Kolizja - policja bez zdania

24 Lis 2023, 10:23

Witam.
Miałem dziś takie zdarzenie.
Duży parking , 2 drogi wyjazdowe , jedna dla ciężarówek, druga dla osobówek. Wyjeżdżam z parkingu włączam się do ruchu i widzę ciężarówkę włączająca się również do ruchu. Zatrzymuje się i udzielam pierwszeństwa. Zostawiam mu sporo miejsca , skręca w lewa stronę w moim kierunku. Kierowca ścina drogę na maksa i w ostatniej chwili udaje mi się wycofać aby uniknąć tylnich kol naczepy na masce. Niestety cofajac uderzam w osobówkę za mną. Mam nagranie z rejestratora. Kierowca ciężarówki odjeżdża z uśmiechem na twarzy. Policja oglada nagranie wielokrotnie i nie jest w stanie stwierdzić czy ciezarowka zawiniła i odsyła mnie z nagraniem do drogówki. Jeden policjant twierdzi ze za mocno ściął i naczepa kilka sekund toczy się po moim pasie , drugi mówi że gdybym nie cofnął a naczepa by we mnie uderzyła sprawa była by jasna. Jak wy to widzicie .
131464
Nowicjusz

24 Lis 2023, 10:36

Tak naprawdę to wina jest twoja - ty cofałeś i doprowadziłeś do kolizji. Przepisy nt cofania są dość rygorystyczne i jasne. Policjant mówiąc, że jakbyś nie cofał i naczepa by cię zahaczyła, to sprawa była by jasna - winny byłby kierowca TIR-a. Teraz troszkę ostrzej, ale nie obraź się, bo tylko ci tłumaczę jak sprawa wygląda i co mówią przepisy - Proste pytanie - po co cofałeś, jak za tobą był samochód? Nie zuważyłeś go? Masz obowiązek się upewnić czy nie spowodujesz tym manewrem zagrożenia, a jak sam nie umiesz tego sprawdzić to masz obowiązek poprosić kogoś o pomoc. Takie są przepisy.
Na szczęście jest nikła szansa, że winnym może się okazać kierowca TIR-a, albo współwinnym. Jeżeli policja stwierdzi że to twoja wina ( a zapewne tak będzie bo powiedzą to co ja wyżej ), to możesz nie przyjąć mandatu. Wtedy sprawa trafi do sądu i tam możesz pokazać nagranie z kamery i tłumaczyć się, że chciałeś uniknąć pewnego zagrożenia, bo gdybyś nie cofnął, to naczepa by cię zahaczyła i nie wiadomo jak by się to skończyło, bo kierowca TIR-a mógł nawet nie poczuć, że cię zahaczył. Oprócz tego, szkody mogły by być większe niż uderzenie tyłem w samochód za tobą. A jest przepis, który wyraźnie mówi, ze masz robić wszystko aby uniknąć zagrożenia albo je minimalizować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Lis 2023, 10:43

Spoko rozumie
Robiłem wszystko aby uniknąć kolizji z kolosem który faktycznie zniszczył by moje auto.
131464
Nowicjusz

24 Lis 2023, 11:13

Nie uważasz że jest to chore , gdyby nie ściął drogi to bym ni musiał cofać
131464
Nowicjusz

24 Lis 2023, 12:17

131464 napisał(a):Robiłem wszystko aby uniknąć kolizji z kolosem który faktycznie zniszczył by moje auto.
Zgadza się ale przez to ucierpiał inny użytkownik drogi, a Ty nie ucierpiałeś ze strony kierowcy ciężarówki. Tu na pewno warto zabezpieczyć to nagranie. Moim zdaniem zostaje tylko w tej sytuacji
MotoAlbercik napisał(a):przepis, który wyraźnie mówi, ze masz robić wszystko aby uniknąć zagrożenia albo je minimalizować
bo np. jeżeli ciężarówka zahaczyła by o twoje auto podczas skrętu to mogła by Cię pociągnąć na auto które stało z tyłu i szkody były by większe.
Tu zauważ jeszcze czy np. nie mogłeś uciec w prawo do przodu skręcając na maksa koła jak już widziałeś zagrożenie bo to też może być analizowane na filmie :wink:

Ogólnie takie tematy są trudne dla drogówki i najczęściej trafiają do sądu.
Rokiko
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 34

24 Lis 2023, 12:21

Do sądu, no właśnie. A z naszymi sądami jest różnie i szanse są 50/50.
A czy ja mogę prywatnie napisać pozew w tej sprawie.
Piszesz wyżej że policja mandat wystawia , ja odmawiam i sprawa w sądzie. W tym wypadku mogę zyskać lud dużo stracić.
W drugim przypadku również mogę stracić ale dużo mniej .
131464
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczne hamowanie w warunkach zimowych
    Podczas zimowej pory roku, wielu kierowców doświadcza wydłużonej drogi hamowania na nawierzchniach pokrytych śniegiem lub oblodzonych. Czy jednak wszyscy zastanawiają się, co dokładnie wpływa na odległość, jaką pokonuje ...
    Przyczepne opony i sprawne hamulce - samochód do driftu
    Żadnego auta driftingowego nie można nazwać profesjonalnym, jeśli nie jest wyposażone w dobre opony. A najlepsi drifterzy na ogumieniu nie oszczędzają. Na zawodach korzystają tylko z nowych opon i to nie byle jakich - najczęściej ...

24 Lis 2023, 20:18

131464 napisał(a):o sądu, no właśnie. A z naszymi sądami jest różnie i szanse są 50/50.

No właśnie. Ale masz szansę dociekać sprawiedliwości.
131464 napisał(a):Piszesz wyżej że policja mandat wystawia

A co tu do stracenia? Policja i tak zapewne powie, że to twoja wina bo cofałeś. Więc i tak mandat ci zaproponują.
131464 napisał(a):A czy ja mogę prywatnie napisać pozew w tej sprawie.

Oczywiście że możesz. Tylko jak chcesz to zrobić? Znasz się na tym wszystkim? Bo jak nie, to musisz prawnika załatwić, a oni nie są tani.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000