Nie blokuj skrzyżowania i pasów

Nie blokuj skrzyżowania i pasów

04 Paź 2019, 15:03

Skrzyżowanie zablokowane przez samochód, który nie zdążył przez nie przejechać np. przed zmianą świateł, to częsty widok. Perspektywa mandatu nie zawsze wystarczy, by zapobiegać takim zachowaniom kierowców. W Szczecinie testowane są tzw. yellow boxy, na które nie można wjechać, jeśli nie ma możliwości opuszczenia tego miejsca.

Przepisy zakazują wjazdu na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Wielu kierowców nic sobie jednak z tego nie robi. Wjeżdżanie na skrzyżowanie mimo braku możliwości zjazdu z niego to niestety częsta praktyka. Kierowcom wydaje się, że dzięki temu w krótszym czasie dotrą do celu, ale w rzeczywistości w ten sposób przyczyniają się do powstawania korków i niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Nie blokuj skrzyżowania i pasów Za blokowanie skrzyżowania w ten sposób grozi mandat w wysokości 300 zł, nie na wszystkich kierowców działa to jednak odstraszająco. Z tego powodu w Szczecinie testowane są obecnie tzw. yellow boxy. To nic innego jak namalowane na skrzyżowaniu żółte linie tworzące kratownicę. Na wyznaczone przez nie pole nie wolno wjechać, jeśli nie ma możliwości opuszczenia tego miejsca. Rozwiązanie sprawdziło się już za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii. W Szczecinie yellow boxy pojawiły się na razie na pięciu skrzyżowaniach.

POLECAMY "Yellow boxy" na drogach - co to takiego?

Problemem jest nie tylko blokowanie skrzyżowań. Często zdarza się też, że kierowcy zatrzymują się na przejściu dla pieszych czy przejeździe dla rowerów. Pieszy czy rowerzysta przeciskający się między samochodami jest niewidoczny dla kierowców jadących innym pasem, co może skończyć się wypadkiem.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3070
Zdjęcia: 11514
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Nie blokuj skrzyżowania i pasów

06 Paź 2019, 10:17

Kierowcom z wyobraźnią takie Yellow boxy nie są do niczego potrzebna ale moim zdaniem sprawdzą się bo wiele razy zdarza się że niektórzy jeżdżą bez głowy blokując skrzyżowanie lub jakiś skręt. Czasem wystarczyło by zatrzymać się dwa metry wcześniej i ruch byłby płynniejszy. Niektórzy nie potrafią zrozumieć że jeżeli przed nimi samochody stoją to to że podjadą do przodu blokując innym przejazd np. w drogę poprzeczną nie przyspieszy ich podróży.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3605
Zdjęcia: 35
Auto: Nie mam

Re: Nie blokuj skrzyżowania i pasów

09 Paź 2019, 12:54

Na drodze trzeba spokojnie i z głową, gdyby ludzie sie nie wyłączali podczas jazdy albo mieli choć trochę wyobraźni to nie dochodziłoby do takich sytuacji.
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 61
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Brąz i czerń - wyjątkowa wersja Lexusa NX Brąz i czerń - wyjątkowa wersja Lexusa NX
    Lista specjalnych modeli Lexusa robi się coraz dłuższa. Po sedanie IS ze wstawkami w kolorze indygo oraz coupé LC pokrytym specjalnym, zielonym lakierem czas na wyjątkową odmianę Lexusa NX. SUV już wkrótce trafi ...
    Czesanie włosów, poprawianie makijażu, golenie się podczas jazdy autem Czesanie włosów, poprawianie makijażu, golenie się podczas jazdy autem
    Aż 20% kierowców goli się, czesze włosy lub poprawia makijaż podczas jazdy samochodem. Co więcej, jeden na 20 kierowców przyznaje się do wykonywania tego typu zabiegów pielęgnacyjnych w ruchu ulicznym, ...

  •