Ładowanie akku prostownikiem?

27 Wrz 2011, 16:44

-Chciałbym się dowiedzieć ile godzin się powinno ładować akku?
-Jak sprawdzić poziom naładowania akku ?

Posiadam prostownik, samoróbka zrobiony przez elektryka. Oraz akumulatro 4 letni Centra Plus 60Ah.
Ostatnio co rano miałem problem z rozruchem
Wczoraj postanowiłem odpiąć akku i podłączyłem pod prostownik. Napięcie na akku początkowo wynosiło 10,2V. Napięcie na prostowniku 16,7V. Pod obciążeniem akku napięcie 15,5V. Ładowałem tak z 4 godziny akku po naładowaniu pokazywał 13,2V. Za 2h sprawdziłem pokazywał 12,7V to ok. Ale ja sprawdzić że jest naładowany ? Jak wpinałem miernik ustawiony w szereg pomiędzy prostownikiem a akku najpierw pokazywał 5,8A. A po 4 godzinach pokazywał 6,7A. A chyba z czasem ta wartość powinna maleć ? tak?
maw
Początkujący
 
Posty: 154
Miejscowość: Staszów

27 Wrz 2011, 19:28

Powinienes ladowac pradem 10x nizszym niz pojemnosc akumulatora przez 10 godzin(czyli przy 60Ah ladujesz przez 10 godzin pradem 6A), ale jak ci nie padl do konca, to takie 4 godzinne ladowanie, moze wystarczyc zeby byl naladowany, podczas jazdy tez akumulator jest przeciaz ladowany. I jak aku ma juz 4 lata, to juz sie prosi jednak o wymiane, wlasnie na 3-4 lata srednio aku wystarcza. :P Tym bardziej ze jeszcze mrozow nie ma, a miales problemy z rozruchem, chyba ze duzo jezdzisz na bardzo krotkich odcinkach, albo masz slabe ladowanie. I jak prad dalej plynal, to znaczy ze dalej aku ladowalo ci po tych 4 godz ladowania. :P
Czimi
Stały forumowicz
 
Posty: 2099
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: W210 220 CDI

27 Wrz 2011, 21:13

maw napisał(a):Ale ja sprawdzić że jest naładowany ?


Oprócz woltomierza dobrze jest się zaopatrzyć w areometr. Co to jest i do czego służy znajdziesz u pana google .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4751
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Parkowanie prostopadłe tyłem w 5 krokach
    Parkowanie prostopadłe tyłem nie należy do ulubionych manewrów dużej części kierowców. Choć ma liczne zalety, jest zwykle jednym z najsłabiej przećwiczonych sposobów parkowania, zwłaszcza w przypadku ...