Co piesi robią na jezdni?

17 Mar 2017, 12:00

Może trudno w to uwierzyć, ale piesi leżą, siedzą i klęczą na jezdni. Ze statystyk policji wynika, że w 2016 roku zginęło w ten sposób w Polsce 81 osób, a 68 zostało rannych! Wśród wypadków spowodowanych przez pieszych te należą do najtragiczniejszych. Człowiek ginie prawie w co drugim takim zdarzeniu. Inne niebezpieczne zachowania pieszych to: nieostrożne wejście na jezdnię (63%), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (11%) oraz wejście na ulicę przy czerwonym świetle (10%).
Co piesi robią na jezdni?
"Pieszych tak samo jak kierowców obowiązują przepisy ruchu drogowego. Wszelkie nieodpowiedzialne zachowania na drodze mogą skończyć się dla nich tragicznie. Pomimo zachowania szczególnej ostrożności i utrzymania odpowiedniej prędkości przez prowadzącego pojazd często nie ma on możliwości zatrzymania się przed pieszym, który np. wbiegł na jezdnię w niedozwolonym miejscu" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W 2016 roku piesi spowodowali 2449 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 399 osób. Statystycznie znacznie częściej są to mężczyźni (67%) i osoby w wieku 40-59 lat (25%).

"Warto pamiętać, że w większości tych wypadków ofiarami byli sami piesi. Pośpiech czy próba zaimponowania komuś może prowadzić do tragicznych skutków. Tylko uświadomienie sobie zagrożenia może powstrzymać kogoś przed narażaniem własnego życia" dodaje Zbigniew Weseli.

źródło: policja.pl/Wypadki drogowe w 2016 roku, Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

19 Mar 2017, 10:45

Redakcja napisał(a):Może trudno w to uwierzyć, ale piesi leżą, siedzą i klęczą na jezdni.
Uwierzyć trudno, ale ja się spotkałem z przypadkiem gdzie widziałem jak ktoś spał na jezdni, a to już jest mega przegięcie. Niestety okazało się że promile w tym przypadku były przyczyną takiej sytuacji.

Moim zdaniem piesi też muszą uważać ich obowiązuję również przepisy których w większości nie znają i nie dbają o własne bezpieczeństwo. Z tego co obserwuję poruszając się po drogach to najgorsi są tacy którzy nie mają prawa jazdy i nie są w stanie zobaczyć pieszego z innej perspektywy np. brak elementów odblaskowych po zmroku i poruszanie się po jezdni.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

24 Mar 2018, 20:03

Ja miałem próbę wymuszenia potrącenia. Gość leżał na krawędzi przejścia widząc jak nadjeżdżam wstał i zaczął biec w moją stronę stanąłem kilka metrów przed nim i pokazałem, że mam kamerę. Popatrzył zdziwiony i chyba odpuścił sobie atak na samochód.
dreamer
Początkujący
 
Posty: 191
Zdjęcia: 48
Prawo jazdy: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

24 Mar 2018, 20:20

ja widziałem na własne oczy smierć na pasach przez innego kierowce nic przyjemnego :(
knapik
Początkujący
 
Posty: 128
Zdjęcia: 14
Prawo jazdy: 17 01 1980
Auto: renault megane

26 Mar 2018, 17:15

Ja mając prawo jazdy od 5 lat i przejechane łącznie z pracą coś ponad 115tys. km nie miałem okazji widzieć żadnego zderzenia (nie licząc stłuczek, obtarć) czy potrącenia- całe szczęście. Jednak miałem w wieku 19 lat zderzenie czołowe i wyszedłem bez szwanku w porównaniu z pozostałymi, poważnie uszkodzonymi kolegami z Golfa II jakim jechaliśmy. Widok masakryczny dla kogoś kto nawet nie walnął głową w fotel czy szybę.
dreamer
Początkujący
 
Posty: 191
Zdjęcia: 48
Prawo jazdy: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

26 Mar 2018, 21:21

tak czy siak przezycie miałeś
knapik
Początkujący
 
Posty: 128
Zdjęcia: 14
Prawo jazdy: 17 01 1980
Auto: renault megane
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nowe Audi S3 - dane techniczne i wyposażenie
    Silnik nowego Audi S3 Nowo zbudowana jednostka napędowa 2.0 TFSI o mocy 221 kW (300 KM) i momencie obrotowym 380 Nm Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,8 sekundy , zużycie benzyny: 6,9 litra na 100 km (z przekładnią S tronic)Sportowy ...
    Volvo rozwija auta elektryczne - ładowanie w 90 minut
    Nowe, elektryczne Volvo C30 przyspiesza do 70 km/h w 5,9 sek., a ładowanie jego baterii zajmuje tylko 90 minut. Skrócenie czasu ładowania i polepszenie osiągów aut elektrycznych stało się możliwe dzięki współpracy ...