Instalacja gazowa i kontrolka EPC PASSAT B5 FL

15 Lip 2019, 12:01

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Na wstępie chce przekazać ze moja wiedza z zakresu mechaniki pojazdu jest dość ograniczona wiec przy pisaniu podpowiedzi co do mojego problemu np. „Sprawdz czy filtr gazu nie jest zapchany” prosiłbym o naprostowanie gdzie dany podzespół się znajduje.
Moja przykra przygoda z Passatem zaczęła się 07.07.2019 kiedy wybierałem się do Holandi. Auto czesto dluuuugo kręciło ale zawsze odpaliło ,z tym ze po takim dluuugim kręceniu i odpaleniu, wyskakiwała kontrolka EPC która uniemożliwiała używanie tempomatu. Nie robiło mi to różnicy bo po zgaszeniu i ponownym zapaleniu już bez takiego dluuugiego kręcenia ,kontrolka już się nie świeciła a tempomat działał normalnie.
Po dojechaniu na miejsce wszysko działało jak powinno. Lecz 10.07.2019 podczas dojazdu do pracy na gazie. Auto lekko szarpnęło i z gazu przeskoczyło na benzynę a podczas zmiany na benzynę obroty spadły i na benzynie już wróciły do normy przy całej tej sytuacji wyskoczyła kontrolka EPC. dojechałem do pracy na benzynie ale po drodze włączałem gaz lecz auto dalej jechało na benzynie.
Kolejny dzien ta sama sytuacja. W końcu przestałem jeździł na gazie bo nie chciałem żeby autem tak szarpało ale na benzynie tez kiedy wyskakuje kontrolka to obroty spadają i auto lekko szarpie ale nie aż tak jak na gazie. Wiec jeździłem na benzynie aż do dnia 13.07.2019 kiedy wybrałem się na weekend do innej miejscowości i z ciekawości włączyłem gaz kiedy auto było już solidnie rozgrzane i jechałem po autostradzie, gaz od razu zaskoczył i tak jechałem z 40 minut na gazie, do momentu kiedy gaz znowu się wyłączył lecz tym razem zaczął również piszczeć aż do momentu kiedy ręcznie go wyłączyłem.
Auto podczas całego zajścia szarpnęło mocniej niż zwykle i dwa razy mignęła kontrolka oleju.
Prosiłbym o jakies porady co sprawdzić samemu bo nie stać mnie akurat na mechanika a w Holandi nie oszukuje mechanicy trochę się cenią (jeszcze się z nimi dogadaj)
Pacjent to PASSAT B5 FL 1.8T sprowadzony ze stanów. Mogę dodać jeszcze ze przed wyjazdem zatankowałem do pełna stuoktanową benzynę w celu zaoszczędzenia.
Instalacja gazowa BRC
Skouu
Nowicjusz
 
Posty: 5

15 Lip 2019, 20:47

pierwsze pytanie który rok produkcji jest auta, drugie pytanie czy jest to świeżo założona instalacja czy jeździła już wcześniej?
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

16 Lip 2019, 04:26

Auto z roku 2003 a instalacja ma już około 9 lat
Dodam ze wczoraj sprawdziłem filtr gazu i był na moje niesprawne oko czysty. Mówiąc czysty mam na myśli ze w środku był biały i nic go nie zapychało z jednej ani z drugiej strony tak ze powietrze przez niego spokojnie przechodziło
Skouu
Nowicjusz
 
Posty: 5

17 Lip 2019, 20:25

z racji tego iż instalacja ma sporo lat przyczyn może być kilka, zacznijmy od tego czy zanikają diody na przełączniku jak zaczyna świecić się EPC? do sprawdzenia jest jeszcze reduktor czy nie "puszcza" gazu podciśnieniem do kolektora
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

18 Lip 2019, 03:40

Diody na przełączniku przechodzą w taki stan ze ta główna, która jest zielona jeśli instalacja jest włączona ,czerwona jeśli wyłączona, to robi się czerwona
Reszta diod pokazujących stan zbiornika gazu pozostają tak jak były mimo ze kiedy instalacja jest wyłączona nie powinny się świecić wcale.
Skouu
Nowicjusz
 
Posty: 5

18 Lip 2019, 19:32

dzieje się to z sygnałem dźwiękowym?
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sztuka jazdy w warunkach zimowych
    Opady śniegu mają ogromny wpływ na warunki panujące na drodze – do tego stopnia, że niektórzy mało doświadczeni kierowcy zimą wolą zostawić samochód w garażu. Taki krok nie jest jednak konieczny, choć ...

18 Lip 2019, 19:53

Tylko raz. I to ten ostatni raz kiedy wyskoczyła również kontrolka oleju
Skouu
Nowicjusz
 
Posty: 5

21 Lip 2019, 20:25

wszystko wskazuje na to iż problem jest z ciśnieniem gazu, może być to reduktor albo sam czujnik bez podłączenia do kompa będzie ciężko to sprawdzić
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

22 Lip 2019, 04:16

Rozumiem. Dziękuje za pomoc i stracony czas :P. Życzę wszystkiego dobrego i uniknięcia takich problemów jak mój :D
Pozdrawiam
Skouu
Nowicjusz
 
Posty: 5

22 Lip 2019, 21:42

Skoro zaświeca się kontrolka EPC, to dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby sprawdzić jaki błąd się pokazał? Być może to nie wina instalacji LPG, tylko jakiś inny błąd, przy którym wyłączana jest instalacji LPG?
Nie prościej podłączyć się pod kompa i sprawdzić jaki błąd zapisuje się w systemie?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000