Koło dojazdowe i inny rozmiar daily

21 Sie 2023, 22:43

Hej.
Mam pytanie jako laik ponieważ w rodzinie są sprzeczne wersje.
Otóż mam oponę R18 na ładnych alusach w VW Golf V.
Na zimę będę będę wrzucał 16" na stalówkach.
Z racji, że na co dzień pracuję w DE, a nie posiadam żadnego koła zapasowego chciałbym kupić tylko dojazdówkę.
I teraz - czy mając 18" i w przypadku złapania kapcia mogę zmienić jedną oponę na dojazdówkę 16" i dokulać się na wulkanizacje?
Jaki będzie to miało wpływ na jazdę i ewentualne uszkodzenia?
Z góry wybaczcie za te pytanie ale w rodzinie co drugi to mądrzejszy. ;)
Pozdrawiam.
flojdzik
Obserwowany
 
Posty: 2

22 Sie 2023, 05:50

flojdzik napisał(a):teraz - czy mając 18" i w przypadku złapania kapcia mogę zmienić jedną oponę na dojazdówkę 16" i dokulać się na wulkanizacje?
pewnie ze możesz, ew będzie trochę ściągać i to tyle
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

22 Sie 2023, 08:29

Tu nie liczy się rozmiar felgi tylko średnica całego koła wraz z oponą. Bardzo często w samochodach gdzie miałeś np. oryginalne felgi 18" spotkać można dojazdówkę 16", a nawet większą.

flojdzik napisał(a):I teraz - czy mając 18" i w przypadku złapania kapcia mogę zmienić jedną oponę na dojazdówkę 16" i dokulać się na wulkanizacje?
Jeżeli oba rozmiary są oryginalne to prędkość obrotowa zarówno dojazdówki 16" jak i koła 18" będzie taka sama jedyna różnica to szerokość opony, a przy takim zestawieniu możesz spokojnie jechać oczywiście warto mieć na uwadze żeby nie przekraczać dopuszczalnych prędkości dla koła dojazdowego.

Kao napisał(a):ew będzie trochę ściągać i to tyle
Dokładnie choć nie zawsze :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

22 Sie 2023, 10:06

Dzięki bardzo za odpowiedź. :)
flojdzik
Obserwowany
 
Posty: 2