Kompromis na drodze - rowerzyści kontra kierowcy

Kompromis na drodze - rowerzyści kontra kierowcy

23 Kwi 2014, 10:36

Wiosną wiele osób przesiada się na rower. Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – to fakt, który kierowcom samochodów często trudno zaakceptować. "Każdego roku na polskich drogach ginie kilkuset rowerzystów" ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Jedną ze spornych kwestii wciąż jest sprawa pierwszeństwa w sytuacji, gdy samochód skręca w drogę poprzeczną.

Kompromis na drodze - rowerzyści kontra kierowcy

Za większość wypadków z udziałem rowerzystów odpowiadają kierujący innymi pojazdami. Głównymi przyczynami zdarzeń, w których poszkodowany został rowerzysta, są: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowy manewr skrętu, niedostosowanie prędkości i niezachowanie bezpiecznej odległości. "Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni pamiętać o życzliwości i szacunku do siebie nawzajem. Zbyt często negatywne emocje biorą górę" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Niezbędna jest także znajomość przepisów i ich przestrzeganie również wtedy, gdy nie jest to wygodne".

Przykład krajów o wysokiej kulturze względem cyklistów nie sprawia, że problem znika. Badania pokazują, że w Holandii najczęstszymi sprawcami wypadków, w których ucierpieli rowerzyści, również byli kierujący samochodami, odpowiedzialni za 58% zdarzeń. Najwięcej wypadków z udziałem jednej i drugiej strony miało natomiast miejsce na miejskich skrzyżowaniach – 67% (SWOV Institute for Road Safety Research).

Zwiększone w okresie wiosenno-letnim ryzyko wypadków sprawia, że na mniej chronionych uczestników dróg należy zwracać większą uwagę. Jedną z największych wątpliwości wzbudza wciąż kwestia pierwszeństwa w sytuacji, gdy samochód skręca w drogę poprzeczną. Jeśli wzdłuż drogi poprzecznej biegnie ścieżka rowerowa, kierujący autem skręcając musi ustąpić rowerzyście pierwszeństwa, ale rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i zaufanie do skręcających pojazdów oraz dostosować swoją prędkość do warunków panujących na skrzyżowaniu tak aby umożliwić kierowcy jego zauważenie. Bardzo często jednak zdarza się tak że rowerzyści nie zwalniają przy przejazdach przez skrzyżowania i kierowca nie jest w stanie w porę zauważyć nadjeżdżającego roweru. Rowerzyści natomiast muszą mieć świadomość, że nakaz ten dotyczy tylko dróg z zaznaczonym przejazdem rowerowym. W innym wypadku muszą się zatrzymać, zejść z roweru i przeprowadzić rower przez pasy. "Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, ale cyklista nie ma prawa na nie wjechać" przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zapraszamy do trwającej na naszym forum dyskusji: Kierowcy a rowerzyści. Warto również zajrzeć do tematu "Uwaga rower".

źródło: Renault, ForumSamochodowe
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2890
Zdjęcia: 11119
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Kompromis na drodze - rowerzyści kontra kierowcy

28 Kwi 2014, 18:06

Niech budują ścieżki rowerowe, choćby te obok chodników. W Holandii czy Szwecji drogi rowerowe zostały potraktowane jakby jako osobna część ulicy, nie należy ona ani do chodnika, ani do jezdni jako takiej.
scodziak
Nowicjusz
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Lut 2014, 18:31
Prawo jazdy od: 17 03 1997
Auto: Skoda Octavia II
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Koncepcyjny Opel ADAM ROCKS - miejski mini crossover Koncepcyjny Opel ADAM ROCKS - miejski mini crossover
    Opel ADAM, który oferuje 61 000 wariantów wyposażenia nadwozia i prawie 82 000 opcji wyposażenia wnętrza oraz supernowoczesny system informacyjno-rozrywkowy IntelliLink, jest nie tylko prawdziwym mistrzem personalizacji, ...
    Jak powstają aluminiowe felgi? Jak powstają aluminiowe felgi?
    Koła należą do najbardziej obciążonych i nieustannie narażonych na uszkodzenia, a zarazem najważniejszych dla bezpieczeństwa elementów samochodu. Poniżej wyjasniamy, jak powstają lekkie i niezwykle wytrzymałe, aluminiowe ...

  •