Kolizja - policja bez zdania

24 Lis 2023, 10:23

Witam.
Miałem dziś takie zdarzenie.
Duży parking , 2 drogi wyjazdowe , jedna dla ciężarówek, druga dla osobówek. Wyjeżdżam z parkingu włączam się do ruchu i widzę ciężarówkę włączająca się również do ruchu. Zatrzymuje się i udzielam pierwszeństwa. Zostawiam mu sporo miejsca , skręca w lewa stronę w moim kierunku. Kierowca ścina drogę na maksa i w ostatniej chwili udaje mi się wycofać aby uniknąć tylnich kol naczepy na masce. Niestety cofajac uderzam w osobówkę za mną. Mam nagranie z rejestratora. Kierowca ciężarówki odjeżdża z uśmiechem na twarzy. Policja oglada nagranie wielokrotnie i nie jest w stanie stwierdzić czy ciezarowka zawiniła i odsyła mnie z nagraniem do drogówki. Jeden policjant twierdzi ze za mocno ściął i naczepa kilka sekund toczy się po moim pasie , drugi mówi że gdybym nie cofnął a naczepa by we mnie uderzyła sprawa była by jasna. Jak wy to widzicie .
131464
Nowicjusz
 
Posty: 4

24 Lis 2023, 10:36

Tak naprawdę to wina jest twoja - ty cofałeś i doprowadziłeś do kolizji. Przepisy nt cofania są dość rygorystyczne i jasne. Policjant mówiąc, że jakbyś nie cofał i naczepa by cię zahaczyła, to sprawa była by jasna - winny byłby kierowca TIR-a. Teraz troszkę ostrzej, ale nie obraź się, bo tylko ci tłumaczę jak sprawa wygląda i co mówią przepisy - Proste pytanie - po co cofałeś, jak za tobą był samochód? Nie zuważyłeś go? Masz obowiązek się upewnić czy nie spowodujesz tym manewrem zagrożenia, a jak sam nie umiesz tego sprawdzić to masz obowiązek poprosić kogoś o pomoc. Takie są przepisy.
Na szczęście jest nikła szansa, że winnym może się okazać kierowca TIR-a, albo współwinnym. Jeżeli policja stwierdzi że to twoja wina ( a zapewne tak będzie bo powiedzą to co ja wyżej ), to możesz nie przyjąć mandatu. Wtedy sprawa trafi do sądu i tam możesz pokazać nagranie z kamery i tłumaczyć się, że chciałeś uniknąć pewnego zagrożenia, bo gdybyś nie cofnął, to naczepa by cię zahaczyła i nie wiadomo jak by się to skończyło, bo kierowca TIR-a mógł nawet nie poczuć, że cię zahaczył. Oprócz tego, szkody mogły by być większe niż uderzenie tyłem w samochód za tobą. A jest przepis, który wyraźnie mówi, ze masz robić wszystko aby uniknąć zagrożenia albo je minimalizować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Lis 2023, 10:43

Spoko rozumie
Robiłem wszystko aby uniknąć kolizji z kolosem który faktycznie zniszczył by moje auto.
131464
Nowicjusz
 
Posty: 4

24 Lis 2023, 11:13

Nie uważasz że jest to chore , gdyby nie ściął drogi to bym ni musiał cofać
131464
Nowicjusz
 
Posty: 4

24 Lis 2023, 12:17

131464 napisał(a):Robiłem wszystko aby uniknąć kolizji z kolosem który faktycznie zniszczył by moje auto.
Zgadza się ale przez to ucierpiał inny użytkownik drogi, a Ty nie ucierpiałeś ze strony kierowcy ciężarówki. Tu na pewno warto zabezpieczyć to nagranie. Moim zdaniem zostaje tylko w tej sytuacji
MotoAlbercik napisał(a):przepis, który wyraźnie mówi, ze masz robić wszystko aby uniknąć zagrożenia albo je minimalizować
bo np. jeżeli ciężarówka zahaczyła by o twoje auto podczas skrętu to mogła by Cię pociągnąć na auto które stało z tyłu i szkody były by większe.
Tu zauważ jeszcze czy np. nie mogłeś uciec w prawo do przodu skręcając na maksa koła jak już widziałeś zagrożenie bo to też może być analizowane na filmie :wink:

Ogólnie takie tematy są trudne dla drogówki i najczęściej trafiają do sądu.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

24 Lis 2023, 12:21

Do sądu, no właśnie. A z naszymi sądami jest różnie i szanse są 50/50.
A czy ja mogę prywatnie napisać pozew w tej sprawie.
Piszesz wyżej że policja mandat wystawia , ja odmawiam i sprawa w sądzie. W tym wypadku mogę zyskać lud dużo stracić.
W drugim przypadku również mogę stracić ale dużo mniej .
131464
Nowicjusz
 
Posty: 4

24 Lis 2023, 20:18

131464 napisał(a):o sądu, no właśnie. A z naszymi sądami jest różnie i szanse są 50/50.

No właśnie. Ale masz szansę dociekać sprawiedliwości.
131464 napisał(a):Piszesz wyżej że policja mandat wystawia

A co tu do stracenia? Policja i tak zapewne powie, że to twoja wina bo cofałeś. Więc i tak mandat ci zaproponują.
131464 napisał(a):A czy ja mogę prywatnie napisać pozew w tej sprawie.

Oczywiście że możesz. Tylko jak chcesz to zrobić? Znasz się na tym wszystkim? Bo jak nie, to musisz prawnika załatwić, a oni nie są tani.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000