem

Już odbiegając od marek - to jakie silniki diesla polecacie? ten 1.6 tdi 105km od VW? A np. ten 2.0 w tym Golfie to jest spoko? Jak to jest z wtryskami w tym 1.6tdi? Pytam, bo ten jestem najbliżej zakupu tego samochodu na ten moment, a znajomy powiedział, żeby na wtryski najbardziej uważać

Silniki diesla w fordzie focusie mk2 są spoko? Jakieś konkretne? Bo został mi zaproponowany focus mk2, ale w kombi o silniku 2.0 tdci 136km - coś więcej o tym silniku może ktoś powiedzieć, czy warto ewentualnie?



Myślicie, że na sporadyczne użytkowanie jest sens diesla? Wszyscy mi powtarzają, że jak bierzesz diesla to chyba sporo jeździsz?

Jakby ktoś mógł tez zapodać jakieś benzyniaki to też byłoby spoko
smagi1709
Obserwowany
 
Posty: 3

30 Lip 2023, 20:28

smagi1709 napisał(a):Silniki diesla w fordzie focusie mk2 są spoko? Jakieś konkretne? Bo został mi zaproponowany focus mk2, ale w kombi o silniku 2.0 tdci 136km - coś więcej o tym silniku może ktoś powiedzieć, czy warto ewentualnie?


1.6 - bardzo spoko
1.8 - może być
2.0 - bardzo spoko

1.6 i 2.0 to francuskie konstrukcje psa oznaczane w peugeotach/citroenach jako hdi, chyba najlepsze diesle z tamtych lat

Popatrz sobie na ar giulietta 1.4/120. Będziesz miał ciekawe auto z fajnym, mało awaryjnym silnikiem.
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

31 Lip 2023, 16:24

https://www.olx.pl/motoryzacja/samochod ... D%5B0%5D=2

Np. ten:
[link do oferty na Olx wygasł]
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

31 Lip 2023, 20:08

Henk napisał(a):https://www.olx.pl/motoryzacja/samochody/bydgoszcz/?search%5Bdist%5D=30&search%5Bphotos%5D=1&search%5Bfilter_float_price:from%5D=15000&search%5Bfilter_float_price:to%5D=25000&search%5Bfilter_float_year:from%5D=2008&search%5Bfilter_enum_car_body%5D%5B0%5D=hatchback&search%5Bfilter_enum_car_body%5D%5B1%5D=sedan&search%5Bfilter_enum_condition%5D%5B0%5D=notdamaged&search%5Bfilter_enum_transmission%5D%5B0%5D=manual&search%5Bfilter_enum_righthanddrive%5D%5B0%5D=2

Np. ten:
[link do oferty na Olx wygasł]


Dzięki, ten Auris nawet spoko, tylko kurde, czy na tej benzynce to mi się będzie opylać jeździć?? D:

franccc napisał(a):
Popatrz sobie na ar giulietta 1.4/120. Będziesz miał ciekawe auto z fajnym, mało awaryjnym silnikiem.


Kurde, no fajne są te giulietty, nawet ich pod uwagę nie brałem 8)
z benzyn w okolicy coś takiego znalazłem, ale nie wiem, przebiegu się bać? :P
[link do oferty na Olx wygasł]

a jak z dieslami tej alfy? też są warte uwagi?

Ogółem to dziś dzwoniłem do goscią od tego Golfa Plus, 1.6tdi 105km, to cały czas jest, rozrząd ma zrobiony, no i od "zaufanego" handlarza można powiedzieć - także jeden z faworytów

W ogóle to jak wygląda taki pakiet startowy po kupnie diesla? co tam trzeba wymienić/sprawdzić/zrobić zaraz po zakupie?

A chciałem jeszcze zapytać - jeszcze jakiś czas temu myślałem o kupnie Fiata Bravo 1.4t albo z gazem albo benzyna i go przerobić, tylko później naczytałem się, że tam jest jakiś problem z mapowaniem czy coś takiego i później są problemy, że gazu nie widzi - ktoś może coś więcej? Czy np. taki bravo byłby spoko? 2013 rok, to chyba ta skrzynia już jest też inna, co nie?
[link do oferty na Olx wygasł]

albo ten

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/f ... -4-Lfkemyc

no i jeszcze zastanawiam się nad tym golfem, ale jednak wolałem coś co kosztuje odrobine mniej, żeby było trochę środków na serwis po zakupie:
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/v ... j2i4z0sAd0

cały czas walczę czy diesel czy benzyna i gaz - żona by wolała gaz (bo oczywiście tanie lpg), ale ciężko jej przetłumaczyć, że instalowanie gazu może być nieopłacalne a kupno samochodu z założoną już instalacją może być później probelmatyczne :?
smagi1709
Obserwowany
 
Posty: 3

31 Lip 2023, 21:03

smagi1709 napisał(a):Ogółem to dziś dzwoniłem do goscią od tego Golfa Plus, 1.6tdi 105km, to cały czas jest, rozrząd ma zrobiony, no i od "zaufanego" handlarza można powiedzieć - także jeden z faworytów


A ta wymiana rozrządu to na gębę czy ma papiery na to? Chociaż handlarz to pewnie po znajomości załatwi gdzieś
jakiś papier na wymianę..

smagi1709 napisał(a):Czy np. taki bravo byłby spoko? 2013 rok, to chyba ta skrzynia już jest też inna, co nie?
[link do oferty na Olx wygasł] ... WwaPV.html


Handlarz,2013rok,śmieszna cena,rewelacji się nie spodziewaj.

smagi1709 napisał(a):albo ten
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/f ... -4-Lfkemyc


Ok.
smagi1709 napisał(a):cały czas walczę czy diesel czy benzyna i gaz - żona by wolała gaz (bo oczywiście tanie lpg), ale ciężko jej przetłumaczyć, że instalowanie gazu może być nieopłacalne a kupno samochodu z założoną już instalacją może być później probelmatyczne


Diesel może się sprawdzić jak będziesz go przeganiał na trasie co jakiś czas.
Montaż gazu dobrze wyjdzie ale przy tych przebiegach trochę minie zanim się zwróci.
Kupno z założonym gazem to trochę ruletka ale przy tych pieniądzach coś się powinno trafić gdzie ktoś serwisował instalacje.

Zerknij na te:
[link do oferty na Olx wygasł] - pytanie jak długo lata na gazie.
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/s ... EsOt1.html - tylko ten wymyty silnik..
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/k ... FEgNQ.html - masz pod nosem.
[link do oferty na Olx wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012