Jaką lawetę do osobówki ?

05 Gru 2010, 19:04

wiesz ciężarówka u mnie ma seryjnie tacho ale że jest prywatna i jeżdże sobie nią dla przyjemności i nie zarabiam to też tacho nie musze używać ;)
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

05 Gru 2010, 19:06

Laguna II liftback na haku przy hamulcu ma 1500 kilo, czyli lawetka też musi mieć 1500kg DMC. Od DMC lawetki trzeba odjąć masę jej i wychodzi kiepsko... Smarta se możesz przyciągnąć :P A by taką lawetę o DMC 2 tony to Sorento pociągnie bo tyle ma wpisane. Ale wtedy przekroczysz max wagę na kat B. Dodatkowo jeżeli masz samo B to przyczepa ma być jednoosiowa. Tak dwa lata temu na prawko jak byłem to gadali. Czyli tak czy inaczej musisz mieć B+E. Coś kiedyś czytałem, że jak zestaw przekracza 3.5 tony to przy prywatnym imporcie (dla siebie) to nie trzeba mieć tacho. Ale się nie wgłębiałem w przepisy :)
Było: '02 Laguna IIphI 2.2dCi, '99 Astra F 1.6 8V, '05 Vel Satis 2.0T, '02 Laguna IIphI V6 24V, '06 Laguna IIphII 2.0dCi
Jest: '06 Vel Satis 2.0T, '06 Laguna 2.0dCi 173KM GT
Roadkiller
Aktywny
 
Posty: 436
Zdjęcia: 4
Miejscowość: GCH
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Laguna IIphII
Silnik: 2.0dCi 173KM GT
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

05 Gru 2010, 19:06

pocieszny napisał(a): nie zarabiam to też tacho nie musze używać

Ok rozumiem.A powiedz jak to wygląda u Ciebie przy OBT na SKP...Jak oni na to kukają... :?: :?: :wink:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Gru 2010, 20:02

normalnie
ITD też nigdy się nie czepia, nie prowadze firmy przewozowej, auto jest na osobe prywtną, jeśli coś tym autem ciągam czy woże to swoje graty lub drzewo z lasu do domu ;) nie wykonuje zawodu kierowcy, nie potrzebuje ani kursu przewozu rzeczy ani badań psychotechnicznych, ITD co najwyżej mnie waży i tyle, czasem do baku zaglądną czy przypadkiem nie na oranżadzie autko pogina :mrgreen: nawet Viniety nie potrzebuje żeby pomykać autem
jest to po prostu samochód ciężarowy na potrzeby własne, tak jak w rolnictwie na przykład :wink:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

05 Gru 2010, 20:40

Należy zrobić E do B lub zakupić najazd/autolawetę.
robert7
Początkujący
 
Posty: 185
Miejscowość: mazowieckie

05 Gru 2010, 22:22

pocieszny napisał(a):niestety tylko przepisy w naszym kraju zmieniają DMC przyczepy ciągnionej,
mam w patrolu 6T na tabliczce znamionowej w dowodzie niestety tylko 3,5t ponieważ Polskie przepisy nie pozwalają na więcej, a w tym kraju jest auto zarejestrowane, zresztą identycznie jest w całej europie,
k_s, jesteś pewien że do transportu prywatnego (niezarobkowego) potrzebujesz taho?? (ciągam rajdówki swoją lawetą i nigdy się ITD do tego nie przyczepiła a zestaw zawsze przekracza 3,5T)
nikodem92, jak chcesz dobre auto do lawety to na pewno nie z mikrosilniczkiem (jakieś mikroskopy poniżej 2,5l (ew duży moment obrotowy od samego dołu) będą cię tylko wnerwiać pod każdą większą górkę), najlepiej albo większy VAN (Mercedes Vito) albo samochód terenowy, tak wiem dużo palą ale ciągnąc lawete autkiem z małym silniczkiem spalisz relatywnie więcej paliwa i mocniej zmęczysz auto, z drugiej strony pomyśl nad zrobieniem B+E bo zupełnie zmieni ci się możliwość ciągania różnych rzeczy :wink:


Jeśli o mnie chodzi to dyżurny w itd tak mi wyjaśnił, że nie ma znaczenia, czy zarobkowo się jedzie czy nie, jeśli chodzi o sprawe tachografu. Zarobkowo czy nie ma znaczenie jeśli idzie o licencje/zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne. Nie weryfikowałem wszystkiego bo mnie do takiego transportu samochodów zniechęciła konieczność posiadania licencji na przewóz rzeczy, także co do konieczności licencji/zaświadczenia to jestem pewien, a co do tacho to przekazuje co mi powiedział inspektor - wstepne przeszukanie sieci również wskazuje na konieczność posiadania tacho gdy dmc pojazdu/zespołu pojazdów przekracza 3,5t
k_s
Początkujący
 
Posty: 84
Miejscowość: ----

05 Gru 2010, 22:39

Więc z tego co piszesz to każdy Transporter z lawetą jakich pełno powinien mieć tacho gdyż DMC VW Transporter ok 2800kg (1700kg auto + niecale 1050kg ładowność) + DMC przyczepy/lawety na haku 1800KG więc DMC zestawu ok 4500-4600kg i to jest na tyle logiczne że np. mam auto lawete powiedzmy Merca 207 DMC pojazdu 2800kg, ładowność 1400kg więc tacho nie potrzebuje do tego na haku laweta 1400kg więc masa zestawu 4200kg i tutaj co po podłączeniu lawety mam tacho wsadać? Jeśli lawete czy inną przyczepe ciągnie auto na B to nie trzeba tacho, dopiero C+E, C itd wymaga tacho. Z tego co pamiętam jak kumpel jechałdla siebie po nadwozie do Samuraia to przed jazdą wsadzał tarczkę do tacho :wink:
Jedziemy wszędzie gdzie chcemy...bo chcemy....
Jogi4x4
Stały forumowicz
 
Posty: 1907
Miejscowość: PZL
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Galloper Pajero Avensis Vito
Silnik: TD/DI-D/D4-D/CDI
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna

05 Gru 2010, 22:58

wystarczy oświadczenie że wykonujesz transport na użytek własny (jeśli coś przewozisz na ciężarówce) bądź dokument stwierdzający że jesteś właścicielem samochodu znajdującego się na lawecie (DR na przykład)
no chyba że coś się przez ostatnie pół roku zmieniło :mrgreen:
W niemcowni to tak czepiają się o tacho jak i też o jazde w określone godziny/dni
choć nie zawsze słusznie
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

05 Gru 2010, 23:27

Jogi4x4 napisał(a):i tutaj co po podłączeniu lawety mam tacho wsadać?

W przypadku jezeli nie wykorzystujesz tego pojazdu zarobkowo/f-ma transportowa itp/nie masz zadnego obowiazku montowac tacho...
Jak będe mial chwilę i chęci to moze poczytam w tym temacie/ja nie mam bezpośrednio do czynienia z takimi pojazdami/i postaram sie to przekazac...
Nie jestem pewny czy posiadanie tacho nie jest tez uwarunkowane rokiem prod.Ale to tylko moje gdybanie którego prosze nie brac pod uwagę... :sad:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

06 Gru 2010, 11:30

też coś o roku produkcji kiedyś czytałm ale nie pamiętam zbytnio, a poszukać nie mam czasu. Ale to było bodajże coś o autach wyprodukowanych przed 85 czy 75rokiem jakoś chyba tak
Jedziemy wszędzie gdzie chcemy...bo chcemy....
Jogi4x4
Stały forumowicz
 
Posty: 1907
Miejscowość: PZL
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Galloper Pajero Avensis Vito
Silnik: TD/DI-D/D4-D/CDI
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna

31 Mar 2011, 20:16

Spory asortyment znalazłem na giełdzie z lawetami.
jacflay
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Poznań

22 Kwi 2015, 19:04

Do użytku własnego nie potrzebujemy tacho, nawet prowadząc busa (do 9 osób). Jeżeli zaś chodzi o lawety, to szukałam w internecie oferty i znalazłam tę: http://sebik.pl/producent/rydwan
blackpearl13
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Opel Astra

08 Lis 2019, 08:28

Jeśli szukasz lawet lub przyczep serdecznie polecam firme (reklama) Zamówiłem u nich zestaw Sprinter 319 i przyczepa. Wszystko cicho, gładko, bez wstrząsów. KLASA
Ostatnio edytowany przez Kao, 08 Lis 2019, 08:52, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin IV. 4.e
Marek1989
Obserwowany
 
Posty: 1