Kupno samochodu - przejscie ubezpieczenia. Problem!

Kupno samochodu - przejscie ubezpieczenia. Problem!

27 Wrz 2018, 12:04

Witam
Prosiłbym o pomoc w rozjaśnieniu sytuacji. No więc jakieś 3 miesiące temu kupiłem samochód z ubezpieczeniem OC do grudnia. W ciągu miesiąca przepisałem ubezpieczenie na siebie (w tej samej firmie ubezpieczeniowej). Musiałem dopłacić kilkaset złotych, ponieważ moja stawka jest wyższa od byłego właściciela.

Dziś dostałem gniewny telefon. Właścicielka jest zdziwiona, że ubezpieczenie przeszło na mnie, ponieważ ona chciała zwrot. Według mojej wiedzy, odpowiedziałem jej, że w czasie zawierania transakcji ustala się, czy sprzedawca zgadza się, żeby to ubezpieczenie przeszło na nowego właściciela, czy też będzie się ubiegał o zwrot składki. Kiedy kupowałem samochód jasno spytałem do kiedy jest ubezpieczenie, a ówczesna właścicielka nie powiedziała, że będzie chciała zwrotu składki.

Przez telefon zaczęła podnosić głos i wyzywać mnie od oszustów:) Choć się uśmiecham, to nie było to miłe. Jak wygląda sytuacja? Kobieta zapowiedziała się, że będzie jeszcze dzwonić, rozmawiać z jej ubezpieczycielem i ze mną. Jakie są tu moje prawa?
kalpek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Rejestracja: 19 Lut 2018, 12:54
Auto: audi90

Re: Kupno samochodu - przejscie ubezpieczenia. Problem!

28 Wrz 2018, 00:41

Z tego co wiem, sprzedający ma obowiązek zapewnić Ci miesięczny okres ubezpieczeniowy ale Ty masz prawo do kontynuowania ubezpieczenia poprzez przepisanie ub na siebie i wyrównanie składki co też zrobiłeś. Oczywiście mogę się mylić bo nie mieszkam juz w PL.
Porady blacharsko-lakiernicze
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 5923
Rejestracja: 03 Sty 2017, 19:15
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type
Silnik: 2.0 na gnojówkę

Re: Kupno samochodu - przejscie ubezpieczenia. Problem!

28 Wrz 2018, 10:26

Kao napisał(a):Z tego co wiem, sprzedający ma obowiązek zapewnić Ci miesięczny okres ubezpieczeniowy

Sprzedający nie ma takiego obowiązku. Można kupić samochód nawet bez OC.
Kao napisał(a): ale Ty masz prawo do kontynuowania ubezpieczenia poprzez przepisanie ub na siebie i wyrównanie składki co też zrobiłeś.

Zgadza się :ok:
kalpek napisał(a): Właścicielka jest zdziwiona, że ubezpieczenie przeszło na mnie, ponieważ ona chciała zwrot. Według mojej wiedzy, odpowiedziałem jej, że w czasie zawierania transakcji ustala się, czy sprzedawca zgadza się, żeby to ubezpieczenie przeszło na nowego właściciela, czy też będzie się ubiegał o zwrot składki.

Może inaczej - kupując samochód, to kupujący wybiera, czy będzie kontynuował ubezpieczenie czy zawiera nowe. Można to ewentualnie ustalić podczas spisywania umowy, ale de facto sprzedający nie ma nic do gadania. Jedynie co, to może zrezygnować ze sprzedaży. Ale to trzeba zapisać w umowie KS. W przeciwnym wypadku, to ten co kupił samochód wybiera, co chce zrobić z ubezpieczeniem, a sprzedający nie ma nic do gadania.
17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15110
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Zawsze zwalniaj przed skrzyżowaniem Zawsze zwalniaj przed skrzyżowaniem
    Skrzyżowania to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc dla kierowców. Dochodzi na nich średnio rocznie do około 10 tysięcy wypadków, co stanowi ponad 30% wszystkich wypadków drogowych w Polsce(1). Wielu ...
    Uwaga Dziecko! Początek roku szkolnego Uwaga Dziecko! Początek roku szkolnego
    Standardowo od 1 września na przejściach dla pieszych pojawia się więcej dzieci w tym roku będzie to od 3 września kiedy to zaczyna sie pierwszy dzień szkoły. Wiele z nich będzie samodzielnie pokonywać drogę z domu do szkoły ...

  •