Kolizja a p21

22 Paź 2018, 17:51

Witam
Chciałem się zapytać kto w tej sytuacji jest winny kolizji.
Jechałem dwupasmówką lewym pasem w celu wyprzedzania samochodów z prawej strony. Dojechałem do końca prostej i na skręcie jest zjazd z lewego na prawy bo wysepka występuje linia p21. Najechalem na to pol samochodem a po 10 m babka z podporządkowanej drogi (prawa strona) znak ustąp pierwszeństwa wyjechała na główna drogę i doszło do kolizji. Zdjęcie umieszczam i myśle ze pomożecie.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Mefiuna
Nowicjusz
 
Posty: 3
Zdjęcia: 0

22 Paź 2018, 18:03

Cytuje policje; prowadząc samochód bla bla bla nie zachowałem szczególnej ostrożności podczas manewru zmiany pasa ruchu zjeżdżając z powierzchni wyłączonej na pas usytuowany z prawej strony i nie ustąpilem pierwszeństwa pojazdu jadącemu po pasie ruchu na który zamierZal wjechać . Wszystko nagrane mam. Wynika na to ze gdybym miał mu ustąpić musiał bym hamować ostro co skutkowało by ze samochody za mną się znajdujące nie wiem czy by wyhamowały.
Mefiuna
Nowicjusz
 
Posty: 3
Zdjęcia: 0

22 Paź 2018, 19:11

Ale co tu tłumaczyć :?: Zjeżdżając z powierzchni wyłączonej z ruchu, włączasz się do ruchu i masz ustąpić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się w ruchu. Gdybyś jechał normalnie po prawym pasie, winny byłby wyjeżdżający z podporządkowanej. Pewnie omijałeś korek i wjechałeś w auto które akurat ktoś wpuszczał.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

22 Paź 2018, 20:56

Nie omijałem żadnego korku, przede mną nikt się nie znajdował.. gdybym jechał właściwym pasem to nie była by lekka stłuczka tylko coś poważniejszego ...
Mefiuna
Nowicjusz
 
Posty: 3
Zdjęcia: 0

22 Paź 2018, 21:48

Mefiuna napisał(a):Wszystko nagrane mam
No to daj tutaj to nagranie a ocenimy co i jak :mrgreen:
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4673
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

23 Paź 2018, 00:11

Podejrzewa, ze w ostatnim momencie wyprzedziłeś samochód na prawym pasie i niespodziewanie pojawiłeś się na skrzyżowaniu, przez co zaskoczyłeś samochód wyjeżdzający z drogi podporządkowanej.
Jak dla mnie policjanci mają racje, jadąc po strefie wyłączonej z ruchu, nie byłeś już na drodzę z pierwszeństwem.
pkc
Zaawansowany
 
Posty: 715
Prawo jazdy: 10 08 2004
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: BMW E36 Audi A4 B8
Silnik: 328i 2.0TFSI
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Odświeżony crossover Mitsubishi ASX
    W polskiej ofercie Mitsubishi Motors debiutuje właśnie odświeżony model najpopularniejszego modelu tej marki w Polsce i Europie – crossovera Mitsubishi ASX z nowym silnikiem Diesla. Wzbogacono wyposażenie pojazdu, silnik ...
    Poznań Motor Show - nowa data targów!
    Wczoraj późnym wieczorem pojawiła się informacja o przełożeniu największych targów motoryzacyjnych Poznań Motor Show które miały odbyć się między 26, a 29 marca 2020 roku. Nowy termin w którym ...

19 Kwi 2019, 07:59

Inaczej nawet bez P21 wyobraź sobie, że jesteś na podporządkowanej i chcesz skręcić w prawo widzisz pojazd na lewym pasie, wiec jedziesz na prawy(brak kolizji). A jak on nagle zmianie pas to jest problem.

Znak P21 tylko wzmacnia wine pojazdu z drogi głównej(ciebie) do poziomu bezwzględnego :!: . W przypadku który opisałem wina byłaby dyskusyjna. Ale co miał zrobić pojazd skręcający miał pusty pas, w obu przypadkach dla mnie wina pojazdu zmieniającego pas z lewego na prawy na skrzyżowaniu. Właśnie dlatego na takich skrzyżowaniach często jest ciągła, z przerwą na same skrzyżowanie.
sebsn122
Nowicjusz
 
Posty: 36
Zdjęcia: 4
Auto: Fiat tipo
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

19 Kwi 2019, 21:00

No to może tak - gdyby nie było P21, to wina byłaby po stronie samochodu wyjeżdżającego z prawej. Nawet gdybyś łamał jakieś przepisy ( np. wyprzedzał na tym skrzyżowaniu, przejeżdżał po ciągłej, to nadal wina byłaby tego z prawej, ponieważ jaki ma znak ustąp pierwszeństwa, to musi ustąpić wszystkim będącym na drodze z pierwszeństwem. Nawet tym, jadącym nieprawidłowo.
Ale całą sytuację zmienia P21. Na obszar objęty tymi liniami, wjazd i zatrzymywanie się są zabronione.Tak więc nie powinno cię tam wogóle być. No a że "poszedłeś po przepisach"....
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000