Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty OC?

29 Maj 2018, 10:18

Czy zdarzają się takie sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia OC? I co w takiej sytuacji? Odszkodowanie trzeba pokrywać z własnej kieszeni?
zachary
Aktywny
 
Posty: 252
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 13 05 1998
Przebieg/rok: 27tys. km
Auto: Opel Astra

29 Maj 2018, 11:06

Ubezpieczyciele stosują różne metody i często mając nie do końca jasną sytuację szukają jak nie wypłacić odszkodowania a powody odmowy mogą być najróżniejsze.

jeżeli jesteś pewny swoich racji to nie można się poddawać, są też firmy które pomagają w takich sytuacjach.

W przypadku kiedy dostajesz informację od ubezpieczyciela o odmowie wypłaty odszkodowania to musisz napisać odwołanie w tej sprawie że nie zgadzasz się z decyzją wystosowując do niego odpowiednie pismo. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma z tego co pamiętam 30 dni na odpowiedź i jeśli tego nie zrobi to będzie oznaczało że przyznaje Ci twoje racje. Przeważnie pierwsze pismo jest skuteczne to akurat wiem od osoby która zajmowała się ubezpieczeniami samochodów jakiś czas temu :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5195
Zdjęcia: 68
Auto: Mam, często zmieniam!

30 Maj 2018, 09:32

Generalnie takie rzeczy opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia które dostaje się wraz z zawarciem polisy ubezpieczeniowej.
Co wyłącza odpowiedzialność towarzystwa. Z pewnością jazda pod wpływem procentów, jazda autem bez ważnego przeglądu, świadome działanie (czyli dążenie do wyrządzenia szkody poprzez swoje działanie) czy rażące niedbalstwo. Rażące niedbalstwo zachodzi wtedy, gdy np jeździ bez sprawnych hamulców lub gdy dokona zdarzenia drogowego, nieświadomie, ale poprzez rażące niedostosowanie się do znaków drogowych, szczególnie zakazu. Na https://www.transbrokers.eu/ocpd-oc-prz ... -umyslnej/ tematyka ta została wyczerpująco opisana. Proponuję sprawdzić.
Instat
Początkujący
 
Posty: 152
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: Citrone C2
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna + LPG
Rok produkcji: 2001

19 Cze 2018, 14:06

Muszą być przesłanki aby ubezpieczyciel mógł odmówić. To musisz przeczytać raz jeszcze umowę. Miej tylko świadomość że ubezpieczyciele kombinują w trosce o własny interes dlatego nie bądź zbyt ufny. jak masz jakiekolwiek wątpliwości to skonsultuj się z ludźmi którzy zajmują się na co dzień walką z ubezpieczycielami, np. taki Economist (tel. 882 000 883 ) . Nigdy łatwo nie jest, ale z pomocą jest dużo większa szansa
fetek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Warsawa

19 Cze 2018, 21:31

Był kiedyś tutaj taki temat że FU odmówiła wypłaty z tytułu OC gdyż sprawca kolizji miał zawał i w momencie zdarzenia już nie żył. FU powoływała się na zapis w KC ( nie pamiętam paragrafu ) że ktoś w takim stanie nie może odpowiadać za wyrządzone szkody. Jaki był finał sprawy nie wiem , nie było wyjaśnienia , rozwiązania w tym temacie.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 3190
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kalkulator średniego spalania
  Policzenie wartości średniego spalania jest dosyć istotne dla większości kierowców dlatego też przygotowaliśmy kalkulator kosztów zużycia paliwa który pozwala obliczyć średnie spalanie na określonym dystansie, ...
  Mitsubishi ASX 2013, Mocny – Bezpieczny – Prosty
  Od dnia premiery w 2010 roku model Mitsubishi ASX sprzedał się w 250 tyś. egzemplarzy, z czego 140 tyś. znalazło nabywców w Europie i Rosji. Tym samym pojazd stał się globalnym rynkowym przebojem firmy Mitsubishi Motors ...

 •  
  • Warto przeczytać