Który samochód wybrać - proszę o pomoc

29 Cze 2012, 09:16

Witam Państwa,
chciałabym kupić samochód: do wyboru mam:
1. mazda 2
2. hyundai i30
3. seat leon
Który z nich jest lepszy?
Samochód dla mnie powinien być przede wszystkim funkcjonalny, niezawodny, ekonomiczny.
Najlepiej disel, raczej 5-cio drzwiowy, koszt utrzymania i ewentualnych napraw niewygórowany.
Czytam trochę o tych samochodach, ale w opisach wszystko pięknie wygląda, a jak jest w rzeczywistości?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Elixir15
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 05 04 2004
Auto: SeicentoYoung

29 Cze 2012, 09:27

Mazda 2 jest o klasę mniejsza od i30 i leona ale zapewnie najwyższy poziom bezawaryjności z podanych. Diesel w Mazdzie może być kosztowny.
Jeśli potrzebujesz większego wnętrza to wybór ogranicza się pomiędzy Hyundaiem i Seatem.
To ma być nowe czy używane auto?
Jeśli używane to Seata w dieslu szukać tylko w 1,9TDI a omijać 2,0TDI na pompowtryskiwaczach. Najniższe ceny części z tych trzech.
Hyundai ma bardzo porządne diesle (jedne z najmniej problematycznych na rynku), a najbardziej polecany jest 1,6 CRDi/115KM z racji trwałości i oszczędności. 1,6CRDi/90KM jest prosty i przy tym tani w naprawach (brak dwumasowego koła i zwykła turbosprężarka) Najbardziej skomplikowany jest 2,0CRDi/140KM ale trwałościa i tak o wiele lepszy od VW 2,0TDI. Drogie częsci w ASO ale tanie zamienniki.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Cze 2012, 09:48

Dzięki za odpowiedź.
To ma być nowy samochód, ewentalnie roczny z niskim przebiegiem.
A jak z częściami do mazdy, kosztami serwisowania czy są drogie?
Elixir15
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 05 04 2004
Auto: SeicentoYoung

29 Cze 2012, 10:02

aaaaa jak nowy to całkiem inna sprawa ;)

Nie od dziś wiadomo, że Mazda ma drogi serwis ale jeśli kupisz nowe auto to raczej nie masz co sobie zaprzątać tym głowy. Hyundai również ma drogie ASO (troche tańsze od Mazdy) ale też najdłuższą gwarancje.
Z tych trzech wybrałbym i30 z tej racji, że jest większe od Mazdy i o wiele nowszy od Leona, bo następca Seata ma być w następnym roku.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Powiedz ile masz zamiar przejeżdżać rocznie, jaką kwotą dysponujesz i co wymagasz od auta, bo nie dawno dla ojca szukałem samochodu i wszystkie 3 oglądaliśmy w salonach jak i wiele innych :)
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Cze 2012, 10:17

Czego wymagam od samochodu- bezawaryjności, bezpieczeństwa, dobrych parametrów za przyzwoitą cenę. Nie kupuję samochodu na rok, czy też 2 lata, chce by posłużył mi dłużej.
Samochód kupuję z myślą o sobie, ale w przyszłości może mi się np. rodzina powiększyć, więc wolę kupić 5-drzwiowy, niż 3-drzwiowy. Poza tym bagażnik też wolałabym większy.
Elixir15
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 05 04 2004
Auto: SeicentoYoung

29 Cze 2012, 10:36

To ja powiem tak. Daj sobie spokój z dieslem kup benzynę. Zaoszczędziesz pare ładnych tysięcy ;) Nowoczesne diesle już nie zapewniają takiej bezawaryjności i oszczędnosći. Dla przykładu każdy posiada już filtr cząstek stałych, który się zaraz zapycha w czasie częstej jazdy po mieście. Dodatkowo delikatne wtryskiwacze, zawory EGR, turbosprężarki i koła dwumasowe które w przypadku Mazdy mogą kosztować ponad 3000zł.
Podsumowując to co dopłacisz na diesla nie zwróci Ci się nigdy, ponieważ jak już sobie odbijesz różnicę na paliwie, zacznie Ci się psuć :) Lepszy jest lepiej wyposażony benzyniak.

Ja jestem osobiście za Hyundaiem i30 2012 w benzynie bądź lepiej wyposażonym i praktyczniejszym ix20 też w benzynie. Pozwoliłem sobie zrobić porównanie.
http://www.samar.pl/__/52/52.t/1/Por-wn ... c=0,333331
tylko w tym porównaniu nie umieścili w standardzie zdalnego sterowania cetralnym zamkimem i bluetootha w ix20 które posiada w standardzie ;/

Parę miesięcy temu kupowaliśmy z ojcem auto i wybieraliśmy właśnie wsród kompaktów ale wybraliśmy Hyundaia ix20 z racji wysokiej i wygodnej pozycji za kierownicą w najmocniejszej wersji benzynowej z bogatym wyposażeniem z wyprzedaży rocznika. Najsłabszego diesla nigdy byśmy nie kupili w takiej cenie (55tys.). Wielki w środku i bagażnik 440l, mały na zewnątrz (4,1m długości).
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - tutaj masz bardzo dobrą ofertę z 2011r z wyprzedaży
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Brytyjczycy wybrali najlepszą hybrydę
    Brytyjski portal Auto Trader przyznał Lexusowi NX 300h tytuł najlepszego samochodu hybrydowego na brytyjskim rynku. Nagroda została przyznana w ramach plebiscytu 2020 New Car Awards. Najlepszy w ogólnym rankingu W ...
    Nie daj się zaskoczyć zimie i zadbaj o swoje auto
    Szron na szybach, temperatury spadające poniżej zera i pierwsze opady śniegu oznaczają jedno – to ostatni dzwonek, aby przygotować swoje auto do zimy. Okres zimowy jest nie tylko testem dla aut, ale w szczególności ...

29 Cze 2012, 11:15

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Elixir15
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 05 04 2004
Auto: SeicentoYoung

24 Lip 2012, 09:34

Witaj dzida,
jeśli jesteś na forum, to proszę Cię o pomoc. W sumie zastanowiłam się i faktycznie wybieram ix 20 w wersji Comfort, ale mam problem, bo nie wiem jaki silnik wybrać czy 1.4 , czy 1.6, oczywiście benzyna. Cenowo jest różnica niewielka 2,5 tys., ale taki jaki ja chce( chodzi o kolor) samochód w wersji 1,6 będzie dostępny dopiero za 3 miesiące, bo trzeba go wyprodukować, a w wersji 1,4 w przeciągu 2-3 tygodni.
Pisałeś, że Twój Tata ma silnik 1,6, możesz mi podpowiedzieć, jak ten samochód się sprawuje?
Pozdrawiam
Elixir15
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 05 04 2004
Auto: SeicentoYoung

24 Lip 2012, 11:10

Ja też bym był za i30. Oglądałem go w salonie i jest dobrze wykonany. I dużo miejsca na nogi z tyłu. Benzyna wystarczy. Bardzo mało pali. I benzyna hyundaia jest praktycznie bez awaryjna. ( Żadnych turbin). W tej klasie aut hyundai króluje. Było porównanie z golfem, civicem itp. I hyundai okazał się lepszy. Jest jeszcze kia ceed. Jest to brat i30. Tutaj decyduje o wyborze stylistyka. Części te same, wygląd inny ;) .
fizzy12
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 157
Zdjęcia: 1
Auto: Kia Ceed SW
Silnik: 1.6 GDI 135 km
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

24 Lip 2012, 15:49

Mój ojciec upierał się, że chce właśnie silnik 1,4/90KM z tego względu, że będzie on oszczędniejszy. Sprawa ma się jednak inaczej. 1,6 jest o wiele dynamiczniejsze, bo 35KM różnicy na korzyść robi różnicę. W mieście nie będzie ona aż tak odczuwalna ale na trasie będzie czuć niedobór mocy. Teraz mówi, że nie kupiłby 1,4.
Jest też najważniejsza kwestia. Silnik 1,4 ma skrzynię 5cio biegową a silnik 1,6 6 biegów. Korzyści to niższe zużycie paliwa na trasie, ponieważ silnik wolniej się kręci i co za tym idzie jest cicho we wnętrzu. Jak już poruszyłem spalanie to dodam, że auto z mniejszym silnikiem będzie paliło tyle samo równiez z tej racji, że musisz mocniej dusić pedał gazu aby go rozpędzić. Dla przykładu jakiś czas temu pokonałem nim ponad 100km (trasa/miasto) i moje spalanie wyniosło 6,1l/100km co jest wg mnie b.dobrym wynikiem jak na benzynowy silnik na dotarciu (miał wtedy niecałe 1000km przebiegu).
Na różnych forach 1,4 jest uważany za słaby do tego modelu, a 1,6 dynamiczny i sprawdzony.
Lepiej poczekać te 3 miesiące i mieć porządne auto jakie się chciało na lata.
Wersja Comfot to idealny kompromis pomiędzy ceną, a wyposażeniem, bo następne już mają elementy poprawiające stylistyke (soczewki, inny gril, skóra na siedzeniach) bez których da się obejść spokojnie, a windują cenę. Alufelgi zawsze można dokupić we własnym zakresie w jakim wzorze chcemy tak jak my to zrobiliśmy :)
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

24 Lip 2012, 19:19

i30 bardzo fajnie się prezentuje i ogólnie zbiera mnóstwo pozytywnych pinii,więc jak najbardziej warto. W kwestii samego silnika to zdecydowanie lepiej wybrać nieco większy 1.6 a różnica w osiągach jest diametralna.
Exedy24
Początkujący
 
Posty: 108
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: AUDI A4

24 Lip 2012, 19:37

koledzy chciałbym zaznaczyć, że teraz rozmawiamy o ix20, co nie znaczy, że nie macie racji odnośnie i30, bo macie :D
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010