Kod błędu P0409 - Citroen C5 III 2.0HDI 140KM

08 Lis 2021, 14:50

Witam was drogie mordeczki i mam pytanko dla was wszystkich ostatnimi czasy w mej cytrynie dzieją się dziwne rzeczy. Jak na złość w krótkim czasie umarła mi przepływka, egr, czujnik światła stop, czujnik IAT. Oczywiście wymieniłem wszystko dodatkowo olej, filtry, wyczyściłem wszystkie wtyki oraz przepustnice, pokasowałem błędy. Ostatnio Cytryna zaczęła troszeczkę głośniej chodzić i ma przy okazji taką dziwną reakcję na gaz lekko szarpie przy naciskaniu i puszczaniu gazu, przy okazji czasami podczas gwałtowniejszego przyśpieszenia turbo jakby nie umiało od razu chwycić aczkolwiek może mi się tylko wydaje. Sprawdzałem błędy i cały czas ukazuje mi się błąd P0409 - Exhaust gas recirculation Sensor A - circuit malfunction. Miał może ktoś podobnie? czy może wiecie czy to oznacza znowu wymiane EGRA czy wystarczy na przykład zrobić Adaptację. Pozdrowionka
Raven995
Nowicjusz
 
Posty: 8

08 Lis 2021, 16:45

To jest błąd czujnika recyrkulacji spalin EGR kody/obdii/1927-p0409/

Wymieniałeś EGR? Przed jego wymianą był już ten błąd?

Generalnie wygląda to tak że błąd ten pojawia się jak zostanie wykryta awaria w obwodzie układu sterownia zaworem EGR. Problem może dotyczyć samego zaworu lub sterowania elektrycznego obwodu układu recyrkulacji spalin.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

08 Lis 2021, 17:10

Ogólnie zanim wymieniłem EGR to tego błędu nie było dodatkowo czyściłem jeszcze styki kostki z EGR ale błędu wcześniej właśnie nie było. Czyli innymi słowy szukać szukać problemu w całym EGRZE? jak na złość musieli zrobić elektryczny EGR w bmce mojej narzeczonej jest podciśnieniowy i pomimo 550tys przebiegu nic sie z nim nie dzieje a tu jajca jak ich mało. Jeszcze zastanawiałem się nad zaślepieniem lub usunięciem EGRa chociaż nie jestem wielkim fanem takich akcji ale na jakimś forum czytałem że jest potrzebny przy turbo w tym silniku aczkolwiek nie wiem ile jest w tym prawdy.
Raven995
Nowicjusz
 
Posty: 8

11 Lis 2021, 11:36

Raven995 napisał(a):Ogólnie zanim wymieniłem EGR to tego błędu nie było dodatkowo czyściłem jeszcze styki kostki z EGR ale błędu wcześniej właśnie nie było.

Czyli jak to się mówi "spaprałeś robotę" :) Wspominasz, że czyściłeś styki więc najprawdopodobniej coś z elektryką uszkodziłeś i w tym kierunku musisz szukać.
Raven995 napisał(a):Jeszcze zastanawiałem się nad zaślepieniem lub usunięciem EGRa chociaż nie jestem wielkim fanem takich akcji ale na jakimś forum czytałem że jest potrzebny przy turbo w tym silniku aczkolwiek nie wiem ile jest w tym prawdy.

Jako że EGR nie wolno usuwać, to mogę ci podpowiedzieć w ten sposób - zawór ten został wymyślony tylko i wyłącznie w związku z ochroną środowiska.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Lis 2021, 13:38

Wiem wiem dlatego nie jestem zwolennikiem usuwania już nie kwestii środowiska ale jeśli coś zostało zamontowane to nie bez powodu, bardziej myślę że sam układ el. Egra padł bo styki czyściłam jeszcze przed wymianą egra a nowy egr był z jakiejś gównianej firmy teraz kupiłem oryginał z Delphi wiec obstawiam że problem leży w tym bo gdzieś czytałem że te tańsze zamienniki nie mają w sobie jakiegos czujnika i wywala błędy
Raven995
Nowicjusz
 
Posty: 8

13 Lis 2021, 19:58

Mądry wie co zrobić, trochę '"głupszy" będzie wykładał kasę na ustrojstwa które nigdy nie przestaną się psuć.

W mojej C5 po 60k padł Egr, na szczęście został wymieniony na gwarancji.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16208
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

13 Lis 2021, 23:41

No niestety czytałem opinie ludzi i stwierdziłem że może akurat będzie gitara ale niestety na tym straciłem na szczęście przy wymianie przepływomierza i IATA nie poszedłem po taniości tylko z normalnych firm zamówiłem i śmigają bez problemu, przy okazji zmiany EGRA będę czyścił cały dolot i musze sprawdzić membranę odmy bo mam wrażenie że coś jest nie tak ale nie zmieniając tematu EGR z Delphi z roczną gwarancją wiec mam nadzieję że wszystko będzie śmigać jak należy
Raven995
Nowicjusz
 
Posty: 8

16 Lis 2021, 16:50

Update posta :D
Egr zmieniony, dolot wraz z rura odmy i egra wyczyszczony na błysk i zero błędów i śmiga jak ta lala. Ogólnie polecam wyczyścić dolot ale jak ktoś me nerwy ze stali bo mnie to zajęło 3h ręcznie.
Raven995
Nowicjusz
 
Posty: 8