Mazda 6 2.0 benzyna - jaki olej ?

17 Lip 2015, 07:46

Witam, jestem posiadaczem Mazdy 6 GY 2.0 benzyna 141 koni. Auto sprowadzone z Niemiec z rzekomym przebiegiem 145tys km, obecnie 146 200 km, oleju nic nie ubyło. Auto podobno zalane olejem syntetycznym, niestety nie mam nigdzie karteczki. Koledzy więc pytanie czy zalewać syntetykiem czy lepiej półsyntetyk ? Po za tym jakiej firmy, wiem że typowo do Mazdy jest Dexelia, co sądzicie o Mobilu Super 3000 5w40, lub o Orlenie Platinum 5w40 - wiem że ten ma średnią opinie ale nie wiem jak to wygląda w praktyce.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Lip 2015, 20:43

Lej taki, którego specyfikacje zgadzają się z instrukcją dla danego silnika.
Mówisz, że ma średnią opinię.... a od kogo takie opinie masz? Od właściciela jednego-dwóch samochodów, który kupił je używane i nawet nie wie dlaczego się zepsuł, więc zwalił na olej? Nie ma chyba nic lepszego jak tacy znawcy. Dochodzi jeszcze efekt placebo i samochody niektórych właścicieli rzekomo szybciej jeżdżą, bo właściciel ma swoją własną ideologię co do wyboru marki oleju. Oczywiście nie mówię o przypadkach, kiedy ktoś zalał zamiast syntetyka - mineralny, albo przekładniowy.

Zalej taki jak się powinno i tyle. Jak dla danego silnika trzeba 5w40 to lej 5w40. Kup jakiegoś normalnego Mobila/Castrola/Motula/itp, który będzie dobry cenowo i będzie miał wymagane specyfikacje.
jerzye46
Początkujący
 
Posty: 110
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: BMW
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

01 Sie 2015, 17:43

Nie bierze oleju nic a nic?! To nie dobrze,albo benzyna dostaje się do oleju,albo źle dobrany olej.Mazda zaleca oleje 5W30,no i taki wlej, skoro silnik ma niski przebieg.Polecam Castrol EDGE Titanium 5W30 do silników benzynowych.Na olej 5W40 przyjdzie czas ,gdy silnik zacznie brać więcej jak litr oleju na 15tyś km.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

05 Sie 2015, 13:45

Skoro teraz masz zalany olej syntetyczny to pozostań przy takim. Możesz wybrać tylko inną markę jak np Motul czy Mobil,ważne aby zachować tą samą lepkość.
Petrostar
Początkujący
 
Posty: 220
Auto: VW Polo
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

05 Sie 2015, 16:09

Osobiście Polecam Mazdę Orginal Oil 5W30 (czyli starą dexelię) lub Castrola Magnateca 5W30. Pamiętaj jednak, że najważniejsze aby normy oleju zgadzały się z tymi wymaganymi przez producenta.
zielonek
Aktywny
 
Posty: 490
Auto: P 206

10 Sie 2015, 07:43

Ja również polecam Motula lub Mobil,co do lepkości to lej taki jak zaleca producent,czyli 5w30,olej równie dobrze możesz zamówić taniej w sklepach internetowych,to żaden problem.
Eperfekt
Początkujący
 
Posty: 132
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Seat
Silnik: Ibiza 1.9
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota silniki 1JZ-GTE i 2JZ-GTE
    Sześć cylindrów w układzie rzędowym. Pojemność: od 2,5 do 3 litrów. Zalety: dostępność i dobry potencjał do tuningu. Silniki Toyoty z rodziny JZ zyskały już status legend. Solidny żeliwny blok jest w stanie ...