Niemcy, a Polskie ubezpieczenie OC.

Niemcy, a Polskie ubezpieczenie OC.

25 Maj 2016, 15:10

Mieszkam od kilku lat w Berlinie. Moja dziewczyna chce kupić samochód. Przy sprawdzaniu ubezpieczenia w Niemczech okazało się że takie może (wraz z podatkiem które tutaj trzeba płacić) kosztować od 1000€ - 2000€ ROCZNIE.

Wpadłem na pomysł że mógłbym przecież sprowadzić samochód do Polski i zarejestrować na mnie i płacić o wiele niższe ubezpieczenie w Polsce. W Niemczech samochód może przebywać max. 6 miesięcy, a to dla mnie nie problem bo odwiedzam rodzinę raz na kwartał.

Dodam że mam dwa obywatelstwa (Polskie i Niemieckie), a moja dziewczyna (Niemieckie i Łotewskie :ok: )

1. Co o tym sądzicie?
2. Czy istnieje jakieś ryzyko?
3. Czy gdy podczas kontroli w Niemczech pokaże Polski dowód rejestracyjny i OC, na moje nazywisko to wszystko będzie ok?
4. Czy ktoś kto nie ma stałego zamieszkania w Polsce i nie jest Polakiem może być współwłaścicielem samochodu w Polsce?
GuruPelo
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 07 01 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Nie mam

Re: Niemcy, a Polskie ubezpieczenie OC.

25 Maj 2016, 15:57

Odpowiadając na Twoje pytanie zamieszczam link z ważnymi informacjami http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_pl.htm
Sprawa jest do przemyślenia ;)
Pozdrawiam
Maciek
porównywarka OC i AC
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

25 Maj 2016, 17:05

mfind - dzięki za tego linka. Chyba jednak niema co za dużo przemyślać - skoro nie mogę mojej dziewczynie udostępnić mojego samochodu bo jest zarejestrowany w Polsce to raczej mój pomysł umarł.

A gdyby ona była współwłaścicielką samochodu zarejestrowanego w Polsce na mnie? To czy wtedy może nim jeździć? :)
GuruPelo
Nowicjusz

25 Maj 2016, 17:28

Nie ma za co ;)

Polskie prawo jak najbardziej przewiduje taką możliwość, że cudzoziemiec/cudzoziemka może być współwłaścicielem samochodu zarejestrowanego w Polsce, więc posiadając wszelkie wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdu(prawo jazdy kat. B czy inne prawo jazdy wydane w kraju Unii ) to może się nim jak najbardziej poruszać ;)

Pozdrawiam
Maciek
porównywarka OC i AC
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika

26 Maj 2016, 00:28

W takim razie nasuwa mi się takie rozwiązanie:

Samochód będzie zarejestrowany na mnie w Polsce a współwłaścicielką (25%) będzie moja dziewczyna. Ubezpieczenie będę płacił w Polsce, a gdyby moja dziewczyna została skontrolowana na terenie Niemiec to może powiedzieć że jest współwłaścicielem i mimo iż jest zameldowana w Niemczech to nie będzie miała problemów?
GuruPelo
Nowicjusz

30 Maj 2016, 12:03

będąc wpisaną w dokumentach jest prawowitym współwłaścicielem, więc nie :)
Image

mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Liście na drogach, częstsze opady deszczu, krótsze dni, mgły Liście na drogach, częstsze opady deszczu, krótsze dni, mgły
    Zmiana pory roku wymaga od kierowców dostosowania do nowych warunków jazdy. Wyzwania dla prowadzących auta związane z jesienią to m.in. liście na drogach, częstsze opady deszczu, krótsze dni, mgły. Pamiętajmy ...
    Bezpieczna podróż Twojego psa Bezpieczna podróż Twojego psa
    Przez wielu kierowców pies traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny i tak też traktuje go ŠKODA: czeski producent posiada kompleksową ofertę akcesoriów, dbających o bezpieczeństwo czworonożnych ...

•  
    • Warto przeczytać
    • DKW F5
      Nissan Patrol, wjazd pod ośnieżoną górę
      Moto Piknik - Olsztyn/Dajtki 2009
      Fiat Bravo