Kolizja podczas parkowania

kolizja podczas parkowania

24 Sty 2014, 16:01

Witam
Otrzymałam dziś wezwanie z policji w sprawie kolizji która miała miejsce jakiś czas temu. Myślała że sprawa zakończyła się w dniu kolizja ponieważ nikt z nas nie stwierdził większych uszkodzeń więc każdy nas odjechał w swoją stronę.
Sytuacja dotyczy kolizja podczas parkowanie.
Kierowca A jechał przede mną drogą dojazdową do posesji (w celu zaparkowanie tyłem), zjechał na lewy przeciwległy pas poczym skręcił mocno w prawo ustawiając samochód prostopadle do drogi (cały czas znajdował się na drodze). Więc w tym momencie chciałam go ominąć lewą strona a on zaczął się cofać i tak trafiliśmy na siebie.
W takiej sytuacji czyj jest wina.

Pozdrawiam i proszę o pomoc

poniżej link do rysunku
Image
aniacudna
Obserwowany

Zdjęcia: 1
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: audi a3

Re: kolizja podczas parkowania

24 Sty 2014, 22:14

Wina leży pod stronie drugiego kierowcy. Powinien się upewnić, czy może wykonać manewr parkowania (który wiążę się w tym przypadku ze zmianą kierunku jazdy). Z drugiej strony Ty widząc, że samochód parkuje, powinieneś zachować szczególną ostrożność.
kacmoralny
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 18 05 2007
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Audi a4

24 Sty 2014, 23:10

Wina jest po stronie kierowcy, który cofał.
Zgodnie z art.23 ustawy pkt 1 pdpkt 3 - "Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności sprawdzić :
a) czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia"
Tak więc winy kierowcy samochodu, który go omijał nie ma, tym bardziej, że zgodnie z art.4 ustawy pkt 1 "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba, że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania."
I tu nie wiadomo jak podejdzie do tego policja, ponieważ generalnie kierujący, który cofał, powinien się zatrzymać i zaczekać aż ten drugi pojazd go ominie. Kierowca pojazdu, kóry omijał, miał prawo przypuszczać, że tamten przestrzega przepisów ruchu drogowego. Ale z kolei, ten co omijał, wiedział, że tamten będzie cofał ( świadczyły o tym zapewnie świecące się światła cofania ) i ów kierowca mógł się domyśleć, że mogą nastąpić " okoliczności wskazujące na odmienne zachowanie tego kierowcy"...
Ale generalnie ten co cofa ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Mar 2014, 10:33

Dokładnie tak jak powyżej,kierowca który wykonywał manewr cofania miał obowiązek udzielić pierwszeństwa pozostałym Użytkownikom ruchu wiec wina leży p jego stronie.
Alkomaty
Aktywny
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa

19 Mar 2014, 17:54

No tak ewidentna wina parkującego ale ja myślę, że warto zawsze ograniczyć troszkę zaufanie do każdego pojazdu. Wyprzedzałem tira na ekspresówce a za mną jeszcze gość mnie poboczem, mało co nie przytarł mi służbowego auta i jakbym się wytłumaczył z takiej sytuacji ?
U Ciebie na szczęście nic poważnego, a ja ponad 120 na liczniku :)
dreamer
Początkujący

Zdjęcia: 56
Prawo jazdy od: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

19 Mar 2014, 18:44

dreamer napisał(a):jakbym się wytłumaczył z takiej sytuacji ?

moja rada - [link wygasł]
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Mitsubishi L200 STORM - limitowana seria pickup’a Mitsubishi L200 STORM - limitowana seria pickup’a
    W polskich salonach Mitsubishi Motors zadebiutował właśnie napędzany na obydwie osie pickup L200 w specjalnej wersji STORM. Limitowana seria L200 charakteryzuje się bogatym wyposażeniem i bardzo korzystną ceną. Mitsubishi ...
    Jak przygotowano Toyotę GT86 do programu Top Gear? Jak przygotowano Toyotę GT86 do programu Top Gear?
    Nowa Toyota GT86 została obsadzona w roli samochodu dla celebrytów w programie Reasonably Fast Car firmowanym przez Top Gear. Żeby samochód dobrze się spisał na słynnym torze testowym Top Gear, Toyota postanowiła ...

• Re: kolizja podczas parkowania

27 Mar 2014, 15:20

Jeśli wina była drugiego kierującego, a masz jakieś uszkodzenia na aucie, to nawet jeśli są niewielkie możesz zgłosić szkodę z jego OC- co prawda potrzebny byłby przynajmniej nr rejestracyjny, ale może uda się ustalić.

Najlepiej iść na policję i zgłosić kolizję - powinni wezwać drugiego właściciela na wyjaśnienia i podać ci dane jego ubezpieczyciela.
    krzych87
    Nowicjusz

Prawo jazdy od: 18 01 1987
    Przebieg/rok: 20tys. km
    Auto: Ford Focus
    Silnik: 1.8 TDCI 115
    Paliwo: Diesel
    Typ: Hatchback
    Rok produkcji: 2004

• Warto przeczytać
    • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG